fbpx

Wrocław Fabryczna

Fabryczna jako dzielnica samorządowo - administracyjna funkcjonowała od 12 lutego 1952 roku. Jednak 8 marca 1990 roku większość jej funkcji przejął Urząd Miejski Gminy Wrocław. Położona jest w południowo-zachodniej oraz zachodniej części aglomeracji. Jest największą pod względem obszaru częścią miasta. Powierzchnia Fabrycznej liczy sobie aż 118,9 km2, to dużo biorąc pod uwagę, że cały Wrocław zajmuje terytorium o wielkości 292,8 km2. Tę część Wrocławia zamieszkuje ponad 200 tysięcy mieszkańców, a jej potencjał jest nadal ogromny, bo wciąż pozostaje tutaj wiele powierzchni do zagospodarowania.

W skład największej dzielnicy Wrocławia wchodzą osiedla: Gajowice, Gądów - Popowice Płd.,  Grabiszyn – Grabiszynek, Jerzmanowo – Jarnołtów – Strachowice – Osiniec,  Kuźniki, Leśnica, Maślice, Muchobór Mały, Muchobór Wielki, Nowy Dwór, Oporów, Pilczyce – Kozanów – Popowice Płn., Pracze Odrzańskie, Żerniki.

W przypadku dzielnicy Fabryczna etymologia jej nazwy jest zdecydowanie prostsza niż w przypadku innych części miasta. Termin zawdzięcza swojemu uprzemysłowieniu - liczne fabryki oraz zakłady prosperujące na tych terenach dały początek nazwie, która do dzisiaj pozostaje w świadomości mieszkańców i przyjezdnych.

"Dzielnica Fabryczna” dla każdego?

                Obszar, który zajmuje Fabryczna jest naprawdę duży, dzięki temu również bardzo zróżnicowany. Od zielonych okolic, przez przemysłowe rejony pełne (w większości już nieczynnych) fabryk i zakładów, centra rozrywkowo – kulturalne, biznesowe, handlowe, aż po spokojne, przyjazne, rodzinne osiedla domków jednorodzinnych.

                Szukający swego lokum chętnie wybierają Fabryczną. Zróżnicowanie terenu, a także dostępność ważnych punktów w obrębie dzielnicy sprawia, że to miejsce nadaje się do życia dla każdego. Najbardziej peryferyjne części miasta zapewnią ciszę i spokój wszystkim, którzy cenią sobie te wartości. Z kolei okolice położone bliżej centrum sprawdzą się dla wszystkich, którzy wolą wielkomiejski szum, ze względu np. na miejsce pracy w ścisłym centrum.

Jakie atrakcje przyciągają mieszkańców?

Stadion Wrocław - Fabryczna

Zdecydowanie najbardziej charakterystycznym i znanym punktem na mapie atrakcji zlokalizowanych w dzielnicy Fabryczna jest Stadion Miejski stanowiący własność miasta. Obiekt sportowy był jedną z aren Euro 2012 - rozegrano na nim trzy mecze fazy grupowej. Spełnia wymogi najwyższej, czwartej kategorii UEFA. Na co dzień jego głównym użytkownikiem jest wrocławski klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław. To nie jedyny obiekt sportowy na terenie Fabrycznej, przy ul. Oporowskiej znajduje się jeszcze jeden stadion piłkarski, na którym trenuje WKS Śląsk Wrocław.

Wszyscy spragnieni wiedzy, odnajdą ją przy ulicy Grabiszyńskiej, bo właśnie tam zlokalizowane jest Centrum Historii Zajezdnia. W tym pięknym, ciekawym architektonicznie budynku znajduje się muzeum. Jego działalność skupia się na historii Dolnego Śląska, ze szczególnym naciskiem na dziejach Wrocławia po 1945 roku. Dodatkowo w tym miejscu znajduje się spory plac rekreacyjny. Okoliczni mieszkańcy chętnie jeżdżą tu na rolkach, deskorolkach, czy hulajnogach.

Fabryczna - najbezpieczniejszą dzielnicą Wrocławia!

W 2020 roku przeprowadzono ranking bezpieczeństwa we Wrocławiu. W jego wyniku reprezentatywna grupa mieszkańców miasta została poproszona o wskazanie, która wrocławska dzielnica jest według nich najbezpieczniejsza. Celem badań było określenie poziomu bezpieczeństwa własnego i swych rodzin oraz relacji międzysąsiedzkich w miejscu zamieszkania. Wyniki pokazały, że najbezpieczniej czują się mieszkańcy dzielnicy Fabryczna. Ta część miasta odnotowała wzrost, w stosunku do badań z poprzednich lat. Rok wcześniej Fabryczna zajmowała trzecie miejsce. Wyniki tych badań mają duży wpływ na wybór miejsca dla osób szukających mieszkania.

Komunikacja na Fabrycznej

Port Lotniczy Wrocław - w dzielnicy Fabryczna

W obrębie dzielnicy znajduje się kilka stacji kolejowych, umożliwiających łatwe przemieszczanie się w obrębie miasta (z kartą mieszkańca nawet za darmo!). Za ich pośrednictwem można także podróżować w różne części kraju. Do użytku mieszkańców przeznaczone są następujące stacje: Pracze, Stadion, Kuźniki, Mikołajów, Zachodnia, Żerniki, Grabiszyn, Muchobór, Leśnica, Nowy Dwór, czy Popowice. Dojazd do Lotniska lub Dworca Głównego również nie sprawia problemu, ponieważ z Fabrycznej jeździ bezpośredni autobus komunikacji miejskiej, prowadzący na ulicę Dworcową. Swój bieg zaczyna od Portu Lotniczego, który znajduje się właśnie w tej dzielnicy. Jest to międzynarodowy port lotniczy Wrocław - Strachowice, (dokładna nazwa Port lotniczy Wrocław im. Mikołaja Kopernika). Lotnisko posiada  międzynarodowy terminal pasażerski, terminal lotnictwa ogólnego i terminal cargo. Ponadto jest wyposażony w system ILS drugiej kategorii. Pod względem liczby odprawianych pasażerów jest to obecnie czwarty polski port lotniczy, także pod względem ilości operacji lotniczych znajduje się na 4 miejscu!Wrocławskie lotnisko jest obsługiwane przez 10 regularnych linii lotniczych, w okresie letnim dodatkowo dochodzi obsługa szeregu połączeń czarterowych.

Komunikacja miejska na Fabrycznej

Tramwaje

Obecnie mieszkańcy dzielnicy Fabryczna naprawdę nie mogą narzekać na komunikację miejską. Jej sieć we Wrocławiu jest świetnie rozwinięta, a to za sprawą ciągłych udoskonaleń i modernizacji przeprowadzanych w mieście. Dodatkowo niedawno zakończono budowę kolejnego torowiska, dzięki któremu Fabryczna łączy się bezpośrednio z centrum miasta.

Najpopularniejsze linie tramwajowe w tej dzielnicy to:

  • 3 - łączy Fabryczną (Kuźniki) z Krzykami oraz Starym Miastem,
  • 4 - łączy Fabryczną (Grabiszyn) z Krzykami oraz Starym Miastem,
  • 10 - kursująca między Fabryczną (Leśnica), a Krzykami oraz centrum miasta,
  • 20 - prowadząca przez całą dzielnicę Fabryczna.

Autobusy miejskie

Autobusy są idealnym uzupełnieniem transportu torowego, a ich niewątpliwą zaletą jest to, że kursują przez całą dobę - w przeciwieństwie do tramwajów. Poniżej kilka linii stanowiących podstawę komunikacji w tej części miasta:

  • 106 - kursujący pomiędzy Dworcem Głównym, a portem lotniczym,
  • A - łącząca Fabryczną z Psim Polem oraz Krzykami,
  • 122 - łącząca Fabryczną ze Starym Miastem i Krzykami,
  • 142 - linia kursująca między Fabryczną a Psim Polem,

Natomiast linia autobusowa 243 zapewnia mieszkańcom transport w godzinach nocnych pomiędzy Fabryczną, Krzykami, a Starym Miastem.

Ścieżki rowerowe

Niejednokrotnie wspominaliśmy już w naszych artykułach o tym, że Wrocław jest nazywany rowerową stolicą Polski. W całym mieście możemy napotkać odpowiednio przygotowane ścieżki przeznaczone do transportu rowerowego. Również w dzielnicy Fabryczna nie brakuje takich rozwiązań. Ponadto miasto dba o tę sferę i infrastruktura jest ciągle odnawiana i modernizowana. Dbając o transport, podczas renowacji ulic zawsze zwraca się uwagę na to, żeby przy okazji tworzyć ścieżki rowerowe. Dostępne trasy łączą Fabryczną z całym Wrocławiem i prowadzą do miejskich atrakcji.

Transport samochodowy

Fabryczna jest największą wrocławską dzielnicą, zajmuje bardzo duży obszar, więc skomunikowanie jej z całym miastem było nie lada wyzwaniem. Obecnie trwa mnóstwo inwestycji, które w przyszłości pozwolą nam cieszyć się przejazdami bez korków, a i teraz nie jest źle. Przez Fabryczną przebiega kilka większych ulic - Legnicka, Grabiszyńska, Robotnicza,  Fabryczna... Zmotoryzowana część mieszkańców poza dobrymi drogami może cieszyć się bliskością autostrady A4, S8 i drogi krajowej 94 i 5. A to wszystko dlatego, że przebiegają przez granice tej części miasta. Przez to podróże w różne części kraju są dla mieszkańców zdecydowanie łatwiejsze i wygodniejsze.

Edukacja

 Fabryczna to dzielnica przyjazna rodzinom. Posiada szeroką ofertą edukacyjną skierowaną do dzieci i młodzieży w każdym wieku. Tym najmłodszym zapewnia opiekę w  żłobkach - jeden publiczny i kilkanaście placówek prywatnych.

Oferta przedszkoli jest jeszcze bardziej atrakcyjna. W całej dzielnicy dostępnych jest ponad 30 placówek państwowych i 20 prywatnych. Profile działalności są bardzo zróżnicowane. Nie brakuje tutaj placówek, które posiadają ciekawe profile - językowe, sportowe, artystyczne, czy zintegrowanych placówek przeznaczonych np. dla dzieci niesłyszących. Na samym Stadionie Miejskim mieści się nowoczesne, sportowe przedszkole oferujące opiekę dla ponad 200 dzieci.

W dzielnicy funkcjonuje również:

  • Około 50 publicznych i prywatnych Szkół Podstawowych. Placówki kuszą bogatą ofertą edukacyjną, ogromnym wachlarzem możliwości. Przeglądając ofertę warto zwrócić szczególną uwagę na takie placówki jak Galileo - Autorska Szkoła Podstawowa, która posiada bardzo dobre opinie i ciekawą formułę edukacyjną. W tej szkole nauczyciel pełni rolę obserwatora, opiekuna i przede wszystkim doradcy. Kolejną ciekawą placówką jest Wrocław Cosmopolitan School z progresywnym podejściem do nauczania, międzynarodowa placówka, w której główny język to angielski. Również publiczne szkoły reprezentują na Fabrycznej bardzo wysoki poziom - Podstawówka numer 3 (przy Bobrzej) od lat zajmuje pierwsze miejsce we wrocławskich rankingach, a na Stabłowicach mieści się największa tego typu placówka w całym Wrocławiu.
  • Młodzież zamieszkująca w dzielnicy Fabryczna może wybrać szkołę średnią zgodną z jej preferencjami oraz oczekiwaniami, a to dlatego, że naprawdę jest w czym wybierać.   Znajduje się tu wiele liceów i techników oraz szkół zawodowych. Na szczególną uwagę zasługują: jak Technikum Budowlane z bogatą ofertą zajęć, Technikum nr 14, które współpracuje z Uniwersytetem Ekonomicznym oraz Wyższą Szkołą Bankową, czy Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu / International High School of Wrocław.
  • Kto chce kontynuować naukę jako student też nie może narzekać na brak wyboru. W tej okolicy znajduje się bowiem wiele uczelni, często mieszczących się w budynkach po starych fabrykach. Przykłady - Wyższa Szkoła Bankowa, Dolnośląska Szkoła Wyższa, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej, czy Wyższa Szkoła Handlowa. Swoje zaplecze na Fabrycznej ma także Politechnika Wrocławska. A to tylko część oferty edukacyjnej mieszczącej się w tym rejonie miasta.

Jak w całym Wrocławiu, tak również w dzielnicy swoją działalność prowadzi Miejski Dom Kultury, który umożliwia dzieciom i młodzieży uczestniczenie w wielu ciekawych zajęciach, czy organizowanych przez siebie wydarzeniach, rozwijających zainteresowania i talenty dzieci, młodzieży i dorosłym.

Codzienne życie w dzielnicy Fabryczna

                Włodarze miasta bardzo dbają o zdrowie swych mieszkańców. Systematycznie monitorowana jest jakość powietrza i czystość wody w metropolii. Wyniki są bardzo optymistyczne. Powiatowy Inspektorat Sanitarny rekomenduje picie wody z kranu w tej części miasta! O zdrowie lokalnej społeczności dba również świetnie zorganizowana  opieka medyczna. Na Fabrycznej znajduje się siedziba Polskiego Centrum Zdrowia (Instytut Medycyny). Ponadto zlokalizowane są tutaj także: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc, czy Ośrodek Chirurgii Małoinwazyjnej. W 2014 roku zakończono budowę nowego, zlokalizowanego w północnej części dzielnicy Szpitala Wojewódzkiego we Wrocławiu.

Dodatkowo w dzielnicy Fabryczna swoją działalność prowadzi kilkanaście publicznych oraz prywatnych przychodni, a także aż ponad 20 placówek specjalistycznych, w których mieszkańcy mogą szukać pomocy doraźnej. Na całym terenie funkcjonuje wiele aptek i punktów aptecznych, czynnych w nocy i we dnie.

                A co z miłośnikami dobrego jedzenia? Lubiący zjeść „na mieście” będą z pewnością zadowoleni. Mieszkańcy mogą korzystać z bardzo bogatej oferty gastronomicznej. Nie brakuje tutaj barów, restauracji, czy jadłodajni. Na szczególną uwagę zasługuje z pewnością Stół na Szwedzkiej - studio kulinarne. Spożywanie posiłku w tym miejscu to prawdziwa uczta i podróż kulinarna. Właściciel, założyciel i jednocześnie szef kuchni Grzegorz Firkowski codziennie oczarowuje przybywających tutaj tłumnie gości swoją osobowością i talentem kulinarnym. Kolejnym popularnym miejscem jest Restauracja Orle Gniazdo. Goście chwalą ją względu na przepyszne jedzenie oraz ciekawą architekturę - hotel z restauracją mieszczą się w budynku starej cegielni. Z kolei Restauracja Fabryka przyciąga do siebie wysokiej jakości składnikami oraz smakami z całego świata. Takich miejsc jest zdecydowanie więcej, po prostu trzeba tu przyjechać i przekonać się samemu.

                Mimo, że większość z nas kojarzy sobie Fabryczną z zabudową przemysłową, pozostałościami po licznych, dawnych fabrykach, w tej części miasta nie brakuje również miejsc zachwycających bujną zielenią. Część z nich jest zagospodarowana, inne są bardziej dzikie, naturalne. Najpiękniejsze parki zlokalizowane są w okolicach ulicy Grabiszyńskiej - Park Grabiszyński i Las Oporowski. Poza tym w całej dzielnicy jest też sporo lasków, np. Las Leśnicki, Las Osobowicki, czy Las Ratyński. Z kolei na Osobowicach znajdują się pięknie zagospodarowane wały - idealne do spotkań na świeżym powietrzu, czy uprawiania różnych form aktywności. Miłośnicy aktywnego wypoczynku nie mogą narzekać na brak możliwości, gdyż łatwo znaleźć tu wiele miejsc zachęcających do uprawiania sportu. Poza parkami, lasami, czy wałami, wzdłuż których znajdują się piękne mariny zlokalizowane nad Odrą, znajduje się tutaj wiele boisk, hal sportowych, kryty basen, kręgielnia, lodowiska, centrum Hasta z kortami tenisowymi i do gry w squasha.

Zakupy? Do wyboru, do koloru! Wszystkich przyszłych mieszkańców dzielnicy Fabryczna, z pewnością ucieszy fakt, że w tym miejscu nie brakuje popularnych galerii handlowych. W zasadzie jest ich tutaj aż kilka! Wszystkie są chętnie odwiedzane przez mieszkańców miasta oraz turystów. Co ciekawe, to właśnie tutaj znajduje się jedna z największych galerii handlowych w Polsce pod względem powierzchniowym, a dokładnie centrum handlowo-rozrywkowo-rekreacyjne Magnolia Park. Tym samym to największy tego typu obiekt we Wrocławiu oraz na całym dolnym śląsku, zajmuje powierzchnię 99 tys. m2. Mniejsze galerie to np. Family Point, Galeria Pilczycka czy Tarasy Grabiszyńskie. W tej części miasta roi się również od popularnych marketów. W zasadzie na każdym osiedlu między dużymi, łatwo rozpoznawalnymi sklepami, funkcjonuje również wiele mniejszych sklepików ogólnospożywczych i branżowych - skierowanych do konkretnej grupy odbiorców: np. sklepiki z produktami bio, wege, koreańskimi.

Na Fabrycznej można również skorzystać oferty wielu punktów usługowo-handlowych. Na tych, którzy lubią olśniewać wyglądem czekają  fryzjerzy, kosmetyczki, stylistki. Ponadto jest tutaj wiele punktów pocztowych i saloników prasowych, umożliwiających dokonywanie płatności za rachunki, punkty z ubezpieczeniami, polisami, itp.. Z kolei wrocławianie ceniący są sobie możliwość zakupów w bardziej tradycyjnych, a nawet legendarnych miejscach znajdują tutaj mnóstwo pchlich targów, giełd, czy większych targowisk, np. niezwykle popularne Targowisko na Hali ŚwiebodzkiejTargowisko obok Astry, Targowisko Niedźwiedzia, Ryneczek Jemiołowa czy Plac Targowy przy ulicy Lotniczej 20. Każde z tych miejsc oferuje szeroki asortyment towarów - od świeżej, ekologicznej żywności, poprzez ciuchy, meble, antyki, książki... Kreatywność osób handlujących w tych miejscach potrafi naprawdę zaskoczyć!

Most Rędziński skąpany w chmurach

W tej części Wrocławia mieszka się naprawdę dobrze. Głównymi atutami przyciągającymi mieszkańców są: dostępność do wszystkich ważnych punktów, dobre skomunikowanie z resztą miasta, pełny wachlarz obiektów rekreacyjnych i atrakcji, czy możliwości edukacyjnych. Ponadto warto zwrócić uwagę na wielkie możliwości tej dzielnicy w przyszłości. Fabryczna już kojarzy się z dynamicznym rozwojem. Przyciąga jak magnes ludzi biznesu. Powstają tu liczne, nowe inwestycje. W nowoczesnych, ciekawych pod względem architektonicznym budynkach i centrach biznesowych zakładają swe siedziby naprawdę znane i prestiżowe firmy z całego świata. Tworzą one nowe, dobrze płatne miejsca pracy, dając szansę mieszkańcom na poprawę standardu życia. Zdecydowanie jest to dobre miejsce dla każdego.

Mieszkania Fabryczna

Sprawdź nasze oferty: Mieszkania Fabryczna
Ładowanie