fbpx

Wrocław Wrocław

Dlaczego warto zamieszkać we Wrocławiu?

Mówi się, że piękny Wrocław to miasto spotkań. Bez wątpienia tak jest, ale stolica Dolnego Śląska to również idealne miejsce do zamieszkania. Warto się tu przenieść i rozpocząć nowe życie. W tym artykule postaramy się pokazać Państwu, jakim wspaniałym miejscem jest to miasto. Jesteśmy pewni, że pokochacie Wrocław równie mocno jak my!

Wrocław - miasto uniwersyteckie

Jakie są najczęstsze przyczyny migracji między miastami, a nawet państwami? Zazwyczaj opuszczamy bezpieczną i znaną nam przestrzeń w poszukiwaniu lepszej przyszłości. Starsi pragną spokoju, łatwego dostępu do opieki medycznej, sklepów, kultury, itp. -  z czym w wielkim mieście nie ma problemów. Młodzi ludzie marzą o zdobyciu dobrego wykształcenia i lepszej pracy, która jest gwarancją dobrego, stabilnego życia. Rynek pracy w wielkich metropoliach, takich jak Wrocław, jest bardziej atrakcyjny pod względem wachlarza ofert, niż małe miasta i wsie. Łatwiej w nich znaleźć wymarzone zajęcie. Dlatego młodzież tak upodobała sobie duże miasta. Część osób wyjeżdża do większych miast, aby kontynuować swoją naukę na uczelniach wyższych. A Wrocław słynie ze swoich uczelni! Ogromną popularnością i prestiżem na skalę ogólnopolską cieszy się zarówno Uniwersytet Wrocławski, jak i Politechnika Wrocławska Do studiowania w swych podwojach zapraszają: Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Akademia Wychowania Fizycznego, AST w Krakowie filia we Wrocławiu. Poza tym znajduje się tutaj również wiele uczelni niepublicznych, jest więc w czym wybierać. Studenci zachwycają się możliwościami zdobycia nowej wiedzy i umiejętności oraz atmosferą, która tu panuje. Wiele osób podejmuje decyzję o pozostaniu w tym mieście już na etapie studiów, bądź zaraz po nich.

Atrakcyjny rynek pracy

Wrocławski rynek pracy wciąż się rozwija. Już od kilu lat Wrocław nie schodzi z czołówki najatrakcyjniejszych miejsc pracy w Polsce. Inwestorzy bardzo chętnie wskazują Wrocław jako miasto z ogromnym potencjałem inwestycyjnym, wielu z nich wybiera stolicę Dolnego Śląska jako lokalizację dla swojego biznesu. Wpływ na taki stan rzeczy ma ogromny potencjał edukacyjny oraz biznesowy, ale również bardzo dobre warunki egzystencji w mieście. Już teraz we Wrocławiu siedzibę ma wiele międzynarodowych firm i korporacji, np. BNY Mellon, Capgemini, Credit Suisse, EY Global Service, Nokia, Qatar Airways, Google, LG. Dodatkowo miasto wspiera młodych przedsiębiorców, w szybkim tempie rozwija się tutaj rynek StartUpów. To magnes przyciągający nie tylko Polaków do naszego miasta. Taka oferta zdecydowanie zwiększa szanse podjęcia wymarzonej pracy i dalszego rozwoju.

Wysoki poziom skomunikowania miasta

Wrocław to bardzo dobrze zorganizowane miasto. Od lat trwają tu prace, które mają na celu stworzenie idealnych warunków mobilnych - zarówno dla tych bardziej, ale również mniej zmotoryzowanych. Systematycznie rozbudowywane są tutaj linie tramwajowe i autobusowe. Powstają też nowe ulice i trasy komunikacyjne. Wszystkie te działania mają na celu ułatwienie życia mieszkańcom. Po Wrocławiu można poruszać się na wiele sposobów.

  • Komunikacja miejska

W mieście działa około 20 linii tramwajowych i 50 tras autobusów miejskich. Kursują one regularnie od czwartej nad ranem do północy. W nocy działa trzynaście linii autobusowych. Poruszają się one co godzinę między skrajnymi dzielnicami miasta, przez centrum i zajezdnię w okolicach Aquaparku.

  • Samochody, taxówki, aplikacje służące do zamawiania przejazdów

Nie zawsze jednak możemy skorzystać z transportu publicznego. W takich sytuacjach naprzeciw potrzebom mieszkańców i turystów, licznie odwiedzających to miasto, wychodzi wiele firm i korporacji taksówkarskich. Ceny są naprawdę konkurencyjne, dodatkowo każda z firm raz na jakiś czas próbuje przyciągnąć odbiorców ciekawymi promocjami. Dostępność na rynku jest bardzo duża, większość firm i korporacji posiada własne aplikacje, które ułatwiają zamówienie precyzyjnie i szybko przejazdu. Dzięki temu możemy tanio, szybko, ale przede wszystkim bezpiecznie przemieszczać się z punktu A do B. Każdy przejazd zachowuje się w archiwum aplikacji, dzięki czemu mamy pewność, że kierowcy nie są anonimowi, a podróż będzie bezpieczna.

  • Inne możliwości

Dla tych, którzy cenią sobie ruch na świeżym powietrzu miasto oferuje również inne formy mobilności. Są to hulajnogi i rowery miejskie, którymi można się poruszać po wyznaczonych dla nich ścieżkach. Można również skorzystać z wypożyczalni samochodów i skuterów. Wszystkie te środki transportu działają za pośrednictwem przygotowanych specjalnie aplikacji. W nich sprawdzisz, gdzie znajduje się najbliższy wolny środek transportu oraz gdzie znajdują się wyznaczone strefy parkowania tych pojazdów po skończonej  podróży

Rozrywka

Miasto kojarzy się ludziom z szeroką gamą atrakcji i rozrywek. W prastarym Wrocławiu każdy znajdzie coś dla siebie. Gdzie ich szukać? Najłatwiej w centrum miasta, czyli na Rynku. Zarówno za dnia, jak i nocą nie będziecie się nudzić. W pięknych, zabytkowych kamienicach kryją się restauracje, bary, puby i kluby. Stary Rynek z jego niesamowitą atmosferą zawsze tętni życiem i energią. W dzień turyści odwiedzający miasto spacerują po starych uliczkach, w nocy zaś trwają tu imprezy do rana.  Restauracje zapraszają, by spróbować  dań tradycyjnej polskiej kuchni, ale nie tylko - prawie z całego świata. W klimatycznych winiarniach i piwiarniach skosztujecie (najlepiej z przyjaciółmi) wyśmienitych trunków. Zapach aromatycznej kawy unosi się w powietrzu, galerie sztuki i sklepiki z pamiątkami kuszą pięknymi wystawami, feeria barw, niesamowite kiermasze i pokazy, ludzie z całego świata krążący po trotuarach i ulicach... Spacer po Starym Rynku to mnóstwo wrażeń i prawdziwa przyjemność! Ale, oczywiście, choć Rynek jest najbardziej znanym miejscem we Wrocławiu, atrakcyjnych miejsc w mieście jest mnóstwo - choćby czarodziejski Ostrów Tumski - miejsce, gdzie zatrzymał się czas... Wyliczając flagowe miejsca odwiedzin mieszkańców oraz przyjezdnych nie można nie wspomnieć o Ostrowie Tumskim, najstarszej, zabytkowej części miasta. Niegdyś położony był na wyspie w obszarze przepraw na Odrze w okolicy ujścia rzeki Oławy. Obecnie to część miasta położona na lądzie, nad brzegiem rzeki Odra. Mieszkańcy miasta uwielbiają spędzać czas nad brzegiem rzeki - chętnie wybierają spacery i inne aktywności na wałach (bieganie, jazda na rowerze), latem traktują je jako miejsce spotkań, spotykają się tutaj w gronie bliskich, siedzą i popijając orzeźwiające trunki. Potencjał Odry jest również chętnie wykorzystywany jako miejsce rekreacji - pływanie statkami wycieczkowymi, kajaki, rowerki - rzeka wielu możliwości. Skoro jesteśmy przy mostach warto wspomnieć, że w całej Polsce mówi się o tym, że Wrocław to miasto stu mostów. Nic dziwnego, bo w całym mieście znajduje się aż 100 mostów i 33 kładki. Każdy inny, piękny, łączący miasto między dwom brzegami Odry.  Łatwo znaleźć ich opisy i wielu innych miejsc w licznych przewodnikach turystycznych.

Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016

Inicjatywa nadawania tytułu Europejskiego Miasta Kultury zrodziła się w 1985 roku. Od tej pory co roku wybierane są miasta, które zostają tytułowane mianem Europejskiej Stolicy Kultury. Żeby móc cieszyć się takim tytułem należy spełnić szereg formalności i zostać wybranym spośród konkurencyjnych ze sobą miast w preselekcjach. Do tej pory tylko dwa polskie miasta mogą cieszyć się takim tytułem - Kraków i Wrocław. Wszyscy, którzy przykładają wagę do kultury i możliwości obcowania z nią, decydując się na mieszkanie we Wrocławiu będą z pewnością zadowoleni. Dzięki temu wyróżnieniu wiele inicjatyw rozpoczętych w ramach ESK jest kontynuowana do dnia dzisiejszego. Ponadto miasto realizuje program Mikrograntów wspierający oddolne inicjatywy lokalne. W związku z tym mieszkańcy mogą realizować we współpracy z miastem swoje pomysły na działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, czy rekreacji, związane ze wszystkimi dziedzinami sztuki o charakterze kulturotwórczym, skierowane głównie do lokalnych społeczności. Kina, teatry, galerie obrazów i rzeźb, koncerty kuszą miłośników sztuki swą szeroką ofertą i zapraszają w swe podwoje.

Dobra baza wypadowa

Wrocław to idealna baza wypadowa dla miłośników wycieczek i wędrówek. Stąd wszędzie jest niedaleko. Obwodnicę miasta stanowią autostrada A4 i A8. Droga A4 to najdłuższa polska autostrada.  Prowadzi od zachodu (granica polsko-niemiecka w Jędrzychowicach) do wschodu (przejście graniczne w Korczowej), wzdłuż Sudetów i Karpat. Droga A8 to autostradowa obwodnica Wrocławia (AOW), która obsługuje ruch w rejonie stolicy Dolnego Śląska. Jej długość wynosi 22 km, jest to jeden odcinek o trzech pasach ruchu w każdą stronę (Wrocław Południe- Wrocław Północ) i jeden dwupasmowy (Wrocław Północ- Psie Pole).  Na wysokości węzła Wrocław Północ przecina S5 na trasie do Poznania, z kolei na węźle Wrocław Psie Pole łączy się z drogą ekspresową S8, która prowadzi w stronę Łodzi, Warszawy i Białegostoku. Charakterystycznym punktem na A8 jest zlokalizowany we Wrocławiu most Rędziński.
Na większą uwagę zasługuje również droga ekspresowa S8, Trasa im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 – droga ekspresowa w Polsce docelowo przebiegająca od Kłodzka do Białegostoku, jest zasadniczą częścią drogi krajowej nr 8. Łączy aglomeracje: wrocławską, łódzką, warszawską i białostocką. Poza tym Na mapę samochodową Wrocławia składają się jeszcze drogi krajowe nr 5, 35, 94, 98 oraz aż 15 dróg wojewódzkich.

Na terenie Wrocławia w odległości ok. 10 km na zachód od centrum miasta, na osiedlu Strachowice znajduje się międzynarodowy port lotniczy im. Mikołaja Kopernika. Posiada jedną asfaltową drogę startową na kierunku 11/29 o wymiarach 2503x45m, jeden międzynarodowy terminal pasażerski, jeden terminal lotnictwa ogólnego i jeden terminal cargo. Lotnisko posiada system ILS drugiej kategorii. Obecnie wrocławski port lotniczy jest 4 pod względem odprawianych pasażerów, ale także ilości operacji lotniczych. Obecnie jest obsługiwany przez 10 regularnych linii lotniczych.

Liczne trasy kolejowe łączą Wrocław nie tylko z większością miast w Polsce, ale i w całej Europie.

Tak szeroko rozwinięta możliwość mobilnej komunikacji z krajem i ze światem ułatwia nie tylko rozwój turystyki ale i otwiera nam drzwi do intensywniejszego rozwoju gospodarczego naszego miasta.

Rowerowy raj

Coraz częściej miasto porównuje się do rowerowego raju. We Wrocławiu w ostatnich latach intensywnie rozbudowana jest infrastruktura dedykowana rowerzystom.  Powstaje tu wiele ścieżek rowerowych, które ułatwiają rowerzystom przemieszczanie się i uprawianie ulubionego sportu. Dodatkowo wciąż powstają wypożyczalnie rowerowe, które wychodzą naprzeciw osobom, które nie posiadają własnych rowerów, dzięki temu każdy mieszkaniec może skorzystać z takiego rozwiązania, zażyć ruchu i uniknąć korków - same plusy. Liczne parkingi dla rowerów pozwalają na dojazd jednośladem do szkoły, na uczelnię czy do pracy, z czego coraz chętniej korzystają szczególnie młodzi mieszkańcy, oszczędzając czas i pieniądze, a jednocześnie dbając o zdrowie i kondycję fizyczną.

Atrakcyjne miejsce dla każdego

To miasto łatwo można polubić. Dynamicznie rozwijający się Wrocław jest jednocześnie miastem na wskroś nowoczesnym, jak i przesiąkniętym atmosferą historii. To niemal 800 - letnie miasto (prawa miejskie otrzymało w 1261 r.) oprócz nowoczesnych dzielnic, pełne jest tajemniczych miejsc i zabytków, wciąż świadczących o jego ciekawej, burzliwej przeszłości. Na przestrzeni wieków w miarę wzrostu jego znaczenia, wciąż powiększało swe terytorium, włączając w swoje obręby okoliczne miasteczka oraz wsie. Dlatego wrocławska architektura jest tak zróżnicowana, a to nadaje miastu niepowtarzalny wdzięk i klimat. Nie brakuje tutaj zieleni, pięknych starych parków, ciekawych architektonicznie miejsc i budynków. Wszyscy znajdą tu coś, co im się spodoba. Mieszkańcy i przyjezdni dobrze się czują w gościnnym Wrocławiu. Dzieci polubią ZOO z Afrykanarium, młodzi i starsi Halę Stulecia z organizowanymi tam koncertami, zawodami sportowymi, itp., a wszyscy zachwycą się zabytkowym Rynkiem z pięknymi kamieniczkami, Panoramą Racławicką, Sky Towerem i wieloma innym atrakcjami.

O Wrocławiu można by mówić cały dzień, a i tak trzeba tutaj przyjechać, żeby wczuć się w  jego klimat i docenić jego piękno. Nie sposób o wszystkim opowiedzieć w kilku słowach. Jednak warto zapamiętać jedno -  że miasto to stwarza szereg możliwości rozwoju i tworzenia sobie lepszego życia każdemu, kto zechce tu zamieszkać. Przeplata się tutaj wiele kultur, wyznań, a na ulicach słychać mnóstwo różnych języków. Niezależnie od upodobań, każdy znajdzie coś dla siebie. Możecie się tutaj rozwijać pod względem zawodowym, zainteresowań czy hobbystycznym, a także spędzać czas wedle swoich upodobań, w ulubiony sposób. Tutaj nie tylko młodzi ludzie odnajdują się świetnie. Władze miasta dbają o każdego - single, pary, młodzi ludzie, starsza część społeczeństwa (emeryci, seniorzy) - każdy, kto ceni sobie wygodę, spokój i pełen dostęp do udogodnień oraz możliwości, jakie stwarzają duże, europejskie miasta znajdzie tu czego szuka.  Zapraszamy więc do Wrocławia.

Sprawdź nasze oferty: Mieszkania Wrocław
Ładowanie