fbpx

Wrocław Oporów

Nieruchomości na Oporowie, Wrocław

Oporów jest naprawdę magicznym miejscem, mieści się w zachodnio-południowej części Wrocławia. Osiedle ma bogatą historię, ale przede wszystkim do tej pory jest pełne atrakcji i ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Na przestrzeni lat charakter osiedla mocno ulegał zmianom.  A trochę lat minęło odkąd Oporów doczekał się pierwszych wzmianek o swoim istnieniu. W 2001 roku osiedle obchodziło swoje 800-lecie istnienia, upamiętniono to kamienną tablicą, którą można zobaczyć przy ulicy Solskiego. Mimo, że data okazała się nietrafiona, bo datę faktyczną ustalono na rok 1211 mieszkańcy pozostawili pomnik upamiętniający w niezmienionej formie. 

Dawna wieś, na początku XX wieku przekształciła się w osiedle willowe. Największy rozkwit tego miejsca przypada na lata trzydzieste. W tym czasie bogaci mieszkańcy Wrocławia zaczęli budować tutaj swoje wille, zazwyczaj byli to kupcy i bankowcy. Zaś po wojnie na Oporowie chętnie osiedlali się profesorowie z wrocławskich uczelni- Tadeusz Mikulski, Władysław Czapliński, Jan Trzynadlowski, czy Seweryn Wysłouch, przez co zyskał specyficzną atmosferę oraz elitarny charakter, nic więc dziwnego, że Oporów nazywano „osiedlem profesorskim”. 

Na granicy osiedla znajduje się pętla tramwajowa, co tylko utwierdza nas w tym, że Oporów jest dobrze skomunikowany z centrum miasta. Nad pętlą wyrasta najwyższy punkt w całej okolicy, wzgórze na którym mieści się Cmentarz Polskich Żołnierzy z pomnikiem ku czci pamięci ofiar II WŚ. Ze wzniesienia roztacza się piękny widok na Wrocław, przy dobrych warunkach można nawet dostrzec Sobótkę. Wzniesienie łączy się z Parkiem Grabiszyńskim, to idealny punkt rekreacyjny. Można tutaj spacerować, jeździć na rowerze, biegać, czy spędzać czas na świeżym powietrzu w gronie bliskich. Poza tym charakterystycznym punktem, na Oporowie można nacieszyć oczy wspaniałą architekturą. Perełką architektoniczną wśród tych pięknych budynków jest XVI-wieczny dworek, dawny dwór sołtysów oporowskich. Wzniesiony niegdyś w technice szachulcowej, obecnie popada w ruinę. 

Poza małymi pałacami i willami na Oporowie znajduje się kąpielisko, dawny odkryty basen, część kompleksu sportowo-rekreacyjnego. Co ciekawe ten obiekt zaprojektował ten sam architekt, który zaprojektował schron na Placu Strzegomskim- obecne Muzeum Współczesne. 

Sprawdź oferty w dzielnicy Oporów
Ładowanie