fbpx
24 października 2023

Rowerzyści w dużych miastach

rowerzystka wroclaw

Coraz więcej Polaków dostrzega korzyści płynące z wyboru roweru jako środka transportu. 24 października, obchodzimy Międzynarodowe Święto Roweru, które stanowi doskonałą okazję do refleksji nad tym, jak ekologiczne podejście do mobilności wpływa na jakość życia w miastach. Oto jak deweloperzy oraz inwestorzy branżowi reagują na tę tendencję, sprawiając, że jazda na rowerze staje się coraz bardziej atrakcyjna w dużych polskich miastach takich jak Wrocław czy Warszawa.

Rower jako element urbanistycznego planowania

Obecnie, deweloperzy starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom rosnącej liczby rowerzystów. Rozwijają innowacyjne rozwiązania, które sprawiają, że jazda na dwóch kółkach staje się jeszcze bardziej komfortowa. Jednym z najpopularniejszych trendów wśród nowych inwestycji jest tworzenie specjalnych stref dla rowerów, takich jak dedykowane rowerownie. Te nowoczesne przestrzenie zapewniają miejsce do przechowywania oraz konserwacji rowerów, co sprawia, że korzystanie z tego środka transportu staje się jeszcze bardziej atrakcyjne. Innymi rozwiązaniami są praktyczne wiaty, osłaniające pojazdy przed deszczem i śniegiem i umożliwiające przypięcie jednośladu do bezpiecznej barierki. Kolejną kwestią uwzględnioną już na etapie projektowania budynku są przestronne windy i brak barier komunikacyjnych - takie rozwiązanie doceniają nie tylko cykliści, ale też rodzice, osoby starsze i kurierzy.

Przyglądając się ciekawostkom z rynku deweloperskiego, dostrzegliśmy niestandardowe rozwiązania, jak inteligentne stacje rowerowe, pozwalające przypiąć jednoślad (bo może to być również hulajnoga) to specjalnej, bezpiecznej stacji, zasilanej bateriami słonecznymi. Właściciel roweru nie potrzebuje wtedy kłódki ani żadnego zapięcia - tylko aplikację w telefonie. Pozostawiony pojazd jest przypięty specjalnym ramieniem, a dodatkowo jego bezpieczeństwo nadzorują kamery i alarm.

Inwestycje w rozwój w miastach

Ścieżki rowerowe stanowią kluczowy element promowania kultury rowerowej w miastach. Wrocław i Warszawa są doskonałym przykładem, gdzie inwestycje w rozbudowę sieci dróg dla rowerzystów są coraz bardziej zauważalne. Nowoczesne, oznakowane i bezpieczne trasy zachęcają do wyboru roweru jako środka codziennego transportu. W samym Wrocławiu istnieje ponad 214 kilometrów dróg rowerowych, z czego ponad 30 biegnie przez parki i wały przeciwpowodziowe. Warszawa może się pochwalić ponad 740 kilometrami różnego rodzaju infrastruktury rowerowej.

We Wrocławiu od kilku lat działa program, mający na celu zachęcenie mieszkańców miasta do wyboru roweru także jesienią. Rowerzyści regularnie korzystający ze swoich pojazdów mogą zarejestrować się w programie "W kółko kręcę" i wygrywać nagrody rzeczowe za sam fakt jeżdżenia na rowerze oraz dokładnie obserwować ile dzięki ich decyzjom zaoszczędzono emisji CO2.

Korzyści dla właścicieli nieruchomości

Trend rosnącej popularności roweru ma również pozytywny wpływ na rynek nieruchomości. Deweloperzy, projektując nowe inwestycje, coraz częściej zwracają uwagę na potrzeby cyklistów. Tworzą miejsca postojowe oraz przestrzenie do przechowywania rowerów, co stanowi znaczący atut dla potencjalnych nabywców. Lokalizacje blisko głównych szlaków rowerowych zyskują na atrakcyjności, przyciągając tych, którzy chcą łączyć przyjemne z pożytecznym - aktywność fizyczną z komfortem miejskiego życia. Pytanie o rowerownię, boks rowerowy lub piwnicę staje się jednym z częściej zadawanych pytań przez klientów. Zauważyliśmy tu wyraźną zmianą i rosnący trend, w porównaniu z latami wcześniejszymi.

Przykłady takich nieruchomości znajdują się m.in. przy ulicy Oliwkowej, w inwestycji przy Jedności Narodowej, na Swojczycach i w wielu innych miejscach. Nasi doradcy z przyjemnością zaprezentują dokładne lokalizacje mieszkań z rynku wtórnego i pierwotnego, które będą przyjazne dla amatorów dwóch kółek.

Międzynarodowe Święto Roweru przypomina nam o rosnącym znaczeniu ekologicznych środków transportu. Rower staje się ważną częścią życia miejskiego, a deweloperzy oraz inwestorzy, reagując na tę tendencję, sprawiają, że jazda na dwóch kółkach staje się jeszcze bardziej atrakcyjna. Wrocław i Warszawa to doskonałe przykłady miast, gdzie rozwój infrastruktury rowerowej idzie w parze z coraz większą liczbą entuzjastów tego ekologicznego środka transportu.

W SDP Nieruchomości lubimy rowery! Jakiś czas temu wykorzystaliśmy rowery miejskie jako mobilne nośniki reklamowe naszych usług. Wśród naszych pracowników są osoby wybierające rower jako główny środek transportu do pracy, a nawet tacy, którzy jeżdżą wyczynowo rowerami po górskich ścieżkach. Pamiętajmy o korzyściach, jakie niesie ze sobą korzystanie z roweru - dla naszego zdrowia, jakości powietrza i jakości życia w miastach. Niech to Święto Roweru będzie inspiracją do częstszego wyboru tego wyjątkowego środka transportu!