fbpx
15 lipca 2022

Inteligentny dom – oferta SDP Nieruchomości

Inteligentny dom to temat, o którym ostatnio wiele się mówi. W naszej ofercie posiadamy nieruchomości, w których można znaleźć wiele nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Jednak co właściwie oznacza określenie ,,Inteligenty Dom" ? Jakie funkcje powinna posiadać nieruchomość, aby nazwać ją „inteligentną”? Jakie korzyści przynosi i jak to wszystko działa? W poniższym artykule odpowiadamy na te i inne ważne pytania dotyczące systemów Smart Home.

Inteligentny dom – oferta SDP Nieruchomości

W naszej ofercie znajdują się ciekawe przykłady nieruchomości określanych mianem Smart Home. Przedstawione domy i mieszkania zawierają wiele nowoczesnych rozwiązań technologicznych i udogodnień, które mają na celu ułatwić życie nowemu właścicielowi.

Mieszkanie przy ul. Krawieckiej

Czy już słyszeli Państwo o najdroższym mieszkaniu we Wrocławiu? Jeśli nie, to na naszej stronie pojawił się artykuł prezentujący wspomnianą nieruchomość, który można przeczytać tutaj: najdroższe mieszkanie we Wrocławiu. Szczegóły oferty znajdują się tutaj: mieszkanie w centrum miasta.

Mieszkanie przy ul. Granitowej

Przepiękne, funkcjonalne i bardzo komfortowe mieszkanie jednopoziomowe w zabudowie szeregowej  na wrocławskich Wojszycach. Nieruchomość posiada rolety antywłamaniowe, klimatyzację oraz ogrzewanie podłogowe sterowane z poziomu smartfona oraz alarm połączony z firmą ochroniarską. W ogrodzie znajduje się osobny licznik do nawadniania, odpływ i przyłącze prądu. Mieszkanie przy ul. Granitowej.

Dom przy ul. Grota-Roweckiego

Nieruchomość w stanie deweloperskim została wyposażona w instalację antenową, która umożliwia sterowanie z poziomu urządzeń mobilnych. W całym domu zainstalowana została klimatyzacja, alarm oraz rolety antywłamaniowe - a to wszystko sterowane za pomocą telefonu, bądź tabletu. Dom przy Grota-Roweckiego.


Dom w Żórawinie

Nieruchomość została wyposażona w system inteligentnego domu FIBARO, który umożliwia zdalne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem i roletami, a o świeżość powietrza zadba system rekuperacyjny. W domu zamontowano ogrzewanie podłogowe oraz centralny odkurzacz. Ogród tej nieruchomości również został wyposażony w kilka nowoczesnych rozwiązań - system automatycznego nawadniania ogrodu zadba o utrzymanie stałego poziomu nawodnienia w glebie, a w nocy oświetli nam drogę oświetlenie ścieżek ogrodowych. Dodatkowo nieruchomość posiada system alarmowy, monitoring, 2 automatyczne bramy wjazdowe oraz stację uzdatniania wody. Dom w Żórawinie.

Nowe funkcje urządzeń elektronicznych oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne dają coraz więcej możliwości dążących do poprawienia komfortu życia. Oznacza to również rozwój urządzeń domowych. Innowacyjny sprzęt AGD, systemy audio o kinowej jakości oraz nowoczesne systemy zabezpieczające – to tylko nieliczne z funkcji, jakie może posiadać inteligentny dom. Jednak, aby lepiej zrozumieć możliwości, jakie dają inteligentne domy warto przyjrzeć się też teorii. Czym są inteligentne domy?

Inteligentny dom – co to jest?

Inteligentny dom to nazwa zbiorcza dla zautomatyzowanych urządzeń i systemów domowych mających na celu zwiększanie bezpieczeństwa i wygody domowników. Podstawę systemu stanowi Internet Rzeczy ( z ang. Internet of Things, w skrócie IoT), czyli przedmioty połączone w sieć, z którymi mogą skomunikować się domownicy oraz które mogą się komunikować między sobą. Obecnie rynek oferuje kilka systemów pozwalających na zarządzanie budynkiem. Najbardziej znanymi są:

 • system BMS (Building Management System),
 • system IBMS (Integrated Building Management System),
 • system IIBMS (Intelligent Integrated Building Management System).

Może wydawać się to skomplikowane, jednak w rzeczywistości jest to niezwykle proste. Korzystając tylko z telefonu, domownicy będą w stanie kontrolować cały budynek. Od koloru i natężenia światła, poprzez temperaturę pomieszczenia aż po system zabezpieczający. A większość z tych rzeczy będą mogli wykonywać nawet wtedy, gdy znajdują się poza nieruchomością.

Założenia inteligentnego domu są takie, by przy maksymalizacji komfortu i funkcjonalności, zapewnić bezpieczeństwo oraz zwiększyć energooszczędność i samowystarczalność nieruchomości. Domy tego typu są również przyjazne dla środowiska i posiadają liczne rozwiązania ekologiczne.

Inteligentny dom – dlaczego warto inwestować?

Jeszcze do niedawna inteligentne domy były czymś ekskluzywnym i elitarnym, nieosiągalnym dla przeciętnego zjadacza chleba. Jednak obecne inteligentne systemy domowe są coraz bardziej przystępne cenowo i ciężko jest sobie wyobrazić dom bez zainstalowanych choćby podstawowych inteligentnych rozwiązań. W niedalekiej przyszłości systemy Smart Home mogą okazać się wręcz niezbędne do funkcjonowania nieruchomości.

Korzyści z posiadania inteligentnego domu jest dużo, jednak ich skala zależy od tego, ile w nie zainwestujemy oraz jakie urządzenia zakupimy.

Bezpieczeństwo

Obecnie współczesne systemy zabezpieczające opierają się nie tylko na monitoringu, którego zalet nie trzeba wymieniać, ale również na zaawansowanych czujnikach, pozwalających wykryć nawet najdrobniejszy, niepożądany ruch, otwieranie lub zamykanie drzwi w porze dnia, w której powinny być zamknięte, ulatniający się gaz, dym, niecodzienne skupisko gorąca lub wyciek wody. Dzięki dodatkowemu, rozwiniętemu systemowi alarmowemu domownicy zostaną od razu poinformowani o niepożądanej czynności mającej miejsce w ich domu. Pozwoli to na szybką reakcję i ograniczenie lub całkowite uniknięcie strat, które mogłyby zostać spowodowane na przykład poprzez zalanie lub pożar. A jeśli domownicy zostawią włączone żelazko lub włączoną kuchenkę – inteligentny dom automatycznie wyłączy urządzenie.

Wygoda

Inteligentny dom można porównać z komputerem zaprogramowanym w celu zwiększenia komfortu życia mieszkańców. Dzięki systemowi pozwalającemu sterować domem z poziomu telefonu bądź tabletu jesteśmy w stanie zmienić temperaturę w budynku, włączyć ulubioną muzykę w serwisie Spotify, dostosować światło do naszych potrzeb, sterować roletami lub odtworzyć ulubiony film. A to wszystko można zrobić w drodze z pracy do domu lub z poziomu kanapy. 

Oszczędność

Systemy Smart Home dzięki swojej samowystarczalności pomagają zaoszczędzić niemałe pieniądze w domowym budżecie. Jednymi z podstawowych ról aplikacji Smart Home jest monitorowanie zużycia energii i wskazanie urządzeń, które najwięcej jej pobierają. Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych pozwala na wytwarzanie darmowego prądu przez słońce, a możliwość zdalnego wyłączenia telewizora, o którym domownicy zapomnieli, wychodząc z domu, zapobiega marnowaniu energii. Te dwie funkcje znacznie obniżają rachunki za prąd. Przy tej zalecie warto również wspomnieć o systemie filtrowania wody - zainstalowanie filtra do wody pozwala zaoszczędzić pieniądze nie tylko w przypadku zakupu plastikowych butelek, ale również dzbanków filtrujących.

Inteligentny dom – jakie komponenty można znaleźć na rynku?

W skład inteligentnego domu wchodzi wiele urządzeń poprawiających wygodę życia domowników. Im jest ich więcej, tym bardziej „smart” staje się dom. Na rynku dostępne jest wiele urządzeń odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, poprawę komfortu oraz zwiększenie oszczędności. Podstawowe komponenty Smart Home to:

 • Inteligentne gniazdka ( z ang. Smart Plug) – pozwalają włączać i wyłączać wszystkie urządzenia elektryczne w domu, ustalać harmonogram ich działania, a także monitorować zużycie energii,
 • Inteligentne oświetlenia - są sterowane ze smartfona lub tableta, pozwalają na włączenie i wyłączenie światła oraz regulację jasności i barwy oświetlenia,
 • Inteligentne ogrzewanie - służy do kontrolowania temperatury w pomieszczeniach,
 • Inteligentne czujniki - czujniki dymu, gazu, temperatury oraz zalania,
 • Kamery monitorujące - rejestrują wideo, mają również opcje nagrywania po zmroku i zapisujące w chmurze,
 • Systemy alarmowe – w ich skład wchodzą czujniki ruchu, drzwi i okien oraz syreny alarmowe,
 • Centralka – to podstawowy element inteligentnego domu, odpowiada za sterowanie i zarządzanie całym systemem, łączy się ze wszystkimi komponentami oraz z siecią Internetową,
 • Systemy audio - sieć połączonych ze sobą głośników, odtwarzających muzykę przesłaną ze smartfona w pomieszczeniu, w którym aktualnie znajdują się domownicy,
 • Asystent domowy – sprzęt, który łączy się z pozostałymi komponentami inteligentnego domu i pozwala na sterowanie jego funkcjami oraz informuje o wydarzeniach zapisanych w kalendarzu domowników oraz odpowiada na pytania przez nich zadane.

Urządzenia te są dostępne i mogą być używane pojedynczo, jednak lepszy efekt sprawi połączenie ich w zestawy inteligentnego domu. Najlepszy przykład stanowi tu połączenie kamer monitorujących, czujników drzwi i okien, czujników ruchu, temperatury i wilgoci oraz centralki. Dzięki temu otrzymamy jeden wielki, skoordynowany system alarmowy, który zapewni nam bezpieczeństwo na wysokim poziomie.

Inteligentny dom – jak to działa?

Dla wielu osób stworzenie inteligentnego domu może wydawać się skomplikowane, jednak w praktyce jest to naprawdę proste.

Wszystkie urządzenia wchodzące w skład inteligentnego domu łączą się ze sobą lub z centralką za pomocą technologii bezprzewodowej. Może to być technologia Bluetooth, często używana do sterowania lampami, Wi-Fi, które pozwoli sterować komponentami bezpośrednio z urządzeń obsługujących ten rodzaj technologi, czyli telefon, komputer oraz tablet lub za pomocą Z-Wave/ZigBee, czyli energooszczędnego komunikatora wewnętrznego.

Następnie centralka łączy się, najczęściej bezprzewodowo, z siecią Internetową, poprzez router. Ostatnim krokiem jest zintegrowanie tak powstałego systemu sterowanego przez centralkę z telefonem, tabletem lub laptopem. Dzieje się to za pomocą aplikacji mobilnej, która jest dołączona do centralki.

Jeśli szukają Państwo idealnej nieruchomości, która będzie wyposażona w system SMART, to serdecznie zapraszamy do kontaktu z agentami naszego biura. Współpracując z naszym doradcą będą Państwo na bieżąco informowani o każdej nowej ofercie, dostosowanej do Państwa oczekiwań.

Kontakt z nami:

Biuro I: ul. Legnicka 50, Wrocław

Biuro II: ul. Kościuszki 16, Wrocław

Biuro III: ul. Wilcza 66/68, Warszawa

tel. 602 101 602

mail: biuro@sdp-nieruchomosci.pl