Żerniki zostały przyłączone do Wrocławia stosunkowo wcześnie, bo już w 1928 roku. W czasie wojny na terenie osiedla znajdował się jeden z największych we Wrocławiu obozów, szacuje się, że na przymusowych robota przebywało tutaj około 700 osób. Czas płynie, ale mimo wielu zmian, które zaszły w tym miejscu Żerniki do dzisiaj zachowały swój słowiański, owalnicowy układ.
Na północnym krańcu osiedla przebiega linia kolejowa ze stacją Wrocław-Żerniki. Stacja jest cały czas czynna, dojedziemy stąd m.in. do Głogowa, Legnicy, Zgorzelca, czy Węglińca. W tej części miasta dominuje zabudowa domków jednorodzinnych, ale około roku 2002 zaczęto stawiać tutaj niskie budynki wielorodzinne dwu- i trzypiętrowe.
Na Żernikach nie brakuje terenów rekreacyjnych, w obrębie osiedla znajduje się kilka stawów-glinianek, które czekają na zagospodarowanie. Przez Żerniki przepływa również rzeka Ślęza, wzdłuż której rośnie las, potocznie nazywany Parkiem Milenijnym. Można tutaj pospacerować, pojeździć na rowerze, a nawet znajdują się tutaj wyznaczone miejsca, przeznaczone do biwakowania.
W tym miejscu zlokalizowany jest również jeden z pięciu zachowanych we Wrocławiu kamiennych krzyży. Szacuje się, że został postawiony tutaj w średniowieczu. Jako jedyny z rytem bełtu co może wskazywać nam narzędzie zbrodni.