fbpx

Wrocław Polanowice

Polanowice

Polanowice-Poświętne-Ligota położone są na północy miasta, powstały w  wyniku połączenia trzech odrębnych osiedli. I tak na przykład, tereny dawnej Ligoty są w głównej mierze zagospodarowane przez bazy transportowe, magazyny, warsztaty , a także niewielkie zakłady przemysłowe oraz rzemieślnicze. Na jej terenie znajdują się zgrupowania domków jednorodzinnych oraz jeziorko Ligockie, z drugiej strony kontrastowo usytuowane są zgrupowania bloków z wielkiej płyty. 

W 1928 r. do granic Wrocławia przyłączono Poświętne. W latach 30. powstały tu pierwsze nieliczne jeszcze domy wielorodzinne oraz tor kolarski. Po wojnie dominowała tu raczej zabudowa jednorodzinna, chociaż część terytorium Poświętnego, szczególnie wzdłuż ul. Żmigrodzkiej, przeznaczono w latach 70. pod zabudowę przemysłową (mleczarnia, piekarnia). Pod koniec XX wieku powstało w Poświętnem kolejnych kilka zgrupowań zabudowy wielorodzinnej. Poświętne dzieli się na starszą część wzdłuż ulicy Poświęckiej i nowszą, wzdłuż ulicy Milickiej.

Pod koniec XIX stulecia w związku z budową nowoczesnych umocnień Wrocławia zbudowano na północny zachód od Polanowic schron piechoty (1890-1891), który następnie w roku 1910 rozbudowano tworząc Fort Piechoty nr 6. Istnienie tego dzieła warownego, otoczonego strefą rejonu ograniczeń budowlanych, ograniczało możliwość rozwoju miejscowości w kierunku zachodnim. Obecnie fort ten jest największą atrakcją turystyczną Polanowic, udostępnianą do zwiedzania przez Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne.

Sprawdź nasze oferty: Mieszkania Polanowice
Ładowanie