fbpx

Wrocław Pawłowice

Pawłowice to dawna wieś podwrocławska, w 1886 roku została zakupiona przez rodzinę Korn. Dzięki uruchomieniu linii Psie Pole - Trzebnica miejscowość uzyskała połączenie kolejowe. W czasach międzywojennych miasteczko powoli zaczęło zmieniać swój dotychczasowy charakter. Powoli zaczęło przekształcać się w osiedle o charakterze podmiejskim, czego objawem była rozwijająca się zabudowa willowa i wielorodzinna, w szczególności osiedle o charakterze podmiejskim projektu architekta W.F. Reinscha, w ramach koncepcji urbanistycznej tworzenia ośrodków satelitarnych wokół Wrocławia.

Na terenie osiedla znajduje się niesamowita budowla. Przenieśmy się do przeszłości, wyobraźmy sobie, że jesteśmy w dawnej wsi Pawłowice. Przed wojną po pawłowickim stawie pływały gondole, łęgowe arboretum służyło za miejsce spacerów, a rozległe tereny leśne – do przejażdżek konnych. Można było spotkać się w młynie na podwieczorku lub zażyć samotności w świątyni dumania. Posiadłość należała wtedy do rodziny Kornów, słynnych wydawców i mecenasów sztuki. Senior rodu Heinrich Korn, założyciel Śląskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego, właściciel pawłowickiego folwarku postawił pałac w 1891 roku, a potem przekazał go córce Marii i zięciowi Constantinowi von Schweinichen.

Po wojnie posiadłość przeszła na własność Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W 1996 pałac wraz z folwarkiem został wpisany do rejestru zabytków. Po odrestaurowaniu pomieszczeń gospodarczych należących do dawnego folwarku oraz pałacu i oficyn dworskich, nowy właściciel urządził tu Ponadregionalne Rolnicze Centrum Kongresowe - centrum edukacyjno-szkoleniowe z bazą hotelową, salami konferencyjnymi i salą reprezentacyjną. Powołano tu także Centrum Kształcenia Ustawicznego. Odbywają się tu kursy, szkolenia, konferencje i okolicznościowe imprezy, na przykład Święto Sera i Wina organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Serowarów Farmerskich i Zagrodowych, Stowarzyszeniem Winnice Dolnośląskie oraz convivium Slow Food Dolny Śląsk.

Przez Pawłowice przebiega żółty szlak im. Doktora Bronisława Turonia, prowadzi dookoła Wrocławia i liczy około 144 km. Dodatkowo przez osiedle przebiega szlak rowerowy Bałtyk-Adriatyk. 

Sprawdź nasze oferty: Mieszkania Pawłowice
Ładowanie