fbpx

Wrocław Ołbin

Wrocławskie osiedle położone na północ od Ostrowa Tumskiego, doskonale skomunikowane prawie z każdą częścią miasta przyciąga mieszkańców swą zabudową złożoną w dużej części z klimatycznych kamienic i dwoma parkami przedzielonymi ulicą Wyszyńskiego. Osiedle często też gości turystów, wśród których szczególnie często widać fanów murali i wyjątkowej architektury.

Obecne osiedle Ołbin należało kiedyś do Przedmieścia Odrzańskiego i było jednym z najstarszych centrów osadniczych Wrocławia – prawdopodobnie , na początku XII wieku! Osiedle w obecnym kształcie powstało na przełomie XIX i XX wieku. Ołbin podczas wojny nie uległ bardzo dużym zniszczeniom, dzięki czemu zachował swój wyjątkowy charakter. Dzielnica jest wciąż rewitalizowana – do roku 2024 zostanie kompleksowo wyremontowanych 6 podwórek w ramach nowego Programu Modernizacji Podwórek Komunalnych.

Południową granicę osiedla wyznacza Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, będący obowiązkowym punktem spacerów szczególnie w upalne dni. Mimo dość gęstej zabudowy na Ołbinie jest całkiem sporo zieleni! Osiedle słynie z bardzo silnie działającej społeczności lokalnej. Mieszkańcy często angażują się w inicjatywy, działając w ramach stowarzyszeń, czy spółdzielni, organizując wyprawy rowerowe, wycieczki po osiedlu, kina plenerowe czy półkolonie dla najmłodszych. To właśnie na Ołbinie działa Ogród Otwarty, zrzeszający lokalną społeczność w ramach prac ogrodniczo-rekreacyjnych. Sąsiedzka działalność na tym osiedlu jest naprawdę imponująca!

Sprawdź nasze oferty: Mieszkania Ołbin
Ładowanie