fbpx

Wrocław Nowy Dwór

Nowy Dwór położony jest na zachodzie Wrocławia, w dawnej dzielnicy Fabryczna. W granicach miasta znajduje się od 1928 roku. 

Osiedle powstało na potrzeby zlokalizowanych w pobliżu fabryk i ich pracowników. Miało pełnić funkcję osiedla wspólnotowego. W tamtych czasach miało być największym wrocławskim osiedlem o szeregowej, wolnostojącej zabudowie z ogródkami. Inwestycja sprzed wybuchu II Wojny Światowej po doświadczeniach z I WŚ zawierała w projektach piwnice przeciwlotnicze oraz strychy ze wzmocnionymi drzwiami. Budowę osiedla zrealizowano tylko w części, ponieważ przerwał ją wybuch i koniec wojny. W 1945 roku, po nakazie przymusowej ewakuacji ludności, osiedle niemal całkiem opustoszało. 

Jednak w połowie lat 70. XX wieku, w zachodniej części Nowego Dworu (w miejscu pól) rozpoczęła się budowa osiedla bloków z wielkiej płyty. Mają one od trzech do 10 pięter, a między nimi znajdują się boiska, place zabaw oraz liczne tereny zielone. Na południu znajdują się dwa bardzo wysokie wieżowce, liczące aż 15 pięter. 

Liczba mieszkańców jest szacowana w granicach 16-20 tysięcy. Nowy Dwór można podzielić na dwie części- w starszej, wschodniej znajdują się poniemieckie budynki wielorodzinne. Część z nich została zmodernizowana- odnowiona i podwyższono tutaj standard. 

Na terenie osiedla zlokalizowane jest Centrum Kultury Wrocław Zachód, Młodzieżowy Dom Kultury oraz kryty basen Fitness Academy. Wybudowano tutaj również kościół pw. Opatrzności Bożej i kilka placówek oświatowych. 

Dzisiaj osiedle przyciąga swoją atrakcyjnością, według wielu ludzi warunki do zamieszkania w tej części miasta są naprawdę pożądane przez obecnych i przyszłych lokatorów. Poza wieloma atrakcjami i budynkami użyteczności publicznej jest tutaj masa połączeń autobusowych łączących Nowy Dwór z centrum miasta.

Sprawdź nasze oferty: Mieszkania Nowy Dwór
Ładowanie