fbpx

Wrocław Krzyki

Krzyki Wrocław

Historia dzielnicy Krzyki zaczyna się jak większość opowieści o częściach administracyjnych Wrocławia. Początkowo dawne Krietern były małą wioską położoną w okolicach miasta. Intensywnie rozwijająca się stolica Dolnego Śląska wchłonęła ją w swe granice, podobnie jak wiele innych wiosek i przez wiele lat funkcjonowała jako osiedle. 12 lutego 1952 roku stała się oficjalnie dzielnicą samorządowo-administracyjną Wrocławia. Jednak w 1990 roku większość obowiązków wynikających z posiadania tytułu dzielnicy przejął Urząd Miejski Gminy Wrocław, więc obecnie nie spełnia już swojej pierwotnej funkcji. Pomimo tego Krzyki są jedną z najbardziej rozpoznawalnych, największych oraz najchętniej zamieszkiwanych części Wrocławia.

No dobrze, ale skąd właściwie wzięła się tak hałaśliwa nazwa? Jedna z historii opowiada o tym, że po wojnie w wyniku ogromnych zniszczeń oraz licznych bandyckich napaści na mieszkańców południowej części Wrocławia, na tym obszarze można było słyszeć często głośne krzyki dotkniętych nieszczęściem ludzi. Według tej teorii Krzyki zawdzięczają swoją nazwę licznym wrzaskom oraz hukowi walących się budynków.

Jednak bardziej wiarygodna wersja tłumaczy to miano jako spolszczenie nazwy wchłoniętej przez aglomerację wsi Krietern (w przełożeniu z niemieckiego tłumaczy się na „kłótnicy”, podobno dzięki kłótliwym, roszczeniowym mieszkańcom). W większości źródeł chętniej przedstawia się właśnie tę teorię. Obecnie nazwa jest wykorzystywana głównie do celów statystycznych, a także w funkcjonowaniu organów administracji rządowej oraz świadomości mieszkańców.

W skład jednej z największych dzielnic Wrocławia wchodzi aż 14 z 48 osiedli: Bieńkowice, Borek, Brochów, Gaj, Huby, Jagodno- Klecina, Krzyki-Partynice-Księże, Ołtaszyn, Powstańców Śląskich, Przedmieście Oławskie, Tarnogaj, Wojszyce.

Powierzchnia dzielnicy wynosi 54,3km3, a zamieszkuje ją prawie 170 000 osób.

Co więc sprawia, że chętnych, aby zamieszkać w tej dzielnicy wciąż przybywa?

Krzyki dla każdego

Krzyki zajmują naprawdę dużą część miasta, dlatego można tutaj znaleźć wszystko czego potrzebuje każdy mieszkaniec wielkiej aglomeracji. Z jednej strony ogromne inwestycje, wiele miejsc pracy, atrakcje i obiekty przeznaczone do rekreacji, z drugiej strony zieleń, cisza i spokój. To wszystko sprawia, że w obrębie dzielnicy każdy znajdzie coś dla siebie. Seniorzy - spokój, ciszę, parki pełne zieleni oraz mocno rozbudowane zaplecze medyczne. Rodziny z dziećmi doceniają to miejsce choćby ze względu na liczne atrakcje kulturalne oraz dużą liczbę żłobków, przedszkoli i szkół. Studenci zaś zwracają uwagę na bliskość centrum oraz łatwy dostęp do zlokalizowanych tutaj uniwersytetów i uczelni.

Jakie atrakcje przyciągają mieszkańców?

Na terenie Krzyków realizuje się wiele inwestycji o charakterze gospodarczym, rekreacyjnym i sportowym. Jedną z najbardziej znanych w ostatnich latach jest wybudowanie Sky Tower’a, który plasuje się na trzecim miejscu wśród najwyższych budynków w Polsce z imponującą wysokością 212 metrów. Powstał w miejscu rozebranego już Poltegoru, który do 2007 roku cieszył się mianem najwyższego budynku we Wrocławiu. W Sky Towerze znajdują się apartamenty, biura, galeria handlowa oraz punkt widokowy. Jego charakterystyczna konstrukcja zwraca na siebie uwagę już na kilkadziesiąt kilometrów przed Wrocławiem. Na terenie dzielnicy znajduje się również Aquapark Wrocław, który przyciąga do siebie tłumy mieszkańców, a  to za sprawą mnogości atrakcji dostępnych w kompleksie - dostępne przez cały rok kryte i zewnętrzne baseny rekreacyjne, kryty basen sportowy, zjeżdżalnie, klub fitness, a także saunarium.  W roku 2017 wrocławski Aquapark odwiedziło 1,7 mln osób - uzyskał on miano najchętniej odwiedzanego aquaparku w Polce, a w Europie uplasował się na trzecim miejscu. Kolejną atrakcją, która jest jedyną taką we Wrocławiu jest Tor Wyścigów Konnych Partynice. Obecnie jest to jednostka organizacyjna Gminy Wrocław, działająca w formie jednostki budżetowej, nie posiada własnej osobowości prawnej. Obiekt udostępniony jest dla wszystkich, można go odwiedzać 7 dni w tygodniu w godzinach 07:00-21:00. Większość kompleksu stanowią ogromne tereny pełne zieleni, idealne do letniego piknikowania. Znajduje się tutaj również wytyczona ścieżka pieszo-biegowa o długości 3,5 km. Miejsce umożliwia nam również obcowanie z końmi, obserwowanie ich jak odpoczywają, czy odbywają swój trening. W części rekreacyjnej kompleksu z kolei znajduje się bistro bar, więc w przypadku gdy dopadnie nas głód możemy z niego skorzystać. Na terenie całego obiektu znajdują się dostępne dla wszystkich toalety. Otwarcie hipodromu nastąpiło w 1907 roku i do dziś cieszy mieszkańców miasta.

Poza tymi charakterystycznymi atrakcjami na Krzykach znajduje się wiele parków i skwerów, które idealnie nadają się do rekreacji. Tutejsi chętnie udają się w te miejsca w celu piknikowania w gronie najbliższych, uprawiania sportów - bieganie, spacerowanie, jazda na rolkach, czy rowerach, a także do gry w piłkę siatkową, czy frisbee.

Ze względu na swoją bogatą historię dzielnica jest bardzo urozmaicona pod względem architektonicznym. Możemy tu podziwiać zabytkowe wieże ciśnień, kościoły, urocze kamienice,  przedwojenne wille i pałacyki wybudowane w różnych stylach. Z kolei w nowszych częściach południowego Wrocławia znajdziemy liczne osiedla z płyty.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Według przeprowadzonych we Wrocławiu rankingów bezpieczeństwa dzielnica Krzyki należy do najbezpieczniejszych lokalizacji. Tak oceniają to również sami mieszkańcy, więc nie powinno być wątpliwości co do jakości przeprowadzonych badań. Przestępstwa i nieprzyjemne incydenty zdarzają się tutaj naprawdę rzadko.

Na Krzykach zlokalizowany jest tak zwany Trójkąt Bermudzki. Dawniej owiany niechlubną sławą, obecnie nie ma już z nią wiele wspólnego. Zajmuje on fragment Przedmieścia Oławskiego, obejmujący takie ulice jak Pułaskiego, Traugutta, Komuny Paryskiej i Kościuszki. Na przestrzeni ostatnich lat obszar odzyskał dobre imię, stał się miejscem ciekawym i przystępnym do zamieszkania dla lokalsów, a turystów przyciąga do siebie licznymi ciekawymi zakamarkami i mrocznymi historyjkami z przeszłości.

Krzycka komunikacja

Na terenie dzielnicy znajdują się dwa z trzech punktów komunikacyjnych we Wrocławiu. Przede wszystkim znajduje się tutaj Dworzec Główny PKP, który jest największą z wrocławskich stacji kolejowych. Jako jeden z nielicznych dworców w całej Polsce posiada halę peronową, a także kategorię Premium według klasyfikacji PKP. W roku 2018 wymiana pasażerska na stacji wyniosła 21,2 mln osób (58 tys. dziennie) co pozwoliło uplasować się jej na pierwszym miejscu w Polsce. Słynny jest z licznych połączeń kolejowych nie tylko z całą Polską, ale i zagranicą.

Krzyki - widok na Dworzec Główny i Sky Tower

Dodatkowo znajduje się tutaj główny Dworzec Autobusowy. Sąsiaduje bezpośrednio z wcześniej wspomnianym Dworcem Kolejowym, co ułatwia podróże licznym pasażerom. Mieści się w podziemiach nowoczesnego centrum handlowo-rozrywkowo-biurowego Wroclavia. Ta ciekawa inwestycja, według operatora, jest pierwszą tego typu inwestycją w Polsce. Wcześniej w całym kraju nie istniał żaden taki obiekt zlokalizowany pod powierzchnią ziemi, mogący obsłużyć nawet 1000 kursów autobusowych na dobę.

Takie usytuowanie dwóch najważniejszych obiektów komunikacyjnych miasta sprawia, że jest to idealne miejsce dla osób nie posiadających własnych środków transportu, korzystających na co dzień publicznych środków komunikacyjnych.

Krzyki i komunikacja miejska

TRAMWAJE

Wrocławski tramwaj

Krzyki posiadają  pięć pętli tramwajowych: Krzyki, Park Południowy, Księże Małe, Gaj, Tarnogaj. W ich obrębie kursuje wiele linii. Najpopularniejsze linie tramwajowe w tej dzielnicy to:

  • 2- łączy Krzyki ze Śródmieściem,
  • 7- łączy Krzyki ze Starym Miastem,
  • 9- kursująca pomiędzy Parkiem Południowym, a Sępolnem,
  • 17- łączy Krzyki ze Śródmieściem.,
  • 31 i 32- kursujące między Gajem, a wrocławskim Stadionem.

AUTOBUSY

W przeciwieństwie do tramwajów, autobusy poza standardowymi kursami oferują również nocne przejazdy. Co prawda ich ilość oraz częstotliwość są zdecydowanie mniejsze ale umożliwiają bezpieczne przemieszczanie się do różnych części miasta przez całą dobę. W tym przypadku do najczęściej uczęszczanych linii należą:

  • 112, 113, 612- łączące Krzyki z Dworcem Głównym,
  • 107- kursujące między Krzykami a Placem Solidarności,
  • 127- łączącym Krzyki z dzielnicą Fabryczną,
  • N- kursująca między Krzykami, Starym Miastem oraz Psim Polem.

Natomiast nocny autobus 249 kursuje długą trasą z Jarnołtowa (zachodnich obrzeży miasta), aż na południe na Krzyki.

Ścieżki rowerowe

Wspominaliśmy już w innych artykułach, że Wrocław często jest nazywany polską stolicą rowerową. Mieszkańcy chętnie wybierają rower jako swój środek transportu. Dzięki niemu udaje im się w przyjemny sposób pokonywać trasy, omijając przy tym korki. Dlatego również na Krzykach znajduje się wiele ścieżek rowerowych umożliwiających bezpieczną jazdę użytkownikom dróg. Ścieżki prowadzą z Krzyków nawet do samego centrum, dodatkowo znajduje się tutaj wiele stacji rowerowych umożliwiających wypożyczenie sprzętu - idealna opcja dla osób nie posiadających własnych jednośladów. Z racji tego, iż władze miasta bardzo dbają o ten aspekt, infrastruktura skierowana do rowerzystów jest stale poddawana renowacjom i rozbudowywana. Coraz częściej mówi się o tym, że niebawem mieszkańcy dzielnicy będą mogli cieszyć się trasą prowadzącą z Krzyków na same Bielany Wrocławskie.

Transport samochodowy

Mobilni mieszkańcy mogą korzystać z dobrych, odrestaurowanych dróg łączących tę część z resztą miasta. To również dobra baza wypadowa poza Wrocław, w okolicy znajduje się wyjazd na Autostradową Obwodnicę Wrocławia, a także na autostradę A4.

Apteki na Krzykach

Całodobowa apteka we Wrocławiu mieści się m.in. przy ulicy Weigla 10. Mieszkańcy południowej części Wrocławia mają do dyspozycji szereg różnych placówek, ze zróżnicowaną ofertą.

Apteki czynne do godziny 22:00 to:

  • Apteka Dbam o Zdrowie - przy ul. 23 Lutego 18
  • Apteka przy pl. Hirszfelda 14a
  • Apteka Dr.Max w sklepie Kaufland, przy Bardziej (uwaga! czynna do 21:30)
  • Apteka Lege Artis przy Grota-Roweckiego

Większość placówek w mieście pracuje do godziny 20.00 lub 21.00.

Edukacja

W tej części miasta nie brakuje szerokiej oferty edukacyjnej na każdym etapie nauki. Zaczynając od początku - na Krzykach znajduje się jeden żłobek publiczny i kilkanaście prywatnych placówek zlokalizowanych w różnych częściach dzielnicy.

Jeżeli chodzi o przedszkola, to jest ich zdecydowanie więcej. W całej okolicy znajduje się około 20 placówek publicznych oraz taka sama ilość instytucji prywatnych przeznaczonych do użytku publicznego. Placówki przyciągają pełną gamą możliwości edukacyjnych. Znajdziemy tu przedszkola o różnych profilach (sportowe, muzyczne, czy językowe). Możliwości jest wiele, dzięki czemu mieszkańcy nie miewają raczej problemów z dostępnością miejsc.

Krzyki i szkoły

W dzielnicy funkcjonuje:

  • Około 20 publicznych i prywatnych Szkół Podstawowych. Oferują edukację w placówkach o wielu różnych profilach działalności i sposobie nauczania. Ogromną popularnością cieszy się tutaj Szkoła Podstawowa nr 61 im. Janusza Korczaka, która od wielu lat nie schodzi z czołówki wrocławskich szkół w różnych rankingach.
  • Jeżeli chodzi o szkoły średnie tutaj również każdy z łatwością powinien znaleźć coś dla siebie. W dzielnicy swoją działalność prowadzi około 30 placówek - są to licea, technika i szkoły zawodowe. I w tej kategorii na Krzykach znajdują się szkoły, które zajmują wysokie miejsca w rankingach zarówno wrocławskich jak i ogólnopolskich (np. Liceum Ogólnokształcące nr VVII im. Agnieszki Osieckiej, które w 2019 roku zdobyło tytuł Srebrnej Szkoły 2019).
  • W przypadku uczelni wyższych najbardziej prestiżową i popularną uczelnią znajdującą się na Krzykach jest bezapelacyjnie Uniwersytet Ekonomiczny.

Dobrym uzupełnieniem oferty edukacyjnej jest dostępność Młodzieżowego Domu Kultury Wrocław -Krzyki. Zapewnia dostęp do szerokiej gamy zajęć artystycznych skierowanych zarówno do dzieci i jak i do młodzieży. Poza tym MDK organizuje festiwale i konkursy. Dodatkowo w obrębie dzielnicy działa kilka teatrów, znajduje się tutaj też aż 6 filii biblioteki miejskiej oraz kilka kin.

Codzienne życie na Krzykach

Na kwestie bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańcy Krzyków nie mogą narzekać. Przy ulicy Borowskiej znajduje się Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu. Ponadto zlokalizowanych jest tutaj aż około 10 szpitali, takich jak: Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego, czy Dolnośląskie Centrum Onkologii. Dodatkowo na terenie Krzyków prosperuje wiele przychodni - prywatnych i publicznych, w których nie brakuje lekarzy specjalistów gotowych służyć swoją pomocą pacjentom. Ponadto swoją działalność prowadzi tutaj wiele aptek czynnych zarówno w dzień i w nocy.

Miłośnicy dobrego jedzenia mieszkając na Krzykach na pewno nie będą narzekali na wybór i poziom dostępnych tutaj punktów gastronomicznych. W okolicy znajduje się wiele restauracji, barów i kawiarni. Restauracje ze smakami z całego świata zadowolą nawet najbardziej wysublimowane podniebienia. Dla tych, którzy cenią sobie polską kuchnię z możliwością szybkiego takeway mogą skorzystać z oferty uroczego, niepozornego Obiadomku. Ci, którzy cenią sobie bardziej wymyślne smaki, na pewno nie zawiodą się odwiedzając 8 MISEK, Pinole, Pappatore, czy Alyky ze smakami z całego świata.

Krzyki z lotu ptaka
Wrocławskie Krzyki

Nie bez przyczyny Krzyki uznawane są za jedną z najbardziej zielonych części miasta. Każde osiedle jest zagospodarowane, znajduje się tutaj wiele skwerów i parków idealnych na piknik, czy do rekreacji. Najpopularniejsze parki na Krzykach i nie tylko, bo znane są w całym Wrocławiu to Południowy, Brochowski, Kleciński, Generała Andersa, Skowroni, czy Tarnogajski. Każdy jest piękny i ma swój urok. Park Południowy to największy park na Krzykach (27 hektarów) przez wielu również uznawany za najpiękniejszy. Z kolei Park Brochowski może niezbyt imponuje wielkością, ale posiada skryty w swoim wnętrzu najprawdziwszy i najbardziej znany labirynt we Wrocławiu. 

Na Krzykach aż roi się od popularnych, znanych, lubianych i często uczęszczanych marketów. Poza tym znajduje się tutaj mnóstwo sklepów specjalistycznych, branżowych oraz małych sklepików osiedlowych. Rzeczy pierwszej potrzeby każdy dostanie tutaj od ręki. To tak na co dzień, w tej okolicy znajduję się również kilka galerii handlowych, co pozwala zmierzyć poziom na jakim rozwinięta jest infrastruktura handlowo-usługowa w tym rejonie. Najchętniej odwiedzaną galerią jest zdecydowanie Wroclavia - nowoczesny punkt handlowo-rozrywkowo-biurowy. Na uwagę zasługuje również popularny i charakterystyczny Sky Tower, wyjątkowy punkt widokowy, ale przede wszystkim galeria, w której znajdują się ciekawe sklepy, punkty gastronomiczne, kręgielnia, saunarium, SPA i wiele, wiele innych punktów. Co ciekawe, na Krzykach znajduje się również jedna z największych galerii pod względem powierzchniowym. Są to Arkady Wrocławskie zajmujące obszar 30 tysięcy m2.

Oczywiście to tylko te z najpopularniejszych punktów. Na Krzykach działa również wiele mniejszych galerii, które są chętnie odwiedzane przez mieszkańców. Na terenie dzielnicy znajduje się także Hala Kupców Perła - ciekawy obiekt zawierający liczne punkty handlowo-usługowe. Nowa jakość handlu w starym wydaniu. Z pewnością zakupy w Hali Kupców można zakwalifikować do niecodziennych przyjemności.  Punkty usługowe dostępne są w każdej części dzielnicy, nie brakuje tutaj kosmetyczek, stylistek paznokci, rzęs, czy fryzjerów. Nie trudno znaleźć punkt, który spełni nasze oczekiwania.

Prężnie rozwijające się Krzyki to idealne miejsce do zamieszkania dla każdego. Są miejscem bardzo dobrze rozwiniętym pod każdym względem, dlatego pozwalają spełnić oczekiwania wszystkich mieszkańców w każdym aspekcie ich życia, nawet tych najbardziej wymagających.

Mieszkania na Krzykach

Rondo Powstańców Śląskich - Krzyki
Mieszkania na Krzykach
Sprawdź nasze oferty: Mieszkania Krzyki
Ładowanie