fbpx

Wrocław Kleczków

Nieruchomości, Kleczków, Wrocław

Osiedle Kleczków, jako jedyne w tej dzielnicy położone jest na południowym brzegu Starej Odry, która wyznacza jego północną granicę. To piękne miejsce, pełne zróżnicowanych zabudowań. Na jego atrakcyjność wpływa lokalizacja, bowiem z osiedla jest już naprawdę niedaleko do centrum miasta. Z kolei bliskość wałów sprawia, że osiedle staje się bardzo atrakcyjne pod względem rekreacyjnym. To idealne miejsce do spacerów, wycieczek rowerowych, czy relaksu. W tej okolicy znajduje się również wiele ważnych obiektów dla miasta, które wyróżniają to osiedle spośród innych. 

Przyjrzyjmy się bliżej kalendarium osiedla, oto kilka dat, które ukształtowały obecną formę i charakter Kleczkowa. 29 listopada 1897 roku zainaugurowano budowę portu, która stała się siedzibą Żeglugi na Odrze, w tym samym dniu nastąpiło otwarcie Mostu Osobowickiego. Port rozpoczął swoją działalność w roku 1901. Trzy lata wcześniej zbudowano miejski szpital dla umysłowo chorych, który działa po dziś dzień. Zespół gmachów Więzienia Centralnego powstał z kolei w 1898 roku, obecnie znany jest jako Zakład Karny nr 1. W granicy osiedla znajduje się neogotycki gmach Dworca Nadodrze, który pochodzi z roku 1868, w tym samym roku otwarto linie kolejową Wrocław Nadodrze-Sołtysowice-Psie Pole-Oleśnia, trasa liczyła 27 kilometrów. 

W czasach wojny osiedle zostało mocno zniszczone, ucierpiał budynek szkolny, ale największych zniszczeń dokonano w porcie, zniszczenia szacowano nawet na 50-60%. Mimo to żeglugę na Odrze wznowiono już 19 lipca 1945 roku. 

Zabudowa osiedla jest stara, przeważnie z końca XIX wieku. Są to głównie kamienice wielorodzinne, które albo wymagają rewitalizacji, albo już zostały odnowione. W najbliższej okolicy powstało wiele nowych inwestycji. Przez lata jednak obszary były w głównej mierze zajmowane i wykorzystywane pod tereny przemysłowe. Na taki stan rzeczy miała oczywiście wpływ bliskość linii kolejowej. 

Sprawdź nasze oferty: Mieszkania Kleczków
Ładowanie