Osiedle w południowej części Wrocławia, położone w dzielnicy Fabryczna. Gajowice są ciekawym osiedlem, zarówno pod względem historycznym, jak i obecnie. W tej części miasta królują niewielkie bloki oraz kamienice, generalnie budynki wielorodzinne.
Gajowice dawniej, czyli rola osiedla w historii miasta. Otóż w czasie oblężenia Wrocławia w 1945 roku to właśnie tutaj toczyły się walki zaliczane do najcięższych w pierścieniu okrążenia Wrocławia. Na tym odcinku frontu wojska radzieckie przejawiały największą aktywność. W wyniku tych walk osiedle zostało prawie całkowicie zburzone i odbudowane już w latach 1960-1969. Ta część miasta była nazywana największym, wrocławskim placem budowy. W czasie remontu na Gajowicach wzniesiono domy wielorodzinne, które przeważają w tej części Wrocławia. Osiedle od nowa zaprojektował arch. Igor Tawryczewski.
Należy uważać na nazewnictwo, osiedla Gajowice nie należy mylić z osiedlami Gaj, Tarnogaj, czy Gajowa. Te administracyjne części miasta nawet nie znajdują się obok siebie.
Na Gajowicach mieści się wiele legendarnych miejsc, takich jak dziś już nieczynna Jadłodalnia „Grochowianka”, czy ryneczek przy ulicy Jemiołowej. Jeżeli chodzi o rekreacje to wszyscy mieszkańcy spragnieni ruchu mogą udać się na Wzgórze Gajowickie z którego roztacza się piękny widok na Wrocław, ale przede wszystkim na sąsiadujący ze wzniesieniem Stadion Oporowski, na którym trenuje drużyna WKS Śląsk. W najbliższej okolicy znajdują się również ogródki działkowe.
Co najważniejsze osiedle może się pochwalić zaangażowaną społecznością, która zamieszkuje tę okolicę. W 2020 powstał pomysł na stworzenie podcastu w ramach inicjatywy „Osiedlowe spacery- ruszaj na Gajowice”. Opowiada o ciekawostkach związanych z okolicą oraz jego historię, już dzisiaj możesz wyruszyć na spacer po osiedlu z słuchawkami, bo słuchowisko dostępne jest chociażby na platformie Spotify -> https://open.spotify.com/show/1OxP0ux5ImdQSlgZX3AtAT.