fbpx

Wrocław Brochów

Nieruchomości na Brochowie, Wrocław

Osiedle Brochów zlokalizowane jest w południowo- wschodniej części Wrocławia. Od 1939 roku funkcjonowało jako odrębne miasto, dopiero w roku 1951 zostało wchłonięte przez Wrocław. Można powiedzieć, że to lekko zapomniana część Wrocławia, ale nie można odmówić jej swojego wyjątkowego klimatu. 

Największy rozwój okolicy przypada na XX wiek, w głównej mierze za sprawą kolei. Większość osób, które do tej pory zamieszkujących Brochów miała, bądź w dalszym stopniu ma związek z polskimi kolejami. Nic dziwnego, że właśnie w tym miejscu znajduje się druga co do wielkości w Polsce stacja towarowa (po węźle w Tarnowskich Górach) i jedna z największych w Europie. Otwarcie pierwszego odcinka Kolei Górnośląskiej na linii Wrocław-Brochów-Oława przypadło na dzień 22 maja 1842 roku, ta data stała się przełomową w historii Brochowa. Z czasem stacja kolejowa została rozbudowana, tym samy Brochów przekształcił się w osiedle typowo kolejarskie, które żelaznym szlakom zawdzięczało swój bardzo szybki rozwój. 

Osiedle zachwyca infrastrukturą związaną z transportem szynowym, ale nie tylko, ponieważ znajdują się tutaj również między innymi - wyjątkowy park oraz zabytkowa zabudowa. Park Brochowski to w zasadzie niewielki ogród spacerowy. Jednak to właśnie w tym miejscu zlokalizowany jest najsłynniejszy i najprawdziwszy wrocławski labirynt. To plątanina wąskich grabowych korytarzy, zdatnych do przejścia, ale również takich, które prowadzą donikąd, są ślepo zakończone. Korytarze labiryntu prowadzą do pamiątkowego kamienia i dębu. 

Brochów

Brochów jest bogaty w zabytki, aż 12 z nich zostało wpisanych na listę zabytków według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Są to między innymi: 

  • dworzec- stacja PKP Wrocław- Brochów (1896r.) oraz wiaty peronowe z drugiej połowu XIXw. 
  • zespół dworski z VVII w., w którego skład wchodzą dwór i park,
  • willa z garażem, ul. Warszawska 1 z 1908r.,
  • zabytkowa wieża ciśnień z 1903r., 
  • dawny ratusz brochowski z 1908r. 
  • szpital położniczy, dawna szkoła z 1901r.
  • odkryty basen z 1936r.,
  • park brochowski z 1729r. 
  • resztki zabudowań folwarku brochowskiego (m. in. spichlerz i tzw. “ekonomówka” z końca 1865r. 
  • budynki kolejowe “czerwone” przy ul. Mościckiego z 1895-1897, 
  • osiedle willowe przy ul. Koreańskiej- wybudowane w latach (ok. 1904-1912) staraniem Towarzystwa Budowy Domów Jednorodzinnych i wiele, wiele innych wartych odkrycia miejsc. 

W tym miejscu znajdziemy również wiele miejsc pamięci, takich jak pomnik poległych kolejarzy PKP Wrocław- Brochów, czy pomnik żołnierzy radzieckich (obok dawnego ich cmentarza na pl. Indyjskim. Cmentarz został założony w roku 1945, mogiły przeniesiono później na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich przy ulicy Karkonoskiej. Na Brochowie działa stowarzyszenie Romów we Wrocławiu Romani Bacht (Cygańskie Szczęście).

Sprawdź nasze oferty: Mieszkania Brochów
Ładowanie