fbpx

Wrocław Borek

Wieża ciśnień, Borek, Wrocław

Borek jest obecnie jednym z najbardziej prestiżowych wrocławskich osiedli. Ulokowane na Krzykach, a w jego granicach znajduje się kilka charakterystycznych punktów, które wyróżniają osiedle spośród innych. Dawna wieś została przyłączona do Wrocławia w 1897 roku, od tego czasu zaczęła się naprawdę prężnie rozwijać, a osiedle zyskało willowy charakter. 

Mimo, że Borek słynie z jednorodzinnej willowej zabudowy, jego znaczną część stanowią wille na równi z przedwojennymi kamienicami wielorodzinnymi. To w okresie PRL’u wybudowano tutaj również kilkadziesiąt bloków mieszkalnych, w tym 8 bloków dziesięciopiętrowych, które są ustawione wzdłuż ul. Powstańców Śląskich (drogi wylotowej z Wrocławia). Tyle o zabudowie, to co w takim razie  wyróżnia osiedle?

Będąc przy Borku nie można nie wspomnieć o Parku Południowym, który leży w jego obrębie. Jest zaliczany do parków krajobrazowych o dużych walorach kompozycyjnych, a także dendrologicznych. Powstanie parku datuje się na około 1900 rok. Znajdują się tutaj również piękne budowle, jedną z nich jest wieża ciśnień położona przy al. Wiśniowej. Została wzniesiona w latach 1903-1905. Reprezentuje formy typowe dla późnego eklektyzmu, łącząc różne style. 

Gdy słyszymy słowo Borek, wielu z nas ma przed oczami Centrum Handlowe, któremu nadano taką samą nazwę. Znajduje się tam market spożywczy, punkty gastronomiczne i wiele punktów usługowych. Wszystko w jednym miejscu. 

Na Borku siedzibę mają m.in. Wrocławski Teatr Pantomimy, a do najbardziej znanych mieszkańców osiedla należą Sylwester Chęciński, Tadeusz Różewicz, Krzysztof Kiljański, a nawet Monika Richardson- Zamachowska. 

Sprawdź nasze oferty: Mieszkania Borek
Ładowanie