fbpx
25 lipca 2023

Zmiany w PCC – od kiedy?

Koniec podatku PCC - od kiedy?

Wprowadzone niedawno zmiany w prawie podatkowym przynoszą dobre wieści dla osób planujących zakup mieszkania na rynku wtórnym. Nowa ustawa eliminuje obowiązek płacenia Podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) przy nabyciu pierwszej nieruchomości. Ale zmiany dotkną też osoby inwestujące w nieruchomości.

Koniec podatku PCC - od kiedy?

PCC, obowiązujący jedynie na rynku wtórnym, dotychczas stanowił obciążenie finansowe dla nabywców. Na przykład, przy zakupie mieszkania o wartości 500 tysięcy złotych, nabywca musiał doliczyć 10 tysięcy złotych na podatek (2% od wartości nieruchomości). W przypadku droższych mieszkań, podatek rósł znacząco - przy zakupie nieruchomości o wartości 800 tysięcy złotych, PCC wynosił już 16 tysięcy złotych. Zniesienie tego podatku to ogromna pomoc dla osób borykających się z wysokimi cenami nieruchomości, pozwalając zaoszczędzić środki, które mogą zostać przeznaczone na inne związane z zakupem lub wykończeniem nieruchomości cele. Nowe przepisy wejdą w życie 21 dni od podpisania przez Prezydenta ustawy i opublikowania jej w Dzienniku Ustaw RP.

Warto jednak podkreślić, że nowe przepisy dotyczą jedynie sprzedaży prawa do własności mieszkania lub domu jednorodzinnego, pod warunkiem, że nabywca nie posiadał wcześniej prawa do innego mieszkania. Osoby, które już posiadają udziały w innych nieruchomościach, nie skorzystają z tej ulgi, jeśli ich udział przekracza 50% lub jeśli nieruchomość została nabyta drogą dziedziczenia.

Czy brak podatku PCC dotyczy również domów?

W artykule 9 pkt. 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych mowa o sprzedaży, której przedmiotem jest "prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego", co jednoznacznie oznacza, że osoba nabywająca swoją pierwszą nieruchomość w postaci domu również będzie zwolniona z podatku PCC.

W jakiej sytuacji obowiązywać będzie podatek PCC 6%?

Wraz ze zniesieniem PCC na pierwszą nieruchomość, nowa ustawa wprowadza również podwyższoną stawkę podatku dla zakupu kolejnych nieruchomości. Gdy nabywca jest już właścicielem szóstego i każdego kolejnego lokalu mieszkalnego, podatek PCC wyniesie 6%. Ta zmiana ma na celu ograniczenie spekulacyjnych zakupów nieruchomości oraz równomierne rozłożenie obciążeń podatkowych.

Ustawa została już podpisana przez Prezydenta i oczekuje na publikację w Dzienniku Ustaw.