fbpx
11 stycznia 2022

Zielone dachy, a zwolnienie z opłat od nieruchomości

W końcówce 2021 roku wrocławscy radni miejscy przyjęli uchwałę dotyczącą zwolnień z podatku od nieruchomości budynków, na których umieszczono zielone dachy oraz ogrody wertykalne - zielone ściany. Zobacz, w jakich przypadkach możesz ubiegać się o zwolnienie z opłat.

Ogrody na dachach oraz zielone ściany pełnią nie tylko funkcję estetyczną. Dzięki zielonemu dachowi zwiększa się efektywność energetyczna całego budynku, ponieważ zieleń tworzy dodatkową izolację przed zimnem. Takie rozwiązanie obniży opłaty za ogrzewanie ponoszone przez mieszkańców. A w upalne dni taki budynek będzie się wolniej nagrzewać. Inną zaletą jest fakt, że dach pokryty zielenią pełni też funkcję retencyjną, potrafi zatrzymać nawet do 50% opadów, a dach retencyjny zatrzymuje aż do 100% opadów!

Zielone dachy - jak zostać zwolnionym z opłat od nieruchomości?

W przypadku zielonego dachu usytuowanych na budynku nie wyższym niż pięć kondygnacji obowiązują następujące zasady:

  • jeżeli zielony dach wykonano na powierzchni od 50 do 80 procent powierzchni dachu, to mieszkańcy tego budynku są zwolnieni z opłat o proporcjonalnej wielkości;
  • jeżeli zielony dach wykonano na powierzchni, która przekracza 80 procent powierzchni dachu, to mieszkańcy takiego budynku są zwolnieni z całkowitej wartości podatku od nieruchomości.

W przypadku zielonego dachu usytuowanych na budynku wyższym niż pięć kondygnacji obowiązują następujące zasady:

  • jeżeli zielony dach wykonano na powierzchni od 50 do 80 procent powierzchni dachu, to mieszkańcy tego budynku są zwolnieni z opłat o proporcjonalnej wielkości połowy stosunku powierzchni zielonego dachu do powierzchni całkowitej dachu;
  • jeżeli zielony dach wykonano na powierzchni, która przekracza 80 procent powierzchni dachu to, mieszkańcy takiego budynku są zwolnieni z 50 procent podatku od nieruchomości.

Zielone dachy - jak obliczyć zwolnienie z opłat od nieruchomości?

Zakładając, że dach ma 100 mkw i znajduje się na budynku, który ma pięć kondygnacji to:

A) Mieszkańcy, którzy zainstalują zielony dach o powierzchni 50 mkw, czyli 1/2 powierzchni całego dachu, w okresie obowiązywania uchwały zostaną zwolnieni z 1/2 powierzchni nieruchomości. Oznacza to, że mieszkanie o powierzchni 48 mkw będzie miało zwolnienie dla 24 mkw., a mieszkanie o powierzchni 100 mkw. będzie miało zwolnienie dla 50 mkw.

B) Mieszkańcy, którzy zainstalują zielony dach o powierzchni 90 mkw, czyli 90 procentach całkowitej powierzchni dachu, zostaną całkowicie zwolnieni z podatku od nieruchomości na czas trwania uchwały.

Zielone ściany - jak zostać zwolnionym z opłat od nieruchomości?

Budynki, które na swoich ścianach zainstalują ogrody wertykalne, czyli zielone ściany będą zwolnione z opłat od nieruchomości w zależności od powierzchni nasadzeń.

  • 20 procent powierzchni lokalu, dla nasadzeń o powierzchni do 30 mkw.;
  • 25 procent powierzchni lokalu, dla nasadzeń o powierzchni 30-45 mkw.;
  • 50 procent powierzchni lokalu, dla nasadzeń o powierzchni przekraczającej 45 mkw.

Zielone ściany - jak obliczyć zwolnienie z opłat od nieruchomości?

Zakładając, że powierzchnia mieszkania wynosi 100 mkw.

A) Jeśli powierzchnia nasadzeń wynosi 29 mkw., to mieszkańcy zostaną zwolnieni z opłat za 20 mkw nieruchomości, czyli zapłacą podatek od pozostałych 80 mkw.

B) Jeśli powierzchnia nasadzeń wynosi 31 mkw., to mieszkańcy zostaną zwolnieni z opłat za 25 mkw nieruchomości, czyli zapłacą podatek od pozostałych 75 mkw.

C) Jeśli powierzchnia nasadzeń wynosi 46 i więcej mkw, to mieszkańcy zostaną zwolnieni z opłat za 50 mkw nieruchomości, czyli zapłacą podatek od pozostałych 50 mkw.

Celem uchwały jest zachęcenie mieszkańców do działań, które zminimalizują efekt miejskiej wyspy ciepła i poprawią retencję we Wrocławiu, szczególnie na obszarach, gdzie przeważa zabudowa wielorodzinna.