fbpx
15 marca 2022

Villa Colonia – piękno tkwi w detalach!

Villa Colonia

Villa Colonia – prawdopodobnie najbardziej stylowa nieruchomość z oferty naszego biura to nie tylko bogata i bardzo interesująca historia, 519 metrów kwadratowych przestrzeni, ale też bogactwo detali i nieszablonowych rozwiązań. Zapraszamy do wirtualnej podróży fotograficznej po tej wyjątkowej nieruchomości!

Jak wygląda wnętrze Villi Colonii?

Ściany hollu wejściowego na parterze pokryte są unikatowym malarstwem ściennym, przypuszczalnie projektowanym wraz z budynkiem. Obrazuje ono wśród motywów kwiatowo-liściastych znaczące budowle i krajobrazy południowo-wschodnich wówczas terenów Niemiec i Austrii - m.in. Kościółek Wang i Katedrę Wiedeńską. Malarstwo to wraz ze stolarką schodów, obudowy windy kuchennej i drzwi zostało odnowione w końcu lat 90-tych. ub. wieku, a wykonawcą plac konserwatorsko-malarskich na parterze był Andrzej Kaleta (uczestniczący m.in. przy pracach konserwatorskich na Zamku Królewskim).

Intarsje i antyki


Parter składa się z hollu, biura, salonu oraz gabinetu. W dwóch ostatnich pomieszczeniach znajduje się zabudowa meblowa projektowana wraz z całą architekturą wnętrza. Stanowi ona integralny element nieruchomości, a miłośnicy detali z pewnością docenią przepiękne intarsje drewniane z czeczotą orzechową, w stylu secesyjnym.

Uwagę koneserów z pewnością przykuje również piękny zegar z naturalnej dębiny z wahadłowym mechanizmem z naciągiem łańcuchowym dwuwagowym.

Villa Colonia kocha detale! Sztukaterie, lamberkiny, płaskorzeźby i wszystkie inne elementy, których odrestaurowanie było niezwykle kosztowne, ale ta inwestycja w piękno opłaciła się!

Budynek zaprojektowano i wybudowano w charakterystycznym dla przełomu XIX-XX wieku stylu propagowanym przez wiedeńskiego architekta Friedricha Ostendorfa. W jego dziele z 1913 roku "Sześć ksiąg o budownictwie" określony został jako tzw. uspokojony barok lub Zopf. Widoczne są tu także wpływy płynące z wiedeńskiej secesji.

Secesyjne elementy widoczne w metaloplastyce


Secesyjną ekspresję widać także w odtworzonych (w oparciu o oryginalne elementy) elementach ogrodzenia, wraz z dębową furtą ujętą w murowany portal, kryty dachówką i zwieńczony piaskowcowym, neobarokowym kartuszem z wykutą nazwą "Villa Colonia".

Niesamowite, oryginalne witraże

Detale z początku XX wieku

Villi Colonii dodatkowego charakteru nadają elementy zewnętrzne. Rozsuwana markiza zamontowana nad głównym tarasem opiera się na wciąż sprawnej konstrukcji, na której zachowała się tabliczka z podpisem i numerem rzemieślnika. Różnorodne elementy metaloplastyki zostały odtworzone z niesamowitą dokładnością. Wejście do nieruchomości zdobi sprawna lampa gazowa, umieszczona na słupku wejściowym tzw. królu. Warto zwrócić uwagę na zdobienia i charakter tych elementów.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą sprzedaży tej nieruchomości, dostępną pod tym adresem.