fbpx
17 października 2023

Ulica Wilcza w Warszawie

Ulica Wilcza Warszawa

Dlaczego lubimy ulicę Wilczą w Warszawie? Z wielu powodów! Jest piękna, świetnie położona w ścisłym centrum stolicy, są tu piękne nieruchomości i właśnie przy Wilczej siedzibę ma nasze biuro. Zobaczcie, czy to właściwy adres także dla was.

Dzisiejsza Wilcza

Wilcza ma swój początek przy skrzyżowaniu z Alejami Ujazdowskimi, natomiast jej koniec wyznacza ulica Koszykowa. Wilczą przecinają ulica Marszałkowska, Emilii Plater, Mokotowska, Krucza i Poznańska. Jej położenie oraz niewątpliwy urok sprawia, że Warszawiacy chętnie spacerują Wilczą. Nie dziwi też fakt, że właśnie w tej części miasta powstał pierwszy warszawski hotel boutique, w którym każdy z 44 pokoi został indywidualnie umeblowany wieloma autentycznymi antykami z epoki art deco. Mowa o Nobu Hotel Warsaw, położonym vis-a-vis biura SDP Nieruchomości.

Ślady Powstania Warszawskiego

Wilcza łączy historię z teraźniejszością na wiele różnych sposobów. Nas, od zawsze fascynują nieruchomości, nie moglibyśmy więc wspomnieć o numerze 72, pod którym mieści się kamienica, która przetrwała działania wojenne. Kamienica ta jest ważnym symbolem walk z 1944 roku – mimo naporu niemieckich sił była broniona przez powstańców do końca i pozostała w rękach polskich. Ślady po kulach na fasadzie budynku przypominały Warszawiakom o sierpniowych wydarzeniach aż do 2000 roku, kiedy kamienica trafiła w ręce prywatnego inwestora, który zdecydował o renowacji. I w odróżnieniu od wielu innych takich przedsięwzięć postanowiono zachować wojenne rany budynku i zabezpieczyć je pancerną szybą. Projekt spotkał się z dużym uznaniem Warszawiaków.

Historia ulicy Wilczej

Geneza ulicy Wilczej sięga średniowiecza – pierwotnie była to droga rozdzielająca pola. Od końca XV wieku urząd wójtowski sprawowali członkowie rodziny Wilków, stąd zwyczajowa wówczas nazwa „Wilcze”.

Wraz z rozwojem miasta, na terenie Wilczej zaczęły powstawać pierwsze zabudowania. W XVIII wieku na tym terenie powstał pałac księcia Karola Stanisława Radziwiłła, będący rezydencją magnacką. Niestety, pałac ten uległ zniszczeniu w czasie insurekcji kościuszkowskiej w 1794 roku. W ciągu kolejnych lat, ulica Wilcza stawała się coraz bardziej rozwiniętym obszarem, zaczęły pojawiać się wille i kamienice. W XIX wieku Wilcza stała się modnym miejscem, gdzie osiedlali się arystokraci oraz przedstawiciele kulturalnej elity Warszawy. W okresie międzywojennym, ulica Wilcza była centrum życia kulturalnego miasta. Wokół niej działały liczne kawiarnie, teatry oraz kluby. To tutaj rozbrzmiewała muzyka jazzowa, a intelektualiści spotykali się, by dyskutować o sztuce i polityce. Niestety, II wojna światowa nie oszczędziła Wilczej. W wyniku działań wojennych wiele zabytkowych budynków uległo zniszczeniu. Po wojnie, w latach 50. i 60. ulica Wilcza zaczęła pełnić funkcję handlową, zlokalizowane były tu sklepy oraz punkty usługowe. Wraz z upadkiem komunizmu i transformacją Polski, ulica Wilcza odzyskała swój dawny blask. Zachowało się kilka pięknych kamienic, a wiele z nich przeszło remonty i renowacje. Dziś ulica Wilcza to mieszanka historii i nowoczesności, miejsce gdzie spotyka się stary urok Warszawy z nowoczesnym stylem życia.

Przechadzając się Wilczą, można podziwiać jej zabytkowe kamienice, które zachowały wiele historycznych detali. Wiele z nich zostało zaadoptowanych na luksusowe apartamenty, butiki i kawiarnie. Dzięki temu ulica Wilcza stała się jednym z najbardziej prestiżowych miejsc w Warszawie z bogatą historią.

Znani z Wilczej

To właśnie przy Wilczej 12 mieszkał i tworzył Aleksander Głowacki, czyli Bolesław Prus, autor m.in. powieści Lalka. Dom nie zachował się do dziś, więc w miejscu, w którym stał, na nowym już budynku, wmurowana tablicę upamiętniającą pozytywistycznego pisarza. Wilcza miała szczęście do mieszkańców - swoje domy mieli mieli tu m.in. pianista Roman Jasiński, pisarka Irena Jadwiga Kozłowska, malarka Krystyna Brzechwa, czy naukowiec Konstanty Tadeusz Fanti.

Historia ulicy Wilczej jest więc nie tylko opowieścią o architekturze i urbanistyce, ale przede wszystkim o ludziach, którzy przez wieki kształtowali jej oblicze i wpływali na historię całej Warszawy. To miejsce, które łączy przeszłość z teraźniejszością, stanowiąc jednocześnie ważny element dziedzictwa kulturalnego stolicy. I nasz ulubiony adres w Warszawie! :)

Jesteście ciekawi, jakie nieruchomości można zakupić, by zamieszkać przy Wilczej? Oto nasze propozycje:

Zapraszamy do kontaktu z warszawskim agentem albo do odwiedzenia naszego biura, które ma siedzibę nie gdzie indziej niż przy Wilczej 66/68. Do zobaczenia!