fbpx
28 czerwca 2021

Sprzedaż mieszkania a zwrot bonifikaty przed upływem 5 lat. O czym należy pamiętać?

Sprzedaż mieszkania z bonifikatą od gminy wbrew pozorom nie jest prosta. Właściciel takiej nieruchomości musi spełnić kilka warunków, aby właściwy organ gminy nie domagał się zwrotu równowartości przydzielonego bonusu. Jak uniknąć zwrotu bonifikaty?

Rozważasz możliwość sprzedaży mieszkania wykupionego wraz z bonifikatą? Sprawdź, w jakich przypadkach możliwe jest zwolnienie z obowiązku zwrotu udzielonej bonifikaty.

Z tego artykułu dowiesz się m.in:

  • co to jest bonifikata mieszkaniowa, 
  • jak wygląda sprzedaż mieszkania zakupionego z bonifikatą,
  • co można zrobić, aby uniknąć zwrotu bonifikaty.

Spis treści:

  1. Co to jest bonifikata?
  2. Czy można sprzedać mieszkanie przed upływem 5 lat?
  3. Zbycie mieszkania na rzecz osoby bliskiej a zwrot bonifikaty
  4. Na co można przeznaczyć środki ze sprzedaży mieszkania?
  5. Pytania i odpowiedzi

Co to jest bonifikata?

Zgodnie z definicją bonifikata mieszkaniowa to znaczny upust cenowy względem nominalnej wartości nieruchomości nabywanej od gminy. Rozwiązanie to umożliwia zakup mieszkania po dużo niższej cenie niż rynkowa. 

Zasady dotyczące udzielania bonifikaty zawarte są w Art.68. ust.1 ustawy o gospodarce nieruchomościami. 

Czy można sprzedać mieszkanie przed upływem 5 lat?

Choć zakup lokalu mieszkalnego z udzieloną bonifikatą od gminy jest niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem, to już sprzedaż takiej nieruchomości nie należy do najprostszych zadań, zwłaszcza jeśli od jej nabycia nie minęło zbyt wiele czasu. 

Przepisy odnoszące się do obowiązku zwrotu udzielonej bonifikaty mieszkaniowej opisane są w Art.68. ust.2 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z jej treścią właściciel nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny, który zechce sprzedać ją przed upływem 5 lat od daty jej nabycia, jest zobowiązany do oddania równowartości udzielonego upustu cenowego odpowiednim organom, czyli w tym przypadku wskazanej gminie. 

Zbycie mieszkania na rzecz osoby bliskiej a zwrot bonifikaty

Kolejnym ze sposobów na uniknięcie zwrotu udzielonej bonifikaty jest przepisanie nieruchomości na osobę bliską - czyli zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonka lub osoby przysposabiające i przysposobione. Co ważne, czynności tej można dokonać jeszcze przed upływem wymaganych 5 lat. 

Niemniej jednak należy mieć na uwadze fakt, że w tym przypadku obowiązek zwrotu bonifikaty przechodzi na nowego właściciela mieszkania. Prościej mówiąc, jeśli osoba, na którą przepisałeś nieruchomość, zechce ją sprzedać przed upływem 5 lat, wówczas będzie ona musiała zwrócić równowartość bonifikaty.

Na co można przeznaczyć środki ze sprzedaży mieszkania z udzieloną bonifikatą?

Właściciele takich mieszkań muszą pamiętać o tym, że środki pochodzące z jej sprzedaży mogą zostać przeznaczone tylko i wyłącznie na zakup (lub zamianę) innego lokalu mieszkalnego lub nieruchomości przystosowanej do zamieszkania. To jednak nie wszystko. Osoby, które chcą uniknąć zwrotu bonifikaty, muszą nabyć nowy lokal mieszkalny w terminie 12 miesięcy od daty sprzedaży mieszkania z udzielonym upustem cenowym. Gminy bardzo skrupulatnie egzekwują przestrzeganie tego wymogu. Choć nie jest to regulowane w przepisach, pozyskanej ze sprzedaży gotówki nie można wykorzystać na wyremontowanie nowo nabytego mieszkania. 

Co w sytuacji, kiedy cena zakupu nieruchomości była niższa niż kwota sprzedaży mieszkania z bonifikatą? Wówczas zgodnie z treścią Dz.U. Gospodarka Nieruchomościami Art.68. właściciel nowej nieruchomości “zobowiązany jest do zwrotu kwoty odpowiadającej części bonifikaty niewykorzystanej na nabycie lub zmianę po jej waloryzacji”.

Pytania i odpowiedzi

1. Czy i kiedy można sprzedać mieszkanie, aby uniknąć zwroty bonifikaty?

Sprzedaż mieszkania nabytego z bonifikatą od gminy jest możliwa pod warunkiem, że od daty jego zakupu upłynęło 5 lat.

2. Co można zrobić z gotówką ze sprzedaży mieszkania z bonifikatą?

Środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania nabytego wcześniej z bonifikatą, najlepiej jest w całości przeznaczyć na zakup nowej nieruchomości. Transakcji należy dokonać w terminie 12 miesięcy od daty sprzedaży lokalu mieszkalnego.