fbpx
26 lipca 2022

Wnioski o „wakacje kredytowe” warto złożyć jak najszybciej

Wakacje kredytowe

Od najbliższego piątku, tj. 29 lipca 2022 kredytobiorcy będą mogli składać wniosek o zawieszenie płatności rat. Skąd taka data? Tzw. wakacje kredytowe i termin ich rozpoczęcia są różnie interpretowane przez banki. Część z nich wymaga od klienta, by wniosek został złożony najpóźniej dzień przed płatnością raty, zgodnie z harmonogramem spłat, czyli aby skorzystać z „wakacji kredytowych” w sierpniu (zakładając, że termin płatności przypada na 1 dzień miesiąca) wniosek musi wpłynąć do banku maksymalnie 31 lipca (w niedzielę).

O czym jeszcze należy pamiętać?

Program oficjalnie nie nazywa się „wakacje kredytowe”!

W Ustawie z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom nigdzie nie pojawia się termin „wakacje kredytowe”. Należy więc uważać, aby złożyć wniosek o zawieszenie spłaty kredytu i nie kupić przypadku produktu finansowego, który nazywa się wakacjami kredytowymi, a nie jest rządowym programem o zasadach określonych w ustawie.

Jeden wniosek to zawieszenie jednej raty kredytu

Czyli przed każdym kolejnym zawieszeniem spłaty w danym miesiącu należy wypełnić wniosek ponownie. Ustawa określa terminy, w których można skorzystać z zawieszenia płatności kredytu i są to następujące daty:

  • od 1 sierpnia 2022 r. do 30 września 2022 r. (maksymalnie 2 miesiące zawieszenia spłaty rat),
  • od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. (również maksymalnie dwa miesiące)
  • cały rok  2023 r., z zastrzeżeniem, że w każdym kwartale można zawiesić spłatę raty w jednym miesiącu.

Maksymalnie kredytobiorca ma więc możliwość skorzystania z 8 miesięcy „wakacji kredytowych”. Nie oznacza to oczywiście, że raty kredytu zostaną anulowane, ale ich spłata zostanie przeniesiona w czasie, a tym samym okres kredytowania się wydłuży.

Gdzie można złożyć wniosek o „wakacje kredytowe”?

W zależności od banku udzielającego kredyt hipoteczny wniosek będzie można złożyć w placówkach oraz za pomocą bankowości internetowej. Wiele z banków nie jest jeszcze gotowych na przyjmowanie wniosków za pomocą aplikacji mobilnych.

Czy można skorzystać z wakacji kredytowych posiadając nieruchomość w celach inwestycyjnych?

Nie. Tylko osoby spłacające hipotekę w złotówkach, nałożoną na nieruchomość realizującą własne cele mieszkaniowe mogą skorzystać z przesunięcia spłaty rat kredytu.

Czy bank może odmówić wakacji kredytowych?

Nie. Zawieszenie spłaty raty kredytu przysługuje z mocy prawa, o ile wniosek kredytobiorcy zostanie złożony prawidłowo i w terminie (tj. przed ustaloną datą spłaty raty kredytu).

Czy skorzystanie z wakacji kredytowych wiąże się z wpisem do BIK?

Fakt ten zostanie odnotowany w BIK, jednak przedstawiciel Biura Informacji Kredytowej w rozmowie z portalem Money.pl zapewnił, że "fakt skorzystania przez klienta z wakacji kredytowych nie niesie negatywnego wpływu na scoring BIK".