fbpx
28 czerwca 2021

Mieszkanie na parterze – dlaczego warto dać mu szansę?

Choć w dalszym ciągu najlepiej sprzedają się mieszkania usytuowane na pierwszym lub drugim piętrze, to w ostatnich miesiącach zauważanie wzrosło zainteresowanie lokalami znajdującymi się na parterze. Jakie są plusy i minusy tego rozwiązania? Czy opłaca się inwestować w nieruchomość zlokalizowaną na parterze? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Mieszkania na parterze – zalety

Zakup mieszkania na parterze to rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele zalet. Za tę największą uważa się oczywiście wygodę codziennego użytkowania, co jest szczególnie istotne w przypadku osób starszych oraz tych zmagających się zaburzeniami czynności ruchowych. W tej sytuacji odległość pomiędzy drzwiami na klatkę schodową a wejściem do mieszkania powinna być niewielka. Zalety mieszkania na parterze bez wątpienia docenią także rodzice, których pociechy w dalszym ciągu korzystają z wózka. Wówczas zarówno wyjście na spacer, jak i powrót nie będzie nastręczać żadnych trudności. W przypadku, gdy w wielopiętrowym budynku nie ma windy, posiadanie mieszkania na parterze jest niczym wygrana na loterii. Jest to duże udogodnienie, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy dźwigamy ciężkie torby z zakupami, czy wnosimy do środka nowe meble. 

W związku z tym, że mieszkania na parterze w dalszym ciągu nie cieszą się tak dużą popularnością, jak nieruchomości zlokalizowane na wyższych kondygnacjach, deweloperzy bardzo często sprzedają je wraz z "prywatną zielenią". Obecność niewielkiego ogródka w znacznym stopniu podnosi atrakcyjność mieszkania na parterze, umożliwiając mieszkańcom swobodny wypoczynek na świeżym powietrzu.

Wady mieszkania na parterze

Czy nieruchomości zlokalizowane na najniższej kondygnacji mają jakiekolwiek wady? Tak, na szczęście jest ich stosunkowo niewiele. Za największą wadę mieszkań na parterze uważa się hałas oraz brak prywatności, co z kolei może w znacznym stopniu zmniejszać komfort życia. Niemniej jednak problem ten w dużej mierze dotyczy obiektów zlokalizowanych nieopodal ruchliwej ulicy.

Wśród powszechnie panującej opinii mieszkania na parterze są zdecydowanie bardziej narażone na ataki złodziei, którzy bez problemu mogliby wejść do środka pod nieobecność mieszkańców i wynieść drogocenne przedmioty. A jak jest w rzeczywistości? Inwestycje deweloperskie z reguły znajdują się na strzeżonych, monitorowanych osiedlach, co praktycznie uniemożliwia osobom postronnym wejście na ich teren. Włamania na osiedlach strzeżonych to rzadkość. Jeżeli chodzi o nieruchomości zlokalizowane na osiedlach niestrzeżonych, to tutaj dobrym rozwiązaniem będzie zainstalowanie estetycznych, antywłamaniowych rolet, które znacząco poprawiają bezpieczeństwo.  

Bardzo często można się spotkać także z opiniami dotyczącymi tego, że w mieszkaniach na parterze ściany są bardzo zimne lub wilgotne. Otóż nic bardziej mylnego. Zastosowanie najlepszych materiałów oraz innowacyjnych systemów ogrzewania zapewnia mieszkańcom budynku komfort termiczny, niezależnie od tego, czy zajmują oni nieruchomość na drugim piętrze, czy też parterze.

W zależności od tego jak dużo mieszkań znajduje się w danej inwestycji przy lokalach na najniższych piętrach będzie się zbierało najwięcej zanieczyszczeń na klatce schodowej - po prostu najwięcej osób będzie przechodzić obok tych drzwi, zanim np. dojdzie do windy, albo gdy zdecyduje się z windy nie korzystać.

Lokal użytkowy zamiast mieszkania

Warto wiedzieć o tym, że choć każdy budynek stanowiący inwestycję deweloperską posiada parter, to nie zawsze nieruchomości zlokalizowane na tej kondygnacji muszą zostać przeznaczone na cele mieszkaniowe. Jest to szczególnie opłacalne rozwiązanie dla przedsiębiorców poszukujących nieruchomości pod stworzenie lokalu użytkowego - sklepu spożywczego, butiku odzieżowego, salonu fryzjerskiego, a nawet przedszkola. Lokal użytkowy usytuowany na parterze nie tylko podniesie komfort życia mieszkańców danego osiedla, ale dodatkowo także przyciągnie większą liczbę klientów, zwłaszcza jeżeli budynek położony jest w dogodnej lokalizacji np. w centrum miasta. 

Czy mieszkania na parterze są tańsze?

Po przeanalizowaniu ofert sprzedaży nieruchomości wynika, że mieszkania na parterze bywają tańsze niż mieszkania ulokowane na wyższych kondygnacjach. Największa różnica w cenie występuje pomiędzy nieruchomością zlokalizowaną na najniższym piętrze a tą znajdującą się na samej górze, co oczywiście uzasadnione jest lepszym widokiem z okna. W tej sytuacji różnica w cenie może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jeżeli wahasz się pomiędzy mieszkaniem na parterze a tym zlokalizowanym na pierwszym piętrze, to musisz wiedzieć, że w tym przypadku różnica w cenie jest naprawdę niewielka. Biorąc pod uwagę fakt, że widok z okna na pierwszym piętrze jest praktycznie taki sam, jak z parteru, to warto zastanowić się, nad tym, czy wydatek kilku tysięcy więcej jest, aby na pewno opłacalną inwestycją.

Czy warto kupić mieszkanie na parterze?

Niestety nie jesteśmy w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To, co dla jednego będzie zaletą, dla drugiego może okazać się problemem, dlatego też zakup mieszkania na parterze powinien być dokładnie przemyślany. SDP Nieruchomości w trosce o dobro i zadowolenie swoich klientów służy profesjonalnym wsparciem i informacją na każdym etapie współpracy. Poszukujesz mieszkania na parterze usytuowanego w dogodnej lokalizacji? SDP Nieruchomości pomoże Ci znaleźć wymarzone lokum, dostosowane do indywidualnych potrzeb, upodobań oraz możliwości finansowych! Zachęcamy do kontaktu!