fbpx
13 kwietnia 2022

Mieszkanie typu loft – co to jest i dlaczego warto?

W branży nieruchomości i aranżacji wnętrza co jakiś czas pojawiają się nowe trendy, nowa moda, a często też powraca się do rozwiązań, które cieszyły się popularnością kiedyś. Jeśli w ostatnim czasie interesowałeś się takimi kwestiami, to z pewnością nie raz trafiłeś na słowo loft. Co ono oznacza? Czy warto postawić na mieszkanie typu loft? Jakie ma ono zalety?

Loft – co to jest?

Słowo loft często łączone jest z innymi i tak możesz się spotkać m.in. z meblami loftowymi, kuchnią, drzwiami, biurem czy też całym mieszkaniem. Pojawia się ono w ofertach deweloperów, ale przede wszystkim w poradnikach dotyczących aranżacji wnętrz. Co ono oznacza?

Otóż zgodnie z definicją tego pojęcia jest to mieszkanie, które powstało w budynku, w którym wcześniej istniała fabryka. Moda na wykorzystanie takich przestrzeni do przygotowania jako lokalne mieszkalne przywędrowała do Polski z USA, gdzie pojawiła się w latach 50. ubiegłego wieku. Stany Zjednoczone zmagały się wówczas z recesją, wiele fabryk nie działało, stało nieużytkowane. Z tego względu właściciele nieruchomości szukali sposobu na optymalne ich wykorzystanie. Jednym z pomysłów było zmienieni ich zastosowania na obiekt mieszkalny. Przy czym to nie do końca tak, że takie lokale powstawały wyłącznie w obiektach po fabrykach. Takie samo zastosowanie miały również domy towarowe czy magazyny, które zwyczajnie w tym czasie nie miały innego zastosowania, które miało sens biznesowy dla właścicieli. Poza tym te lokale były dostępne w bardzo atrakcyjnej cenie.

Kolejną kwestią był styl ich aranżacji. Najemcy głównie wykorzystywali to, co zastali na miejscu, gdyż były to najczęściej osoby, które nie znajdowały się w dobrej sytuacji finansowej. Dlatego niemal z niczego, próbowali stworzyć coś atrakcyjnego wizualnie i praktycznego. Tak właśnie narodził się styl loftowy.

Mieszkanie typu loft – najważniejsze cechy

Z założenia mieszkanie loftowe to duża okna, znacząca, otwarta przestrzeń, a do tego jeszcze wysokie sufity. W praktyce w Polsce nazywa się nimi przeróżne obiekty – często ta nazwa wykorzystywana jest w stosunku do kawalerek. Co więcej, na polskim rynku niewiele jest lokali, które rzeczywiście powstawały w budynkach pofarbracznych, natomiast pojawił się również styl tzw. soft loftowy tzn. powstają budynki, które bazują na wyglądzie i stylu starych obiektów pofabrycznych. Często są one wznoszone w starych dzielnicach pofabrycznych w polskich miastach.

Co charakteryzuje wnętrza w stylu loftowym? Otóż:

  • Pomieszczenia są wysokie np. 4 metry, co stwarza m.in. możliwość wdrożenia antresoli, a także na zastosowanie wiszącego oświetlenia.
  • Często całe ściany zbudowane są z czerwonej cegły na całej ich wysokości.
  • Wysokie okna – mogą mieć nawet kilka metrów wysokości. To gwarantuje znakomite doświetlenie pomieszczeń.
  • Drewniana podłoga – ewentualnie wielkoformatowe płytki.
  • Łukowe stropy – często w takich nieruchomościach zastosowanie mają tzw. stropy Kleina. Składają się one z belek stalowych oraz płyt międzybelkowych z cegły pełnej lub kratówki. Często stropy są pokryte czerwoną cegłą.

Loftowe mieszkanie to surowość i elementy industrialne. Nie powinieneś być zaskoczony, jeśli zobaczysz w takim wnętrzu np. rury odprowadzające wodę całkowicie na wierzchu, niczym nie ukryte. Standardowym rozwiązaniem w loftach jest zastosowanie metalowych i żeliwnych dodatków, a także np. krzeseł, które znane były z pomieszczeń mieszkalnych 100 lat temu. Wnętrze loftowe najczęściej nie wyróżnia się bogactwem kolorów – dominują czarne elementy, chociaż czasami pojawia się coś zupełnie zaskakującego, np. w mebel w kolorze zielonym.

Ciekawe mieszkanie w stylu loftowym znajduje się w  naszej ofercie:

Loftowe wnętrza – czy warto?

Wiesz już, czym są mieszkania loft i czego możesz się po nich spodziewać, ale czy to dobry wybór dla Ciebie? Musisz przede wszystkim ocenić Twoje oczekiwania. Na początek kwestie wizualne – czy wysokie pomieszczenia i okna są tym, czego szukasz? Czy odpowiadają Ci duże, otwarte przestrzenie? Czy surowość wnętrz jest tym, co Ci odpowiada? Czy budżet, którym dysponujesz wystarczy na taki zakup? Jeśli tak, to wtedy powinieneś przeanalizować praktyczność tego wnętrza.

Przede wszystkim cechy charakterystyczne tego wnętrza powodują, że nie zaaranżujesz go np. w stylu glamour, a przynajmniej uzyskanie atrakcyjnego efektu mogłoby się okazać trudne. Jednak lofty w dużej mierze narzucają styl aranżacji.

Coś, co dla jednego jest plusem, dla drugiego może stanowić minus. Wysokie okna są efektowne, ale trzeba je przecież myć. Zatem pojawia się bardziej wymagający obowiązek niż standardowo. Wysokie pomieszczenie wiąże się z większymi rachunkami za ogrzewanie. 

Sprawdź ciekawe mieszkania w stylu loftowym, które znajdują się w  naszej ofercie. Aktualizacja! Poniższe nieruchomości znalazły już swoich nabywców. Z przyjemnością zaproponujemy inne mieszkania w loftowym stylu - daj nam znać!

Mieszkanie przy Inżynierskiej, oferta: #25869
Mieszkanie przy Gajowej #26829

Mieszkanie przy Gajowej, oferta: #26829

Loft mieszkanie – podsumowanie

Lofty wprawdzie nie są na polskim rynku absolutną nowością, ale trudno je uznać za standard. To nieruchomości specyficzne, mające wiele zalet, a wnętrze w takim klimacie może być wyjątkowe. Jeśli odpowiadają Ci duże przestrzenie, wysokie pomieszczenia i okna to postawienie na loft może być strzałem w dziesiątkę. Z pewnością Twoja nieruchomość wyróżni się na tle lokali, które należą do innych.