fbpx
07 października 2021

Mieszkanie dla studenta – Wrocław

Rozpoczął się kolejny rok szkolny, a z nim powrócił palący problem dla zamiejscowych studentów - jak znaleźć pokój lub mieszkanie w korzystnej cenie. Wiadomo - miejsc w akademikach nie starczy dla wszystkich, więc trzeba wynająć sobie jakiś pokój, a najlepiej mieszkanie na okres studiów. Nie wszyscy byli na tyle przezorni, by znaleźć i wynająć taki lokal w lecie czy we wrześniu. Październik jest więc okresem wzmożonych poszukiwań lokali pod wynajem i większego zainteresowania udostępnianymi w sieci ogłoszeniami przez  właścicieli takich nieruchomości. Cechy wymarzonej stancji - najlepiej, żeby była wynajęta bezpośrednio od właściciela, położona jak najbliżej uczelni, wygodna, w pełni wyposażona i oczywiście - jak najtańsza. No cóż, znalezienie takiego lokum nie będzie, niestety, łatwe. Jasne jest, że nie każde mieszkanie będzie się nadawało dla studentów, dlatego niezależnie od tego czy jesteśmy właścicielami chcącymi wynająć swój lokal, czy studentami takiego lokalu szukającymi, na pewno przyda Nam się kilka wskazówek, ułatwiających osiągnięcie zamierzonego celu. Mamy nadzieję, że ten artykuł wskaże Wam na co należy zwrócić szczególną uwagę i które z aspektów wyboru są najistotniejsze dla studenta. Zanim zaczniemy poszukiwania wymarzonego mieszkanka, warto zastanowić się nad kilkoma istotnymi sprawami.

Na czym warto skupić się podczas poszukiwań?

Jak dobrać budżet na mieszkanie dla studenta?

Nie da się ukryć, że to jedna z najważniejszych kwestii determinujących wybór lokum. Koszty utrzymania się w dużym mieście, szczególnie w okresie studiów, są bardzo wysokie. Niestety młodych ludzi, którzy jeszcze najczęściej są w dużym stopniu na utrzymaniu rodziny, nie stać na wygodne, przestronne mieszkania w centrum miasta czy blisko uczelni. Nawet tych, którzy sobie dorabiają nie zawsze na to stać. Najczęściej ich wyborem (i to nie tylko w przypadku singli) stają się wynajmowane pokoje w wieloosobowych lokalach, bądź kawalerki. Jeżeli chodzi o pary to najczęściej decydują się one na wspólne wynajęcie kawalerki, bądź niewielkiego dwupokojowego mieszkania.

W przypadku wynajmu  trzeba zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  •  kaucja - zazwyczaj każdy wynajem jest poprzedzony wpłatą kaucji, a jej wysokość wynosi najczęściej jedną równowartość czynszu. Kaucja jest zwrotna, ale jest też gwarancją dla wynajmującego w przypadku zniszczeń lokalu, czy niewypłacalności lokatora;
  • czynsz - istotna dla nas jest jego wysokość, sposób płatności i co wchodzi w jego skład. Często poza comiesięczną stawką wynajmujący musi osobno płacić za tzw. media, tzn. prąd, gaz, wodę, które nie są ujęte w ustalonej wcześniej kwocie czynszu. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż to zwiększa nasze wydatki mieszkaniowe! W dodatku opłaty mogą być zmienne, tzn. uzależnione od sezonu w jakim się znajdujemy czy od ewentualnych, niezależnych od nas podwyżek. Takie opłaty najczęściej opierają się na prognozie i są rozliczane co pół roku, bądź raz na rok. Po takim rozliczeniu dowiadujemy się czy mamy nadpłatę (bo zużyliśmy mniej mediów niż zakładały prognozy) i należy nam się zwrot różnicy, (najczęściej odliczany od  czynszu za kolejny miesiąc), czy mamy niedopłatę (czyli przekroczyliśmy zużycie prognozowane). W takim przypadku należy opłacić tę różnicę, (najczęściej w kolejnym terminie rozliczeniowym). Jeśli chodzi o sposób oraz termin płatności - w umowie musi być zawarta informacja: do kiedy, jaka kwota oraz forma płatności - gotówką, czy przelewem;
  • ewentualna prowizja dla biura nieruchomości (o ile korzystamy z takich usług podczas wynajmu). Jest to jednorazowa opłata za pomoc w znalezieniu wymarzonego lokalu i dopełnieniu wszelkich formalności;
  • czasami również osobna opłata za miejsce parkingowe, którego używamy, jeśli nie jest ono ujęte w czynszu.

Co powinno zawierać mieszkanie studenta?

Warto się skupić na tym jak mieszkanie powinno wyglądać, tzn.: jaką ma mieć wielkość,  jak powinno być wyposażone oraz czy chcemy je wynajmować sami, czy z innymi studentami (od tego bowiem w dużym stopniu uzależniona będzie cena jego wynajmu). Mieszkanie dla studenta musi być przede wszystkim funkcjonalne i wygodne. Uczniowie nie potrzebują bardzo wysokiego standardu. Wystarczy im w miarę funkcjonalne, dość przestronne miejsce. Jeżeli poszukujecie mieszkania, które chcielibyście wynajmować z innymi, ważne jest, żeby było ono w pełni rozkładowe - łazienka (najlepiej z osobną toaletą), kuchnia z miejscem do jedzenia oraz osobne pokoje z zamykanymi drzwiami, umożliwiające w miarę komfortowe zamieszkiwanie. Sporym atutem zawsze jest balkon, który można wykorzystywać do wielu celów. Wtedy każdy z wynajmujących zamieszkuje jeden pokój i może korzystać z części wspólnej, czyli łazienki i kuchni. Koszty czynszu dzielimy na wszystkich użytkowników. Wielu studentów wybiera taką opcję, bo taki wynajem jest tańszy. Jeśli jednak wolicie mieszkać w pojedynkę, wtedy wystarczy nam jeden pokój z aneksem kuchennym i łazienką. W przypadku, gdy jesteśmy właścicielami auta, którym dojeżdżamy z domu rodzinnego, przy wynajmie stancji dobrze jest pamiętać o miejscu parkingowym. Takie miejsce najczęściej jest doliczane do opłat za czynsz.

Najczęściej wynajmujemy mieszkania już umeblowane. Wskazane jest wyposażenie  podstawowe, ale w miarę możliwości pełne - łóżka, szafa, biurko, stół, krzesła, pralka, lodówka, kuchenka, piekarnik, często również naczynia. Sprzęt AGD powinien być sprawny  i gwarantować studentom wszystko, co najpotrzebniejsze, bowiem dodatkowe inwestycje mogą przekraczać ich budżet i utrudnić im wynajęcie lokalu.

Idealna lokalizacja mieszkań studenckich

Trzecim ważnym aspektem jest lokalizacja lokalu. Poza kwestiami finansowymi nie ma nic ważniejszego dla studentów od dogodnej lokalizacji. Idealnym położeniem byłaby bliskość uczelni (maksimum 20 min. pieszo). Czasami jednak można znaleźć atrakcyjne, tańsze lokum gdzieś dalej, nawet w innej dzielnicy. Część studentów posiada własny samochód, ale po zatłoczonym, mało znanym mieście często trudno się nim poruszać. W takim wypadku istotna staje się możliwość dojazdu komunikacją miejską. Istotne staje się pytanie: czy będzie to dobrze skomunikowane miejsce? We Wrocławiu bardzo prężnie działa komunikacja miejska, po mieście kursuje około 20 linii tramwajowych i 50 tras autobusowych, a my wszyscy cenimy sobie szybkie, bezpośrednie połączenia. Należy więc sprawdzić połączenia tramwajowe i autobusowe (jak daleko są przystanki, jakie linie obsługują ten rejon oraz ewentualne przesiadki itp.). Jako nowe w mieście osoby nie jesteśmy w stanie znać rozkładów jazdy. W zorientowaniu się, jak najłatwiej poruszać się po okolicy pomoże nam aplikacja  https://jakdojade.pl/wroclaw/trasa/. Aplikacja odczytuje naszą lokalizację, więc nie musimy wprowadzać ręcznie miejsca, w którym się znajdujemy. Wyszukujemy tylko miejsce docelowe i otrzymujemy informacje - kiedy i jaką linią dotrzemy do celu. Poza tym istnieje wiele innych form poruszania się po mieście, ponieważ Wrocław daje nam takie możliwości.

Spacer

Czasami  bywa on najszybszą formą poruszania się, a dodatkowo bardzo zdrową i przyjemną. Daje nam możliwość odkrywania urody miasta, podziwiania piękna architektury i przyrody, spotykania i poznawania ciekawych ludzi.

Reklama agencji SDP Nieruchomości na rowerach miejskich

Rowery miejskie

Stacje rowerowe dostępne są na każdym kroku, oferują możliwość wypożyczenia roweru za pomocą dedykowanej aplikacji. Co ważne - każde pierwsze 20 minut jazdy jest bezpłatne! Wrocławianie korzystający z rowerów miejskich w sezonie Jesień 2021 z pewnością zauważyli reklamy SDP Nieruchomości na pojazdach! :)

Hulajnogi

Podobnie jak rowery wypożyczamy je za pomocą aplikacji, dzięki nim możemy szybko pokonać wybraną trasę, unikając korków na ulicach. 

Jeżeli do miasta nie dojeżdżamy własnym samochodem lecz komunikacją międzymiastową, warto pomyśleć o łatwym dostępie do Dworca Głównego PKP lub Dworca Autobusowego. Oba te obiekty są zlokalizowane po sąsiedzku. Z tych dwóch miejsc odjeżdża komunikacja w każdą stronę miasta. Można to sprawdzić na stronie www.jakdojade.pl .              

Kolejną bardzo ważną sprawą dotyczącą wyboru lokalu jest pełna dostępność do wszelkich udogodnień, ułatwiających nam życie. Wybierając mieszkanie warto przeprowadzić wywiad odnośnie dostępnych sklepów, przychodni, aptek, szpitali, klubów Fitness, piekarni, kwiaciarni, kina, teatrów czy wreszcie knajpek, restauracji i pubów... We Wrocławiu nie można narzekać na brak dostępności do jakichkolwiek instytucji użytku publicznego. Jednak są miejsca na obrzeżach miasta, które lepiej sprawdzą się jako azyl dla osób starszych czy rodzin z małymi dziećmi, ceniących sobie spokój oraz takie, które zlokalizowane są bliżej centrum, pełnych galerii handlowych, biur wielkich korporacji, szkół i uczelni wyższych, barów... Taki research z łatwością przeprowadzimy przy użyciu internetu na licznych forach, wpisując w wyszukiwarkę interesujące nas hasła, albo najzwyczajniej w świecie za pomocą Map Google  https://www.google.com/maps/. Z pozoru te nieistotne sprawy mogą okazać się bardzo ważne w przyszłości dla naszej egzystencji w mieście.

I to by było na tyle... Mamy nadzieję, że ten artykuł ułatwi Wam wynajem wymarzonego lokum w naszym pięknym mieście. Życzymy Wam udanych, szybko zakończonych poszukiwań. Powodzenia!