fbpx
19 października 2021

Jakie są wady i zalety zakupu mieszkania w kamienicy?

Zakup mieszkania w kamienicy – wady i zalety takiego rozwiązania

Doskonała lokalizacja w centrum miasta, bliskość zabytkowych miejsc oraz wielu ważnych punktów infrastrukturalnych w połączeniu z szerokimi możliwościami aranżacji sprawiają, że mieszkania w starych kamienicach cieszą się zainteresowaniem szukających nieruchomości. Mają one wiele zalet, ale nie są jednocześnie wolne od wad. 

Mieszkania w kamienicy są zwykle duże, wysokie, dlatego można je w ciekawy sposób zaaranżować. Musisz liczyć się z tym, że stan techniczny takiej nieruchomości może pozostawiać wiele do życzenia. Poza tym w kamienicach w centrum, jak w tych znajdujących się we Wrocławiu, może panować hałas, który jednak da się niwelować. Sprawdź zalety i wady tego typu nieruchomości.  

Spis treści:

 1. Dlaczego warto kupić mieszkania w kamienicy?
  1. Lokalizacja atutem kamienic
  2. Niepowtarzalny klimat i estetyka
  3. Duży metraż
  4. Przestronność wnętrz mieszkalnych
  5. Duże okna
 2. Wady mieszkania w starych kamienicach
  1. Ogrzewanie
  2. Brak terenów rekreacyjnych
  3. Brak parkingu
  4. Hałas w otoczeniu
  5. Potencjalnie zły stan techniczny budynku
  6. Bez windy
 3. Co sprawdzić przed kupnem mieszkania w kamienicy?
 4. Podsumowanie

Dlaczego warto kupić mieszkania w kamienicy?

Stare kamienice w centrach dużych miast są odnawiane. Miasto lub prywatni inwestorzy przywracają im dawną świetność, na czym korzystają też ich lokatorzy. Mieszkania w starych nieruchomościach tego typu przeżywają w ostatnich latach swój renesans. Na przykład kamienice we Wrocławiu, znajdujące się głównie w centrum – na Starym Mieście, Nadodrzu, przy Placu Grunwaldzkim, Ołbinie czy Przedmieściu Oławskim – cieszą się niesłabnącą popularnością wśród kupujących, którzy szczególnie cenią sobie przestronność mieszkań i możliwość zakupu apartamentu w zabytkowym budynku. 

Mieszkania w kamienicach mają atrakcyjną lokalizację, co stanowi jeden z ich największych atutów. Miłośnicy starych kamienic, którzy szukają dla siebie adresu, w przypadku wrocławskich zabytkowych kamieniczek znajdą wszystko, czego potrzebują. Jeśli zaliczasz się do tego grona, rozważ możliwość zakupu takiej nieruchomości.

Wśród zalet, które mogą przekonać Cię do takiej inwestycji, znajdują się:

 • lokalizacja w centrum,
 • unikalny urok i atmosfera przedwojennych, zabytkowych budynków,
 • duża powierzchnia użytkowa,
 • przestronne wnętrza, ułatwiające rozplanowanie pokoi,
 • duże okna, dające możliwość doskonałego doświetlenia pomieszczeń.

Lokalizacja atutem kamienic

Jak już wspominaliśmy, kamienice położone są zwykle w centrum miasta. Bliskość wszelkich atrakcji i niezbędnych punktów infrastrukturalnych to elementy, które są często brane pod uwagę przez kupujących. Lokalizacja sprawia, że mieszkańcy takich budynków nie mają problemów z dojazdem transportem miejskim do pracy czy szkoły. Centrum jest dobrze skomunikowane z innymi dzielnicami. 

Jeśli odpowiadają Ci uroki śródmiejskiego życia, wybór mieszkania w kamienicy, a nie w bloku mieszkalnym, na osiedlu położonym na obrzeżach, z pewnością okaże się trafny.

Niepowtarzalny klimat i estetyka

Widok na ulicę Kościuszki we Wrocławiu

Mieszkanie w kamienicy to propozycja dla Ciebie, jeśli jesteś miłośnikiem historycznych budynków i wysoko cenisz sobie ich niepowtarzalny klimat. Stare mury pamiętają dawne czasy, a odnowione stają się stylowym elementem miejskiego krajobrazu. Monumentalna architektura kamienic sprawia, że wybierają je m.in. esteci, którym zależy na indywidualnym charakterze miejsca, w którym żyją. 

Nie zapominaj też, że grube mury kamienic skutecznie tłumią hałasy dochodzące z sąsiednich mieszkań. Jednocześnie fakt, że są wykonane z cegieł sprawia, że wolniej się nagrzewają, dlatego nawet w upalne lato we wnętrzach mieszkań w kamienicach będzie chłodno. 

Bogato zdobione elewacje mogą się rzeczywiście podobać, tak jak i kunsztowne ozdoby nad wejściem i na klatce schodowej, choć nie zawsze jest to standardem w przypadku takich budynków mieszkalnych jak kamienice.

Duży metraż

W większości przypadków mieszkania kamieniczne mają dużą powierzchnię użytkową – obszerne salony i jadalnie, ale i kuchnie. Możesz w nich wygospodarować pokoje dla wszystkich domowników, a jeszcze zostanie miejsce na garderobę czy spiżarnię. 

Przestronność wnętrz mieszkalnych

Kiedy wchodzisz do mieszkania w kamienicy, z pewnością nie czujesz się przytłoczony. Wysokie sufity, duże wnętrza i efektowne elementy ozdobne sprawią, że od razu udzieli Ci się klimat przedwojennego Wrocławia czy innego miasta, w którym kupujesz lokal. Kamienica bije na głowę bloki pod względem przestronności. W porównaniu z ciasnymi mieszkaniami w blokach z wielkiej płyty taka nieruchomość wypada zdecydowanie na plus. 

Nieodzowną cechą mieszkań w kamienicach są wysokie sufity, a także wysoki potencjał renowacyjny. Tylko zasobność Twojego portfela może stanąć na przeszkodzie w wykonaniu oryginalnej aranżacji. 

Duże okna

Właściwie w prawie każdej kamienicy są duże okna, które znakomicie doświetlają wszystkie pomieszczenia. Stanowią one ogromny walor wnętrz takich nieruchomości. Same w sobie okna w takich mieszkaniach mogą być ich zaletą, ponieważ są wyjątkowo piękne, szczególnie jeśli wyposażono je np. w stylowe, mosiężne okucia, które nie zostały wymienione na standardowe okna plastikowe. 

Wady mieszkania w starych kamienicach

Kupując mieszkanie w starej kamienicy, powinieneś mieć świadomość, że niestety nie będzie ono wolne od wad. Jak wypada porównanie kamienicy i standardowego bloku? Które rozwiązanie jest lepsze? To zależy, jakie są Twoje indywidualne preferencje dotyczące wymarzonej nieruchomości.

Miej świadomość, jakie potencjalne minusy związane są z mieszkaniem w kamienicy:

 • wyższe koszty ogrzewania i problemy z dostępem do centralnego ogrzewania,
 • brak terenów rekreacyjnych w sąsiedztwie,
 • trudności z parkowaniem,
 • hałaśliwe otoczenie,
 • dyskusyjny stan techniczny budynków,
 • brak windy.

Ogrzewanie

Szerokie mury w kamienicach dają latem przyjemny chłód, ponieważ nie nagrzewają się tak szybko jak płyty w blokach mieszkalnych. Natomiast zimą nie tak łatwo ogrzać pomieszczenia w takiej nieruchomości – są one przestronne i wysokie, a na dodatek wiele kamienic nie jest podłączonych do miejskiego ogrzewania. Licz się z tym, że być może sam będziesz czasem musiał napalić sobie w piecu kaflowym. To obliguje Cię do większego zaangażowania i podwyższa koszty ponoszone na utrzymanie mieszkania. Możesz szukać alternatywnych źródeł ogrzewania, wykorzystując np. ogrzewanie gazowe lub elektryczne.

Brak terenów rekreacyjnych

Na nowoczesnych osiedlach mieszkalnych deweloperzy z góry planują ścieżki spacerowe, tereny zielone oraz place zabaw dla najmłodszych. Takich udogodnień najczęściej nie ma w przypadku kamienic albo są one znacznie ograniczone. 

Brak parkingu

Kiedy budowane były kamienice w dużych miastach, nikt nie zważał na to, by zapewnić parkingi mieszkańcom, a to z prostego powodu – samochodów wówczas było mało. Teraz każdy mieszkaniec kamienicy może mieć np. co najmniej jedno auto, co często stwarza problemy z parkowaniem. 

Hałas w otoczeniu

Wybierając kamienicę, musisz się liczyć z tym, że znajdujesz się w miejscu, w którym niemal zawsze będzie głośno. Turyści, klienci barów i dyskotek, samochody – to wszystko składa się na to, że możesz nie zaznać upragnionej ciszy. Zamknięcie okien może nie przynieść oczekiwanego spokoju we wnętrzach.

Potencjalnie zły stan techniczny budynku

Stare kamienice, które nie zostały poddane kompleksowej rewitalizacji, mogą stanowić źródło kłopotów mieszkańców. Nieszczelne okna, niesprawne instalacje gazowe, elektryczne, hydrauliczne i kominowe powodują, że trzeba łożyć dużo pieniędzy na niezbędne naprawy, które wymuszają często wykonanie generalnego remontu. Podniszczona kamienica oznacza jednocześnie zły stan techniczny części wspólnych, np. dziedzińca czy klatek schodowych. 

Bez windy

Brak windy dla niektórych kupujących mieszkanie w starej kamienicy bywa przeszkodą niemożliwą do zaakceptowania. Mowa tu o osobach z ograniczeniami w poruszaniu się, np. o niepełnosprawnych i seniorach. Jednak zawsze możesz wybrać mieszkanie na parterze czy na pierwszym piętrze kamienicy, aby łatwiej wchodziło się do niego z zakupami. 

Co sprawdzić przed kupnem mieszkania w kamienicy?

Jeśli mieszkania w starych kamienicach mają według Ciebie więcej zalet niż wad, zrealizuj swoją inwestycję. Zanim jednak podpiszesz stosowną umowę, wiedz, co należy zweryfikować przed kupnem takiej nieruchomości:

 • Stan prawny i własnościowy – czy sprzedający ma pełną własność czy tylko udział we własności? Informacje na ten temat znajdziesz w księdze wieczystej nieruchomości. 
 • Rejestr zabytków – jeśli kamienica, w której kupujesz mieszkanie, jest wpisana do takiego rejestru, będziesz musiał stosować się do zaleceń konserwatorskich przy prowadzeniu prac remontowych i budowlanych w swoim mieszkaniu. Niedopuszczalna będzie np. wymiana okien na plastikowe czy docieplenie mieszkania z wykorzystaniem styropianu. 

Podsumowanie

Przestronność, wysokie sufity i okna czy możliwość wykonania np. efektownej antresoli to niewątpliwie atrakcyjne cechy mieszkań w starych kamienicach. Zaliczają się do nich także lokalizacja i historyczny charakter budynku. Jeśli nie potrzebujesz windy, parkingu podziemnego oraz akceptujesz niektóre problemy związane z eksploatacją mieszkań w kamienicach, rozejrzyj się za takimi ofertami sprzedaży nieruchomości. Zgłoś się do nas – znajdziemy dla Ciebie oczekiwaną propozycję.