fbpx
21 sierpnia 2023

Jak kształtują się ceny mieszkań po II kwartale 2023?

Ceny mieszkań

Rynek nieruchomości w Polsce wciąż pozostaje w centrum uwagi inwestorów i osób planujących zakup swojego wymarzonego lokum. Ostatni raport opublikowany przez Narodowy Bank Polski przedstawiający dane z drugiego kwartału 2023 roku rzuca nowe światło na aktualne trendy cenowe, zwłaszcza we Wrocławiu i Warszawie. Warto bliżej przyjrzeć się tym liczbom i zrozumieć, co mogą one oznaczać dla rynku nieruchomości w obu miastach.

Definicja kwartału według NBP

Warto zaznaczyć, że dane oparte o analizy Narodowej Banku Polskiego przedstawiają ujęcia kwartalne rozumiane jako okresy rozpoczynające się w grudniu. Czyli pierwszy kwartał obejmuje miesiące grudzień 2022, styczeń i luty 2023, natomiast drugi kwartał poddawany obecnej analizie to okres marca, kwietnia i maja bieżącego roku.

Wrocław: Wzrost cen na obu rynkach nieruchomości

Średnia cena transakcyjna na rynku wtórnym we Wrocławiu w drugim kwartale 2023 roku wyniosła 10 234 zł/m2. Warto zauważyć, że w porównaniu z poprzednim kwartałem, cena ta wzrosła o 254 zł na każdy metr kwadratowy. Również na rynku pierwotnym we Wrocławiu zaobserwowano wzrost cen. Średnia cena transakcyjna na tym rynku wyniosła 11 397 zł/m2, co stanowi wzrost o 285 zł na 1 m2 w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Jest to interesujący sygnał dla potencjalnych nabywców i inwestorów. Ostatnie miesiące przyniosły stabilizację cen, a teraz widoczny jest trend wzrostowy, co może być zachętą dla tych, którzy rozważają zakup nieruchomości we Wrocławiu. Warto zwrócić uwagę, że ceny rosną szybciej na rynku pierwotnym, na co ma wpływ m.in. uruchomienie programu "Bezpieczny Kredyt 2%".

Ceny mieszkań w Warszawie - wzrosty

Podobne trendy cenowe obserwujemy również w Warszawie. Średnia cena transakcyjna na rynku wtórnym w drugim kwartale 2023 roku wyniosła tam 12 199 zł/m2, co stanowi wzrost o 283 zł na 1 m2 w porównaniu z poprzednim kwartałem. Na rynku pierwotnym w Warszawie zaś cena transakcyjna wyniosła 13 135 zł/m2, co oznacza wzrost o 317 zł na 1 m2 w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Co jest istotne, obserwujemy tutaj zdecydowanie większą dynamikę wzrostu cen w porównaniu do Wrocławia. Warszawa, jako stolica kraju, zawsze przyciągała uwagę inwestorów i osób szukających atrakcyjnych lokali mieszkalnych. Obecny trend wzrostowy może dodatkowo zwiększyć zainteresowanie rynkiem nieruchomości w stolicy.

Podsumowanie: Wzrost cen na rynku nieruchomości

Analizując przedstawione dane, można wywnioskować, że oba badane miasta – Wrocław i Warszawa – doświadczają obecnie trendu wzrostowego na rynku nieruchomości. Po okresie spadków cen, który trwał do lutego 2023 roku, teraz obserwujemy wyraźny wzrost wartości nieruchomości. Warto zauważyć, że ten trend jest bardziej dynamiczny w Warszawie, co może wynikać z jej statusu stolicy oraz większego zainteresowania inwestorów.

Dla potencjalnych nabywców i inwestorów jest to ważna informacja. Obecna sytuacja na rynku może wpłynąć na podejmowanie decyzji dotyczących zakupu lub inwestycji w nieruchomości. Jednak jak zawsze, przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji finansowej, warto dokładnie przeanalizować rynek, porównać oferty i skonsultować się z ekspertami z branży nieruchomości. Przyszłe miesiące pokażą, czy obecny trend wzrostowy utrzyma się, czy też może pojawią się nowe zmiany na rynku nieruchomości w Polsce. Nic jednak nie wskazuje na to, by ceny zmalały.