fbpx
28 czerwca 2021

Dla kogo jest dobra zamiana mieszkania na dom?

Jednym z pierwszych celów większości młodych ludzi jest posiadanie własnej nieruchomości. Najczęściej tą pierwszą jest mieszkanie w domu wielorodzinnym, ale po czasie wiele osób decyduje się na coś więcej. Własne podwórko, przestrzeń dla dzieci, ogródek i picie kawy na tarasie to wybrane z wielu argumentów przemawiających za taką inwestycją. Dla kogo dobra jest zmiana mieszkania na dom? Co za nią przemawia?

Polacy marzą o własnym domu

Z badania wykonanego w 2018 roku przez Centrum Badań Marketingowych Indicator na zlecenie BOŚ Banku wynika, że w pierwszej piątce wśród największych marzeń Polaków znajdują się:

 • zdrowie,
 • wygranie dużej sumy pieniędzy,
 • własny dom,
 • dobre relacje z partnerem lub partnerką,
 • podróżowanie.

Zainteresowanie posiadaniem własnego domu spotęgowało się w czasie pandemii, kiedy to przez długi czas nie mogliśmy opuszczać swoich mieszkań, zamknięte były place zabaw, a tym samym dzieci spędzały czas w mieszkaniu – mimo pięknej pogody. Takich problemów nie mieli właściciele nieruchomości z ogródkiem – to spowodowało, że wielu Polaków podjęło decyzję o zakupie lub budowie domu. W marcu 2021 roku, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, inwestorzy indywidualni oddali do użytku 8032 domy, co oznacza wynik o 15,3 proc. wyższy niż w lutym i o 55,7 proc. lepszy niż w marcu 2020 roku. 

Zmiana mieszkania na dom – kto powinien się na to zdecydować?

Wybór domu z ogródkiem to z pewnością marzenie wielu osób, które posiadają wyłącznie mieszkanie. Czy jednak jest to aby na pewno rozwiązanie dla każdego? Nie do końca, ale zdecydowanie może to być krok, który sprawdzi się w Twoim przypadku. Oto dla kogo zamiana mieszkania na dom może być trafnym pomysłem:

 • Powiększyła się Twoje rodzina? – najczęściej na zakup mieszkania decydują się pary, których początkowo nie stać na dużą nieruchomość, nie mają odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej lub zgromadzonych funduszy. Z czasem rodzina się rozrasta i bliskim zaczyna doskwierać problem braku wystarczającej przestrzeni. To sygnał, że przyszedł czas na przeprowadzkę.
 • Chcesz spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu? – śniadanie na tarasie czy wieczory przy zachodzącym słońcu to kusząca perspektywa, która nie musi być tak odległa. Uwielbiasz spotkania z przyjaciółmi przy grillu? Nie musisz czekać na zaproszenie – mając dom, sam zaczniesz je organizować.
 • Twoje dzieci potrzebują podwórka? – kiedy robi się ciepło, dzieci oczekują wyjazdów nad rzekę, zalew czy na basen. Problem w tym, że to wymaga czasu, przygotowania się, spakowania wielu rzeczy, znalezienia odpowiedniego miejsca, a badania pokazują, że to właśnie czas jest obecnie dla Polaków na wagę złota. Mając podwórko, możesz kupić dzieciom basen ogrodowy, z którego będą one mogły korzystać, gdy tylko pogoda będzie atrakcyjna. Nie musisz nigdzie jeździć! W ogrodzie zbudujesz małpi gaj czy też domek na drzewie, postawisz trampolinę i piaskownicę. Możesz też hodować pomidory, truskawki, maliny i inne warzywa oraz owoce. 
 • Masz dość sąsiadów? – w blokach, w których wiele mieszkań jest wynajmowanych, często organizowane są imprezy, które mogą uniemożliwiać Ci spanie. W niektórych lokalach dochodzi do częstych konfliktów. Przeszkadzać Ci może również remont, który Twój sąsiad przeprowadza od wielu miesięcy. Niestety, ale taka jest rzeczywistość domów wielorodzinnych. Mając swój własny obiekt z ogródkiem, też możesz trafić na złe sąsiedztwo, ale nie będą Ci doskwierać takie problemy, jak w przypadku mieszkania. Ponadto sam możesz poczuć się swobodniej, gdy np. zechcesz posłuchać głośniej ulubionego kawałka.
 • Kolejne rysy na aucie spędzają Ci sen z powiek? – większość mieszkańców domów wielorodzinnych parkuje swoje auta przy tych budynkach. W takich miejscach dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń, których sprawców trudno jest ustalić. Mając dom, będziesz miał ten kłopot z głowy – nikt nie zniszczy Twojego samochodu.
 • Skrobanie szyb i odśnieżanie auta nie jest Twoim ulubionym zajęciem? – zima nie jest najszczęśliwszym okresem dla parkujących auta na zewnątrz. Właściciele domów najczęściej mają również garaż. Zatem nawet przy niskiej temperaturze wystarczy, że wsiądziesz do auta i ruszysz w drogę. To duża oszczędność czasu!
 • Zależy Ci na ciszy i spokoju? – oczywiście wszystko zależy od tego, gdzie będzie znajdować się Twój dom, ale jak najbardziej możesz znaleźć się w takim miejscu, w którym o poranku będziesz słyszeć śpiew ptaków zamiast odgłosów setek aut czy tramwaju. Decydując się na dom, masz szansę mieszkać z dala od ruchliwego skrzyżowania, a ponadto możesz wpływać na akustykę np. poprzez odpowiednio wysokie nasadzenia w ogrodzie. W bloku nie ma takiej opcji. 
 • Uwielbiasz majsterkować? – piwnica, która przynależy do mieszkania, a tym bardziej pokój w nieruchomości nie stwarzają do tego warunków. Natomiast możesz wybrać taki dom, w którym zorganizujesz sobie pomieszczenie, które wykorzystasz do tego celu.
 • Marzysz o garderobie? – teoretycznie możesz ją wygospodarować nawet w mieszkaniu, ale raczej mało kto ma na to wystarczającą powierzchnię. W domu to nie problem – możesz też mieć pralnie, domową siłownię i wszystko to, o czym marzysz, o ile Twój dom będzie miał odpowiedni metraż. 
 • Masz dosyć wchodzenia na czwarte piętro? – z czasem może Ci na to nie pozwalać wiek, a także zdrowie. Trudnością stać się może wejście nawet na pierwsze czy drugie piętro. Może być nawet tak, że w danym bloku jest winda, ale przecież… zdarzają się awarie. Wejście np. na dziesiąte piętro po schodach nie dla każdego jest wykonalne. Mając dom, zapomnisz o takim wyzwaniu, szczególnie jeśli zdecydujesz się na budynek parterowy. To również znakomity pomysł w przypadku osób poruszających się na wózku inwalidzkim i cierpiącym na różne choroby. 

Już wiesz, że zamiana mieszkania na dom jest tym, czego potrzebujesz? Skontaktuj się z nami. Jako agencja SDP Nieruchomości pomagamy naszym klientom spełniać ich marzenia. Opowiedz nam, jakiego szukasz domu, a znajdziemy taki, który spełni Twoje oczekiwania!