Właściciele czworonogów otrzymują często sprzeczne informacje dotyczące wnoszenia opłaty za posiadania psa w domu. W dzisiejszym tekście rozstrzygniemy, czy tzw. podatek od psa jest obowiązkowy.
Zacznijmy od podstawy prawnej – podatek od posiadania psów nie obowiązuje od 1 stycznia 2008 roku, jednak został on zastąpiony opłatą od posiadania psów, zgodnie z art. 1 pkt. 14 ustawy z dnia 7 grudnia 2006 r. o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r. Nr 249, poz. 1828). Co to oznacza?
Każda gmina w Polsce sama ustala wysokość opłaty za posiadanie psa. Ustawodawca określa jedynie górną granicę i w 2023 roku samorząd ma prawo zażądać maksymalnej kwoty 150,93zł. Aby tak się stało Rada Miejska musi przyjąć stosowne uchwały i udostępnić je m.in. w środkach komunikacji elektronicznej.
Rada Miejska Wrocławia nie podjęła uchwały dotyczącej stawek opłaty od posiadania psów, wobec czego żadna opłata nie jest pobierana. Wrocław nie jest jedynym miastem w Polsce, który nie nalicza należności za posiadanie czworonogów. Nie zapłacimy również w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i Gdańsku. Gdyby taka uchwała powstała opłaty będą ponoszone dopiero od dnia jej wejścia w życie (lub w późniejszym terminie, wyraźnie określonym w uchwale). Nie ma możliwości pobierania jej wstecz.
Z opłaty za pierwszego psa zwolnione są osoby:
Każda z wymienionych wyżej sytuacji zwalnia z ponoszenia opłat z tytułu posiadania psa jedynie przy pierwszym pupilu. Jeśli w gospodarstwie domowym znajdują się dwa lub więcej czworonogów właściciel zobowiązany jest wnieść opłatę (o ile wymaga tego gmina).
Niektóre gminy zwalniają z opłat właścicieli czworonogów, którzy zaadoptowali psa ze schroniska - tak dzieje się np. w Piekarach Śląskich przez pierwsze 12 miesięcy. Część gmin wprowadza inne zasady, np. nie pobierając opłat od właścicieli psów oznakowanych chipem - taką akcję przeprowadzono np. w gminie Radzymin.
Gminy, które naliczają opłaty z tytułu posiadania psa, mają obowiązek jasno określić terminy ponoszenia opłat oraz miejsca ich wnoszenia. Zwykle są to kasy Urzędu Gminy oraz dedykowane konta bankowe urzędu.
Szczegółowych i aktualnych informacji zawsze warto szukać u źródeł: na stronach internetowych urzędów oraz w serwisie gov.pl.
PS W niniejszym tekście wystąpiły pieski pracowników SDP Nieruchomości oraz czworonożny model pozujący podczas sesji zdjęciowej domu do wynajęcia przy Kobierzyckiej we Wrocławiu wraz z agentką Weroniką Woźniak . :)