fbpx
08 lutego 2023

Czym jest gotowiec inwestycyjny? Odpowiadamy na przykładach!

Co to jest gotowiec inwestycyjny

Dziś chcielibyśmy przybliżyć nieruchomości, które w branży nazywamy „gotowcami inwestycyjnymi”. Za takim branżowym sformułowaniem kryje się po prostu nieruchomość przeznaczona na sprzedaż. Zainteresować się nią może nie tylko dla regularny inwestor, zaznajomiony z rynkami finansowymi, ale także „Jan Kowalski” szukający bezpiecznego sposobu na inwestycję zgromadzonych środków finansowych.


Co to jest gotowiec inwestycyjny?

Gotowiec inwestycyjny to określenie nieruchomościowego produktu, przeznaczonego do sprzedaży, w celu późniejszego generowania dochodu pasywnego. Najczęściej jest to mieszkanie na wynajem, ale może być to także dom, lokal usługowy, obiekt budowlany oraz działka. Każdy z wymienionych może być wynajmowane, bądź dzierżawione na ustalonych warunkach, zapewniających stały przypływ środków. Ale możliwości inwestowania w nieruchomości jest wiele.

To co odróżnia zakup gotowca inwestycyjnego od klasycznej transakcji zakupu każdej innej nieruchomości jest fakt, że nabywcy odpada proces dostosowywania nieruchomości do swojego planu inwestycyjnego. Czyli mówiąc wprost nie musi uzyskiwać pozwoleń na budowę, przeprowadzać remontów, zmieniać instalacji i wykonywać szeregu innych prac, które opóźnią korzystanie z nieruchomości. Gotowiec inwestycyjny pozwala na zarobek od razu po zakupie.

Rodzaje gotowców inwestycyjnych?

Oferty gotowców inwestycyjnych różnią się i można je podzielić w następujący sposób:

  • nieruchomość na sprzedaż z przeznaczeniem wynajmu długoterminowego
  • wynajęte mieszkanie na sprzedaż
  • mieszkanie lub dom do wynajmu krótkoterminowego
  • mieszkanie studenckie (stancja)
  • obiekty pełniące funkcje kwater pracowniczych
  • gotowe, funkcjonujące biznesy (hotele, restauracje, itp.)

Jak szukać gotowca inwestycyjnego?

Bardzo rzadko tego typu produkty oferowane są przez indywidualnych klientów. Wyjątek od tej reguły stanowią nieruchomości komercyjne, których właściciele mogą próbować sprzedawać je "na własną rękę". Zdecydowanie częściej nieruchomości inwestycyjne trafiają do oferty agencji nieruchomości - nic dziwnego, duże biura, jak SDP Nieruchomości, na bieżąco współpracują z inwestorami, którzy powierzają zarządzanie swoim portfelem nieruchomościowym doświadczonym doradcom i im też zlecają zakupy.

Gotowiec inwestycyjny Wrocław - przegląd możliwości

3 kawalerki na wrocławskim Śródmieściu - najem długoterminowy

Ten produkt składa się z 3 niezależnych kawalerek, położonych tuż przy Placu Grunwaldzkim we Wrocławiu. Idealnie realizuje założenia "gotowca inwestycyjnego": wszystkie 3 mieszkania są wynajmowane, nieruchomość nie wymaga doposażania, remontów itp., a lokalizacja jest jedną z najczęściej poszukiwanych w mieście. Mieszkanie na sprzedaż <- link do oferty.

3 lokale mieszkalne na Muchoborze Wielkim

Z dużej nieruchomości wyodrębniono kameralne 3 mieszkania. Wszystkie gotowe do zamieszkania, w pełni wyposażone. Lokalizacja jest idealna dla osób, które często podróżują samolotem. Mieszkanie na Muchoborze.

Mieszkanie inwestycyjne - pod najem krótkoterminowy

Nieruchomości można wynajmować także na tzw. krótki termin, wykorzystując do tego portale typu Airbnb, Booking.com, lub oddając zarządzanie najmem krótkoterminowym w ręce wyspecjalizowanych w tym firm. Rzadko o ofertach naszych nieruchomości mówimy o gwarantowanych stopach zwrotu – w tym przypadku śmiało możemy napisać o 9-procentowej stopie zwrotu z inwestycji, ze względu na fakt, iż obecny właściciel nieruchomości związał się trzyletnią umową z firmą obsługującą najem i przynoszącą mu realne zyski. Tę współpracę można kontynuować. Szczegóły dotyczące tego 5-pokojowego mieszkania znajdują się w tym miejscu.

Nieruchomość podzielona na pokoje dla studentów

Przykład mieszkania przystosowanego do wynajmu pokoi jednoosobowych to np. nieruchomość przy ul. Zakładowej. Znajduje się tu 5 niezależnych, komfortowo wyposażonych pokoi, a do mieszkania przynależy ogromny, 50-metrowy taras. Mieszkanie studenckie <- tu znajduje się oferta.Nieruchomość z przeznaczeniem np. na kwatery pracownicze

Prezentujemy tu przykład budynku wolnostojącego położonego w Kostomłotach - tuż przy autostradzie A4. Obecnie funkcjonuje jako hotel, ale z powodzeniem może zostać zaaranżowany na kwatery dla pracowników. Gotowy produkt inwestycyjny, którego nie trzeba wyposażać nawet w jedno dodatkowe łóżko.

Nieruchomości są produktem inwestycyjnym, z którego można czerpać zysk w różnych innych modelach. Wyłamujące się spod definicji gotowca inwestycyjnego są np. zakupy dużych działek, możliwych do podziału na mniejsze i odsprzedaży ich klientom indywidualnym (np. jak w przypadku tej działki w Siechnicach), czy zakup inwestycji z rynku pierwotnego z przeznaczeniem odsprzedania jej na drodze cesji (czym jest cesja dowiesz się z innego naszego tekstu). Możemy także zaproponować zakup produktu, który ze względu na swój układ jest łatwy do podzielenia na dwa mniejsze. Przykład takiej nieruchomości to np. mieszkanie przy ulicy Miedzianej we Wrocławiu.

W biurze SDP Nieruchomości regularnie współpracujemy z inwestorami, dopasowując produkty do ich planów finansowych. Serdecznie zapraszamy kolejne osoby zainteresowane lokowaniem kapitału w produkty nieruchomościowe. Znamy się na tym doskonale!