fbpx
15 marca 2023

Pierwsze Mieszkanie, Bezpieczny Kredyt 2% i konto mieszkaniowe – na czym polegają nowe pomysły rządu?

Bezpieczny kredyt

Po programach mieszkaniowych „Rodzina na Swoim” i jego następcy „Mieszkanie dla Młodych” przychodzi czas na kolejny – nazwany wprost „Pierwsze Mieszkanie”. Program kierowany jest do wszystkich osób marzących o pierwszym M na własność, które równocześnie obawiają się niestabilnej sytuacji związanej z kredytami hipotecznymi. Na czym polega pomysł rządu, czym jest bezpieczny kredyt i jakie mieszkania można kupić w ramach programu?

Bezpieczny kredyt 2% – zasady

Bezpieczny kredyt 2% to jedna ze składowych nowego projektu ustawy, który rząd przyjął 14 marca. Celem proponowanych zmian jest zaoferowanie kredytobiorcom preferencyjnych kredytów mieszkaniowych oraz specjalnych kont, które umożliwią nabywcom oszczędzanie na cele związane z wydatkami mieszkaniowymi.

Na czym ma polegać bezpieczny kredyt 2%? Banki będą udzielały kredytów w standardowym trybie, ale kredytobiorcy zapłacą tylko część kapitałową oraz odsetki w wysokości 2% w skali roku. Za dopłatę reszty odsetek odpowiedzialny będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. Dofinansowanie od państwa ma być realizowane przez pierwsze 10 lat spłaty zobowiązania kredytowego. Po tym czasie kredytobiorca będzie spłacał już całą ratę zgodną z aktualnym oprocentowaniem.

Co to dokładnie oznacza dla kredytobiorcy? Przez pierwsze 10 lat spłaty kredytu będzie mógł zapomnieć o ryzyku związanym ze zmiennymi stopami procentowymi. De facto kredyt będzie przypominał zobowiązanie ze stałym oprocentowaniem, tyle tylko, że ma być ono sporo niższe, niż obecnie oferowane przez banki.

Od kiedy bezpieczny kredyt 2% może wejść w życie? Rząd zakłada, że prace legislacyjne przebiegną w szybkim tempie i ustawa będzie obowiązywała już od 1 lipca 2023 roku. Teraz dokument trafi do Sejmu, gdzie ma być omawiany już w trakcie kwietniowego posiedzenia.

Jakie mieszkania można kupić w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%?

Bezpieczny kredyt 2% będzie udzielany zarówno na mieszkania z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Dopuszczalne jest zakwalifikowanie się do programu również dla tych, którzy marzą o zakupie własnego domu, a nawet jego budowie. Nie będzie obowiązywał limit dotyczący ceny metra kwadratowego nieruchomości. Kto może przystąpić do programu? Bezpieczny kredyt będzie udzielany osobom do 45 roku życia, które nie mają i nigdy wcześniej nie miały nieruchomości na własność. Pod pojęciem własności uznaje się także spółdzielcze prawo do lokalu lub domu.

Jak wiele osób będzie miało szansę przystąpić do programu? Rząd zakłada, że jeszcze w tym roku będzie to około 20 tysięcy kredytobiorców, a w kolejnych latach ta liczba może się podwoić. Choć być może w przyszłości pojawią się limity pod względem liczby beneficjentów programu, to zasady nie są zbyt restrykcyjne i pozwolą wielu osobom nabyć nieruchomość na korzystnych warunkach.

Do jakiej kwoty bezpieczny kredyt?

Kredyt będzie udzielany na kwotę 500 lub 600 tysięcy złotych. Wyższy limit obejmie małżeństwa oraz rodziny z dziećmi. Do tej kwoty można doliczyć maksymalnie 200 tysięcy wkładu własnego. To oznacza, że zakup mieszkania lub domu obejmie nieruchomości do nawet 800 tysięcy złotych, co daje potencjalnym kredytobiorcom sporo możliwości.

Program umożliwia więc wybór spośród wielu nieruchomości dostępnych na rynku mieszkaniowym. Jak z gąszczu ofert wybrać tę odpowiednią? Pomocna okaże się wyszukiwarka na naszej stronie internetowej:  https://sdp-nieruchomosci.pl/nieruchomosci/mapa-i-wyszukiwarka-nieruchomosci/. W ofercie SDP Nieruchomości znaleźć można ponad 2000 mieszkań z rynku pierwotnego oraz wtórnego. To niewątpliwie cenna pomoc w podjęciu tak ważnej decyzji, jak wybór odpowiedniego mieszkania.

Na czym polega projekt konta mieszkaniowego?

Drugim założeniem programu „Pierwsze Mieszkanie” jest tak zwane konto mieszkaniowe. W skrócie to rachunek oszczędnościowy pozwalający odkładać środki na własne M na preferencyjnych warunkach.

Warunkiem posiadania konta mieszkaniowego będą regularne wpłaty od 500 do 2000 złotych każdego miesiąca przez okres od 3 do 10 lat. Jedynym wyjątkiem od oszczędnościowej rutyny mogą być jednomiesięczne wakacje raz do roku. Nagrodą od państwa będzie premia. Ile wyniesie? Będzie to albo procent aktualnego poziomu inflacji pomnożony przez zgromadzoną kwotę oszczędności, albo średnia zmiana ceny 1 mkw mieszkania w skali roku. Wybór sposobu nagradzania będzie korzystny dla oszczędzającego – otrzyma korzystniejszą opcję. Co istotne, premia naliczy się w każdym roku, ale wypłata odbędzie się dopiero po zakończeniu oszczędzania.

Program „Pierwsze Mieszkanie” ma szansę ułatwić kredytobiorcom podjęcie decyzji o zakupie mieszkania. My natomiast chętnie pomożemy w wyborze satysfakcjonującej nieruchomości. Zapraszamy do kontaktu!