fbpx
09 sierpnia 2021

15 powodów, dla których warto pracować z agentem nieruchomości

Kupowanie mieszkania lub domu, wynajem lokalu komercyjnego czy mieszkalnego to działania, które wymagają rozeznania na lokalnym rynku. Taką orientację ma agent nieruchomości, z którego usług możesz skorzystać i z pewnością szybko docenisz tę współpracę.

Kiedy przystępujesz do poszukiwania nieruchomości na sprzedaż lub chcesz ją kupić, możesz napotkać wiele problemów. W poradzeniu sobie z nimi może Ci pomóc doświadczony agent nieruchomości. Czy warto skorzystać z jego pomocy? Przedstawiamy 15 powodów, które przemawiają za tym, że warto!

Spis treści:

 1. Oszczędność czasu
 2. Dostęp do bazy ofert agencji
 3. Propozycje nieruchomości niedostępnych publicznie
 4. Świadomość realnej ceny nieruchomości
 5. Negocjowanie w imieniu klienta
 6. Obsługa transakcji przez dział prawny agenta nieruchomości
 7. Dopełnienie formalności
 8. Ubezpieczenie biura nieruchomości
 9. Duże budżety na marketing, który przyspiesza sprzedaż mieszkania
 10. Możliwość uzyskania niestandardowych propozycji współpracy
 11. Fachowa pomoc w wycenie nieruchomości
 12. Prezentacja nieruchomości bez obecności klienta
 13. Odpowiednie przygotowanie nieruchomości
 14. Profesjonalna sesja zdjęciowa
 15. Dzień otwarty w nieruchomości
 16. FAQ

Oszczędność czasu

Zamiast samodzielnie szukać ofert sprzedaży nieruchomości, śledzić pojawiające się w serwisach internetowych nowe ogłoszenia, oddajesz wszystkie te czynności w ręce kogoś, kto się na tym zna. Agent, po poznaniu Twoich oczekiwań w kwestii sprzedaży lub zakupu mieszkania czy domu, często będzie mógł z miejsca przedstawić Ci oferty, które odpowiadają Twoim wymaganiom. Praca pośrednika nie ogranicza się do wysyłania Ci linków z najpopularniejszych portali nieruchomościowych – decydując się na współpracę masz pierwszeństwo do poznania ofert, które nawet nie trafiają do internetu. Możesz sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, ile transakcji jest zawieranych bez udziału portali pośredniczących, a opierających się wyłącznie na współpracy klienta z agencją nieruchomości.

Dostęp do bazy ofert agencji nieruchomości

W ramach współpracy z doradcą nieruchomości otrzymasz wgląd do rozbudowanej bazy ofert. Jeśli wybierasz agenta, który prowadzi działalność na szeroką skalę, to z pewnością znajdziesz propozycję, która Cię zainteresuje. Im więcej klientów ma pośrednik nieruchomości, tym lepiej – zarówno szybciej znajdzie dla Ciebie odpowiedni lokal, jak i sprzeda za satysfakcjonującą cenę ten, którym dysponujesz. W SDP Nieruchomości posiadamy ponad 3000 ofert w bazie i jesteśmy absolutnym liderem w tej kwestii na Dolnym Śląsku (zajmujemy też 2. miejsce w Polsce pod względem liczby naszych ofert w serwisie Otodom). 

Propozycje doradcy nieruchomości niedostępnych publicznie

Zdarza się, że nie wszystkie oferty od razu są publikowane w serwisach ogłoszeniowych. Niektóre trafiają wyłącznie do klientów pośrednika nieruchomości, jeśli ten wie, że właśnie takiego domu lub mieszkania szukają. W efekcie, bez nawiązania współpracy z agentem tak naprawdę nie masz szansy się z nimi zapoznać. Agent daje Ci możliwość trafienia na „perełkę” na rynku nieruchomości. Jeśli przekazana zostałaby ona do serwisu ogłoszeniowego, potencjalnie bardzo szybko znalazłaby nabywcę, a tak może się stać Twoją własnością. 

Świadomość realnej ceny nieruchomości

Ceny ujawniane i publikowane w ogłoszeniach nieruchomości najczęściej podlegają negocjacjom. Nie wiesz jednak, jaka jest minimalna kwota, za którą dana osoba chce sprzedać mieszkanie lub dom i poniżej której na pewno nie zejdzie, nawet przy ostrych negocjacjach. Dzięki agentowi nieruchomości możesz się dowiedzieć, ile wynosi realna cena – jaką propozycję właściciel domu czy mieszkania będzie w stanie zaakceptować. 

Negocjowanie w imieniu klienta 

Nie każdy jest urodzonym negocjatorem. Być może nie potrafisz targować się o cenę, a tym bardziej nie będziesz wiedział, jak przystąpić do takich rozmów ze sprzedającym lub kupującym dom lub mieszkanie. Wtedy do akcji wkroczyć może agent, z którym współpracujesz. Podejmie on próbę negocjacji ceny lokalu i ustalenia takiej, która zadowoli obie strony transakcji.  

Obsługa transakcji przez dział prawny pośrednika nieruchomości

Transakcja kupna i sprzedaży nieruchomości wymaga wsparcia ze strony prawnika. Nie musisz, nie mając doświadczenia, samodzielnie weryfikować dokumentów dotyczących nieruchomości czy też przygotowywać umowy. To jest zadanie agencji nieruchomości, którym zajmie się jej dział prawny. Zawsze sprawdź, czy agencja, z którą współpracujesz posiada taki oddział. 

Dopełnienie formalności

Zanim dojdzie do sprzedaży nieruchomości lub staniesz się jej właścicielem, konieczne jest dopełnienie pewnych obowiązków. Dzięki współpracy z agentem nie musisz sam załatwiać formalności związanych z przeprowadzaniem transakcji. Specjalista podejmie się realizacji takich obowiązków jak umówienie notariusza, sprawdzenia stanu nieruchomości w księgach wieczystych, przygotowanie umów i innych. 

Ubezpieczenie biura nieruchomości

Agent musi mieć ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, obejmujące szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Jest to obowiązkowe. Koniecznie sprawdź, czy dany pośrednik korzysta z takiej ochrony. Dzięki temu transakcja jest bezpieczna i w razie gdyby doszło do błędu w jej realizacji, ewentualne odszkodowanie może wypłacić ubezpieczyciel. W obrocie nieruchomościami dochodzi do transakcji opiewających na ogromne kwoty – takie zabezpieczenie jest konieczne. 

Duże budżety na marketing, który przyspiesza sprzedaż mieszkania

Biura nieruchomości przeznaczają duże środki na szeroko rozumiany marketing. Są one w stanie o wiele skuteczniej niż Ty w pojedynkę rozreklamować ofertę np. sprzedaży domu czy mieszkania. Rzuty nieruchomości, filmy z drona, wirtualne spacery – takie materiały są dostępne przede wszystkim w przypadku umów na wyłączność i mogą przyczynić się do szybkiej sprzedaży czy też znalezienia najemcy. Zrealizowanie takich działań na własną rękę może być trudne do realizacji i kosztowne. Tymczasem możesz z tego skorzystać w ramach oferty agencji, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów – umowy podpisywane z agencją nieruchomości to umowy rezultatu, czyli wynagrodzenie jest płacone wtedy, gdy dojdzie do transakcji.

Możliwość uzyskania niestandardowych propozycji współpracy

Duże agencje nieruchomości mają wiele kontaktów i mogą Ci zaproponować zaskakujące i bardzo opłacalne oferty. Zdarzyć się może, że zainteresowana najmem Twojego lokalu będzie telewizja, którą interesuje korzystanie z niego jedynie przez krótki okres, ale proponuje bardzo atrakcyjne warunki finansowe. Wysoki, krótkookresowy zarobek to jedna z korzyści. W przyszłości fakt, że Twoja nieruchomość miała takie zastosowanie, może przemawiać na jej korzyść i stanowić argument przemawiający za jej atrakcyjniejszą wyceną i szybszym znalezieniem klienta, tym bardziej, jeśli będzie on szukać lokalu do takich samych zastosowań. W SDP Nieruchomości współpracujemy z podmiotami z bardzo różnych obszarów działalności, a później z radością pokazujemy bliskim nasze nieruchomości np. na szklanym ekranie.

Fachowa pomoc w wycenie nieruchomości

Może wydawać Ci się, że Twój dom czy mieszkanie są bardzo dużo warte, ale niestety nie zawsze tak jest. Z drugiej strony możesz nie doszacować nieruchomości, przez co uzyskasz mniejszą kwotę, niż realnie mogła do Ciebie trafić. Dlatego potrzebujesz eksperta, który przeprowadzi profesjonalną wycenę. Taką osobą jest doświadczony agent nieruchomości, który uwzględni wszystkie czynniki, które mają wpływ na wartość domu, mieszkania czy działki. 

Prezentacja nieruchomości bez obecności klienta

Twoja nieruchomość może się cieszyć  ogromnym zainteresowaniem kupujących, którzy chcą zobaczyć ją na żywo. Samodzielne prezentacje mogą być dla Ciebie kłopotliwe, tym bardziej, jeśli musisz do lokalu przyjechać z Twojego nowego miejsca zamieszkania, z drugiej strony miasta. Niektórym klientom mogą nie odpowiadać godziny, które pasują Tobie. Prezentacją nieruchomości może zająć się agent – będzie to robić bez potrzeby Twojej obecności, po uzyskaniu od Ciebie wszystkich niezbędnych informacji, które związane są z lokalem. 

Odpowiednie przygotowanie nieruchomości

Często o zainteresowaniu mieszkaniem czy domem decydują szczegóły. Przed sesją zdjęciową, agent prześle dokładną instrukcję, jak należy przygotować lokal do sesji a następnie oceni, czy aby na pewno w lokalu wszystko zostało wykonane tak, jak powinno. Chętnie też pomoże w dokonaniu ostatnich poprawek. Może Ci on zaproponować home staging, czyli przeprowadzenie niewielkich zmian bez konieczności inwestowania dużych środków finansowych. Być może odświeżanie lokalu, usunięcie pewnych rzeczy i dodanie na to miejsce innych spowoduje zwiększenie zainteresowania ofertą.

Profesjonalna sesja zdjęciowa

Klient już po zobaczeniu kilku zdjęć najczęściej jest w stanie ocenić, czy szuka właśnie takiej nieruchomości. Bardzo prawdopodobne, że Twoje mieszkanie jest piękne, ale niskiej jakości zdjęcia powodują, że wrażenie odbiorcy jest zupełnie inne. Oczywiście możesz zainwestować w profesjonalną sesję u fotografa, ale po co masz to robić, skoro uzyskasz je w ramach współpracy z profesjonalnym agentem nieruchomości? Dobra agencja pośrednictwa nieruchomości będzie miała na pokładzie fotografa. 

Dzień otwarty w nieruchomości

Agencja może zorganizować dzień, w którym każdy zainteresowany będzie mógł się dokładnie przyjrzeć danej nieruchomości. Wówczas lokal jest odpowiednio przygotowywany, aby zwrócić uwagę szukających mieszkania. Organizowany jest poczęstunek, puszczana odpowiednia muzyka, a wszystko dopasowywane jest do klimatu danej nieruchomości. Klienci zadają pytania, składają oferty. To może być skuteczny sposób na znalezienie klienta.

FAQ

Czy jeśli zawrę umowę z agencją nieruchomości, to mogę sprzedać mieszkanie na własną rękę?

Jeśli uda Ci się znaleźć klienta bezpośrednio, to jak najbardziej możesz sprzedać mu mieszkanie. Jednak wówczas również radzimy skorzystanie z naszego wsparcia – m.in. w przygotowaniu umowy przedwstępnej czy weryfikacji dokumentów. Pamiętaj, że kluczowe jest bezpieczeństwo transakcji. 

Czy prezentowanie nieruchomości przez agenta bez obecności właściciela wiąże się z wyższym kosztem pośrednictwa?

W żaden sposób nie zwiększa to Twoich kosztów, a wręcz je pomniejsza – nie będziesz tracić czasu i pieniędzy na dojazdy do lokalu. Jednocześnie taka sytuacja zazwyczaj prowadzi do szybszej sprzedaży – nieruchomość jest prezentowana potencjalnym klientom o prawie każdej porze dnia i nocy.