fbpx

Wrocław Plac Grunwaldzki

Plac Grunwaldzki Wrocław

Nazwa pochodzi od położonego w centralnej części osiedla placu. W jego centrum znajduje się główne skrzyżowanie. Stworzono na nim rondo w kształcie elipsy, nazwane Rondo Regana. Jego środkowa część przykryta jest dachem, pod którym znajduje się węzeł komunikacji miejskiej. Potocznie tę część Wrocławia nazywa się „Grunwaldem”. Plac Grunwaldzki jest dobrze skomunikowany z całym miastem. W jego centralnej części położone jest duże centrum handlowe- Pasaż Grunwaldzki. Dawniej, po drugiej wojnie światowej plac zamienił się w największe targowisko w mieście, tzw. szaberplac. Handlowano tutaj wszystkim, co wyszabrowano z opuszczonych niemieckich domów. 

Na początku lat 50. rozpoczęto zabudowę placu. Wzdłuż głównej osi zaczęły powstawać budynki Politechniki, Akademii rolniczej, Uniwersytetu Medycznego. Na Placu Grunwaldzkim mieszczą się również akademiki, które od lat służą studentom wrocławskich uczelni. Najbardziej znane z nich to „Ołówek” i „Kredka” projektu Krystyny i Mariana Barskich. Okolice w ogóle są chętnie wybierane przez „żaków”,  ogromny wpływ na to ma bliskość centrum oraz uczelni. 

W tym miejscu znajduje się również modernistyczne osiedle mieszkalne zaprojektowane przez Jadwigę Grabowską - Hawrylak. W jego skład wchodzi sześć 16-piętrowych bloków w formie o złagodzonej zaokrąglonymi profilami osłaniającymi balkony. Na ich dachach zrealizowano tarasy widokowe. Bloki są znane na całe miasto, potocznie nazywane sedesowcami, bądź Manhattanem. 

Plac Grunwaldzki położony jest przy rzece Odrze, dzięki temu mieszkańcy osiedla znajdują się w idealnym punkcie. Wzdłuż rzeki można spacerować, jeździć na rowerze, a nawet rolkach. Nad Odrą położonych jest kilka beach barów, które latem są chętnie odwiedzane przez mieszkańców tłumnie nadciągających z całego miasta. 

Sprawdź nasze oferty: Mieszkania Plac Grunwaldzki
Ładowanie