fbpx

Wrocław Oporów

Nieruchomości na Oporowie, Wrocław

Oporów jest naprawdę magicznym miejscem, mieści się w zachodnio-południowej części Wrocławia. Osiedle ma bogatą historię, ale przede wszystkim do tej pory jest pełne atrakcji i ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Na przestrzeni lat charakter osiedla mocno ulegał zmianom.  A trochę lat minęło odkąd Oporów doczekał się pierwszych wzmianek o swoim istnieniu. W 2001 roku osiedle obchodziło swoje 800-lecie istnienia, upamiętniono to kamienną tablicą, którą można zobaczyć przy ulicy Solskiego. Mimo, że data okazała się nietrafiona, bo datę faktyczną ustalono na rok 1211 mieszkańcy pozostawili pomnik upamiętniający w niezmienionej formie. 

Dawna wieś, na początku XX wieku przekształciła się w osiedle willowe. Największy rozkwit tego miejsca przypada na lata trzydzieste. W tym czasie bogaci mieszkańcy Wrocławia zaczęli budować tutaj swoje wille, zazwyczaj byli to kupcy i bankowcy. Zaś po wojnie na Oporowie chętnie osiedlali się profesorowie z wrocławskich uczelni- Tadeusz Mikulski, Władysław Czapliński, Jan Trzynadlowski, czy Seweryn Wysłouch, przez co zyskał specyficzną atmosferę oraz elitarny charakter, nic więc dziwnego, że Oporów nazywano „osiedlem profesorskim”. 

Park Mamuta na Oporowie - miejsce uwielbiane przez dzieci w każdym wieku.

Na granicy osiedla znajduje się pętla tramwajowa, co tylko utwierdza nas w tym, że Oporów jest dobrze skomunikowany z centrum miasta. Nad pętlą wyrasta najwyższy punkt w całej okolicy, wzgórze na którym mieści się Cmentarz Polskich Żołnierzy z pomnikiem ku czci pamięci ofiar II WŚ. Ze wzniesienia roztacza się piękny widok na Wrocław, przy dobrych warunkach można nawet dostrzec Sobótkę. Wzniesienie łączy się z Parkiem Grabiszyńskim, to idealny punkt rekreacyjny. Można tutaj spacerować, jeździć na rowerze, biegać, czy spędzać czas na świeżym powietrzu w gronie bliskich. Poza tym charakterystycznym punktem, na Oporowie można nacieszyć oczy wspaniałą architekturą. Perełką architektoniczną wśród tych pięknych budynków jest XVI-wieczny dworek, dawny dwór sołtysów oporowskich. Wzniesiony niegdyś w technice szachulcowej, obecnie popada w ruinę. 

Poza małymi pałacami i willami na Oporowie znajduje się kąpielisko, dawny odkryty basen, część kompleksu sportowo-rekreacyjnego. Co ciekawe ten obiekt zaprojektował ten sam architekt, który zaprojektował schron na Placu Strzegomskim- obecne Muzeum Współczesne. 

Sprawdź nasze oferty: Mieszkania Oporów
Ładowanie