To administracyjne osiedle Wrocławia, utworzone w dzielnicy Krzyki. Księże powstały na mocy uchwały Rady Miejskiej Wrocławia XX/110/91 wprowadzając nowy system podziału administracyjnego Wrocławia, w którym osiedla zastąpiły funkcjonujące do tej pory dzielnice.
Mimo, że Księże jest osiedlem administracyjnym, jego nazwa jest bardzo rzadko używana. Na co dzień mieszkańcy Wrocławia dzielą je na dwie mniejsze części, nazywając je- Księże Małe oraz Księże Wielkie. Wpływ na takie pojmowanie rzeczy mają przede wszystkim kwestie historyczne, ponieważ jeszcze do 1991 roku te dwa osiedla były odrębnymi jednostkami administracyjnymi.
Największy zespół mieszkaniowy na Księżem Małym stanowi modernistyczne osiedle bloków mieszkalnych zbudowane w latach 1928-1930 według projektu Paula Heima, Alberta Kemptera, Gustava Wolfa, Hansa Thomasa i Rudolfa Sacka. Osiedle - w granicach ulic: Opolskiej, Tarnogórskiej, Górnośląskiej, Gliwickiej i Bytomskiej - wpisane jest do rejestru zabytków.
Na osiedlu istnieją pętla tramwajowa, kościół, szkoła podstawowa, dwa przedszkola, biblioteka, kilka sklepów oraz strzelnica sportowa WKS Śląsk Wrocław. Niedaleko zlokalizowana jest również zabytkowa stacja pomp na Świątnikach zbudowana w 1904 r. Na osiedlu (przy pętli tramwajowej) zachował się w świetnym stanie schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej.
Druga część osiedla Księże, zwyczajowo nazywane Księżem Duży zdecydowanie wolniej się rozwija, co widać po ilości realizowanych inwestycji w tym miejscu.
Księże ma specyficzne warunki klimatyczne. Bywa, że wody gruntowe podczas deszczów potrafią tutaj bardzo wysoko podejść. Podczas wielkiej powodzi w 1977 roku, 12 lipca około godziny 13:00 woda przelała się przez ulicę Opolską i wdarła się na osiedle. W przeciągu godziny osiągnęła wysokość około 2 metrów. Przez kilka dni żywność i woda zdatna do picia dostarczana była na dachy budynków, bądź spuszczana na linach przez wojskowe śmigłowce.