Zakup nieruchomości krok po kroku
Przewodnik kupującego

Szukasz domu, mieszkania, działki, a może innej nieruchomości? Taka inwestycja to jedna z najważniejszych decyzji w Twoim życiu – będzie rzutować na Twoją przyszłość, komfort życia, wygodę, ale również comiesięczne wydatki. Z pomocą naszych agentów proces poszukiwań przebiegnie komfortowo, dzięki czemu będziesz go wspominać pozytywnie. Znajdziesz wymarzoną nieruchomość, mając świadomość jej zalet i wad. Przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksowy przewodnik, w którym krok po kroku opisujemy, jak przebiega zakup mieszkania czy też domu i o czym warto pamiętać?

Jeśli chcesz sobie ułatwić poszukiwania, to wypełnij przygotowany przez nas formularz. Być może na tej podstawie zwrócisz uwagę na kwestie, które dotąd nie przychodziły Ci do głowy, a my będziemy w stanie znaleźć dla Ciebie dokładnie takie nieruchomości, jakich szukasz. 

Przewodnik kupującego
Znajdziemy dla Ciebie najlepsze oferty!
Zapisz się na newsletter i otrzymuj bezpłatne powiadomienia o najnowszych ofertach
Sprawdź

Spis treści

  1. Określ, w jakim celu kupujesz nieruchomość i kto będzie z niej korzystał
  2. Określ, w jakim czasie zależy Ci na nabyciu nieruchomości
  3. Ustaw Twoje potrzeby
  4. Sprawdź swoją zdolność kredytową
  5. Sprawdź okolicę, w której zamierzasz zamieszkać
  6. Bądź na bieżąco z ofertami
  7. Oglądaj te nieruchomości, które są najbliższe Twoim oczekiwaniom
  8. Dokładnie sprawdź nieruchomość przed zakupem
  9. Podpisz umowę u notariusza
  10. Zaplanuj przeprowadzkę
  11. Pamiętaj o dodatkowych kosztach związanych z zakupem

1. Określ, w jakim celu kupujesz nieruchomość i kto będzie z niej korzystał

Kupujesz nieruchomość na własne potrzeby? Zapewne bierzesz w takim przypadku pod uwagę swoje aktualne wymagania mieszkaniowe. Przemyśl jednak, jak może się zmienić Twoja sytuacja w najbliższym czasie – czy planujesz potomstwo? Jaka przestrzeń będzie wystarczająca dla Twojej rodziny?

Inne kwestie są istotne, jeśli kupujesz mieszkanie pod wynajem. Zastanów się, do jakich klientów chcesz kierować ofertę – studentów, rodzin z dziećmi, a może pracowników korporacyjnych? Tym pierwszym zależeć może na mieszkaniu umeblowanym, z osobną kuchnią i rozkładowymi pokojami. Dla tych drugich znaczenie będzie mieć lokalizacja na atrakcyjnym osiedlu, a często będą woleli wykorzystać swoje wyposażenie. Natomiast pracowników korporacyjnych zadowoli wysoki standard i dobra lokalizacja. 

Zamierzasz oferować lokal w ramach najmu krótkoterminowego? Wówczas ogromne znaczenie ma jego położenie – np. w pobliżu atrakcji turystycznych w Twoim mieście. 

Kupujesz dom dla swojej rodziny? Weź pod uwagę liczbę pokojów – chcesz mieć garderobę, biuro, pomieszczenie dla każdego dziecka? Czy działka aby na pewno jest wystarczająca, aby znalazło się na niej wszystko to, co planujesz tam umieścić? Przemyśl to przed podjęciem decyzji zakupowej, a wtedy unikniesz rozczarowania. 

2. Określ, w jakim czasie powinien odbyć się zakup nieruchomości

Niewielu klientów szybko decyduje się na zakup nieruchomości i nic dziwnego – to jest decyzja, która wymaga przemyślenia, porównania ofert i wyboru tej najlepszej. Dlatego przygotuj się, że zanim znajdziesz mieszkanie, które spełnia Twoje oczekiwania, minie trochę czasu. 

Najczęściej proces ten trwa około 2–3 miesiące, ale w zależności od Twoich wymagań, może trwać krócej lub zdecydowanie dłużej.

Dlatego jeśli planujesz kupić lokal na koniec roku, a jest już czerwiec, to jest to dobry moment na spotkanie z nami, abyśmy poznali Twoje potrzeby i rozpoczęli poszukiwania nieruchomości, która spełni Twoje oczekiwania. Wiemy, kiedy mają być oddane poszczególne inwestycje deweloperskie – zaproponujemy Ci takie, których termin realizacji pokryje się z planowanym momentem wprowadzenia się. Jesteśmy na bieżąco z ofertami od klientów indywidualnych i stale wpływają do nas bezpośrednie propozycje, tzw. spod lady. Możemy zaproponować Ci nieruchomość, do której nie masz szans dotrzeć samemu. 

Pamiętaj, że sam wybór nieruchomości to pierwszy krok, ale jeszcze wiele może Cię dzielić od wprowadzenia się do mieszkania. Czas też wydłuży się w przypadku zakupu lokalu na kredyt. Kalkulacja kredytu hipotecznego nie zajmie dużo czasu, ale oczekiwanie na decyzję banku może przeciągać się tygodniami. Ponadto właściciel może chcieć korzystać z lokalu do określonego terminu. Kolejna kwestia – nieruchomość może wymagać remontu, co wiąże się z tygodniami, a nawet miesiącami oczekiwań na wprowadzenie. Pamiętaj o uwzględnieniu tego czasu. 

3. Ustal Twoje potrzeby

Przy zakupie nieruchomości warto zwrócić uwagę na wiele kwestii z nią związanych – dzięki temu łatwiej Ci będzie ocenić, czy to jest to, czego szukasz. Jednocześnie naszym agentom będzie łatwiej odnaleźć nieruchomość, która spełnia Twoje oczekiwania.

Jaki jest styl Twojego życia?

Oceń aktualne miejsce zamieszkania. Czy to jest to, czego oczekujesz? Jeśli nie, to jakie widzisz wady?  Czy ta lokalizacja Ci odpowiada? Jakie jest otoczenie nieruchomości? Czy w pobliżu znajduje się wszystko to, czego potrzebujesz? Lokalizacja jest ważna m.in. ze względu na dojazd do pracy. Czy w okolicy możesz korzystać z komunikacji miejskiej? Czy w pobliżu znajdują się przystanek autobusowy lub tramwajowy, szkoła, przedszkole? 

Wybierz lokalizację

Zapewne zależy Ci na zamieszkaniu na konkretnych dzielnicach lub osiedlach – poinformuj nas o tym, a najlepiej zaznacza na mapie, która część miasta jest dla Ciebie priorytetem, a która jest akceptowalna. Lokalizacja ma znaczenie nie tylko ze względu na komfort Twojego życia, ale również na koszt zakupu nieruchomości – na niektórych dzielnicach średnia cena za metr mieszkania jest wysoka, a na innych zdecydowanie niższa. Zastanów się zatem, na jaki wydatek możesz sobie pozwolić. Weź pod uwagę Twoje indywidualne oczekiwania – być może zależy Ci na łatwym wyjeździe z miasta? Wymagasz, aby w okolicznych domach mieszkali rówieśnicy Twoich dzieci? Chcesz, aby w pobliżu znajdował się sklep? A może zależy Ci na bliskości siłowni, szkoły muzycznej albo na tym, aby łatwo można było dostać się do ZOO?    

Możliwości komunikacyjne

Zastanów się, czy ma dla Ciebie znaczenie zlokalizowany w pobliżu przystanek autobusowy czy też tramwajowy? Nawet, jeśli na co dzień jeździsz wyłącznie autem, to weź pod uwagę przyszłościowe oczekiwania Twoich dzieci. Jeśli Twoje pociechy nie będą mieć możliwości dojazdu do szkoły komunikacją miejską, to wówczas to Twoim obowiązkiem będzie ich dowóz na miejsce. Czy aby na pewno będzie to możliwe? Nawet jeśli teraz godziny pracy Ci to umożliwiają, trudno przewidzieć, jak będzie w przyszłości. 

Być może jesteś rowerzystą i zależy Ci na połączeniach ścieżkami rowerowymi – czy znajdują się one w okolicy? Warto, aby z miejsca, w którym zlokalizowana jest dana nieruchomość dało się dotrzeć w czasie około 30 minut spaceru tam, gdzie najczęściej bywasz – o ile oczywiście w ogóle bierzesz pod uwagę takie przechadzki.  

Mieszkanie nowe czy używane?

Interesuje Cię mieszkanie, które było użytkowane, a może nieruchomość prosto od dewelopera? Ta decyzja jednocześnie przekłada się na wiele kwestii związanych z inwestycją. Średnia cena mieszkań na rynku pierwotnym jest wyższa niż na wtórnym, więc musisz się przygotować na nieco wyższy wydatek, jeśli chcesz na takie postawić. Ponadto miej na uwadze to, że nowe osiedla powstają głównie poza centrami miast – tam, gdzie są wolne grunty. Chcesz kupić mieszkanie urządzone? To nie musi oznaczać konieczności zakupu lokalu z rynku wtórnego – możesz nabyć lokal od dewelopera i skorzystać z usługi urządzania wnętrz w ramach współpracy z naszą agencją – SDP Nieruchomości. Przy SDP działa pracownia projektowa Basic Form, która oferuje wykończenie wnętrz w 8 tygodni. Dowiedz się więcej o pakietach Basic Form i sam zdecyduj co dla Ciebie najlepsze.

Stan nieruchomości

Jeśli wybrałeś mieszkanie z rynku wtórnego, to czy oczekujesz lokalu wykończonego, który wymaga co najwyżej odświeżenia, czy jednak bierzesz pod uwagę nieruchomości do generalnego remontu? Zaletą lokalu, w którym trzeba przeprowadzić wiele zmian jest możliwość jego dostosowania w 100 proc. do Twoich oczekiwań i atrakcyjna cena, ale kosztem późniejszej przeprowadzki. Natomiast, wybierając lokal gotowy do zamieszkania, możesz wprowadzić się niemal natychmiast – wielu naszych klientów decyduje się na zakup nieruchomości z pełnym wyposażeniem, by dopiero z czasem dostosowywać lokal pod własne potrzeby.

Typ budynku

Interesuje Cię mieszkanie w domu wielorodzinnym (w bloku), a może bierzesz pod uwagę kamienicę? Czy ma to być budynek składający się z określonej liczby pięter i wyposażony w windę? Ile mieszkań ma się znajdować maksymalnie na jednym piętrze klatki schodowej? W przypadku gdy chcesz kupić dom, zdecyduj, czy ma to być obiekt wolnostojący, bliźniak czy szeregowiec. Jakiej wielkości ma mieć podwórko? Czy w skład nieruchomości musi wchodzić garaż?  

Jaki metraż?

Bez względu na to, w jaki typ nieruchomości zamierzasz zainwestować, ustal metraż, jaki bierzesz pod uwagę. Najlepiej określ przedział, który jesteś w stanie zaakceptować. Na tej podstawie, znając już lokalizację nieruchomości, której szukasz, będziemy w stanie ustalić, ile orientacyjnie będzie Cię kosztować m2. Zanim wskażesz te widełki, zorientuj się, z czym się wiąże dany metraż. Sprawdź, jaką powierzchnię mają mieszkania rodziny czy znajomych – czy aby na pewno taka przestrzeń Ci wystarczy? Zastanów się też, jaki powinien być układ pomieszczeń w Twojej nieruchomości. 

Mieszkanie – na którym piętrze?

Poszczególne piętra mają różne wady i zalety. Zastanów się, czy chcesz lokal położony na parterze ze względu na najmniejszą liczbę schodów do pokonania oraz czy wymagasz mieszkania z tarasem lub z ogródkiem. Być może nie bierzesz pod uwagę ostatniego piętra w blokach bez windy. Jeśli jednak nie masz tak szczegółowych oczekiwań, to lepiej nie zawężaj sobie wyboru – być może na danym piętrze znajduje się mieszkanie, które pod każdym innym względem jest tym, czego szukasz. 

Rodzaj ogrzewania

Ma to znaczenie nie tylko w przypadku zakupu domu – na rynku są dostępne również mieszkania, które wymagają samodzielnego ogrzewania za pomocą np. pieca węglowego. Są one atrakcyjne cenowo, ale oznaczają dla lokatora dodatkowy obowiązek. Natomiast w przypadku kupujących dom, ta kwestia powinna zawsze być rozpatrywana – ogrzewanie np. gazem, czy pompą ciepła nie wymaga niemal żadnej ingerencji ze strony mieszkańca, natomiast piece węglowe, na ekogroszek czy pellet wiążą się z obowiązkami i są mało ekologiczne.

Własne miejsce parkingowe

Jednym z większych problemów mieszkańców starszych bloków są miejsca parkingowe, a raczej ich mocno ograniczona liczba. Czy zależy Ci na takim miejscu? Najczęściej wybór lokalu w centrum wiąże się ze zbyt małą liczbą miejsc na auta, ale w takich wypadkach możesz zainwestować w abonament na pobliskim strzeżonym parkingu, o ile znajduje się on dosyć blisko. Jeśli jednak bierzesz pod uwagę wyłącznie lokalizacje z przypisanym miejscem parkingowym, to koniecznie nas o tym poinformuj – mamy w ofercie takie nieruchomości.

Dostęp do piwnicy 

Teoretycznie możesz się bez niej obejść, ale z czasem byłoby to coraz trudniejsze. Możesz potrzebować miejsca na sanki, rowery i pojazdy dzieci czy też torby podróżne. Mieszkanie może do tego nie wystarczyć. Proponujemy nieruchomości z piwnicą lub komórką lokatorską zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. W dodatku w bloku może się znajdować rowerownia i wózkownia – specjalne pomieszczenia dla wszystkich mieszkańców, w których można umieścić takie pojazdy. Przemyśl, co dla Ciebie jest dobre.

Otoczenie nieruchomości

Nawet jeśli jesteś osobą zmotoryzowaną, to nie oznacza, że w każdej chwili będziesz mieć możliwość dojechania tam, gdzie potrzebujesz. Weź pod uwagę przyszłość – jeśli w Twojej rodzinie pojawi się potomstwo, to wygodnym rozwiązaniem może być dostępność w okolicy bloku piekarni, sklepu zoologicznego, marketu czy też poczty. To wszystko może Ci ułatwić życie i nie będziesz potrzebować pomocy innych, kiedy np. auto będzie uszkodzone albo będzie z niego korzystać partner. 

4. Sprawdź swoją zdolność kredytową

Nie dysponujesz oszczędnościami, które wystarczą Ci na zakup nieruchomości? W takim razie zapraszamy Cię do biura SDP Nieruchomości, aby sprawdzić, w jakiej maksymalnej wysokości możesz zaciągnąć kredyt. W czasie jednego spotkania pośrednik finansowy zbada Twoją zdolność, następnie agent nieruchomości pozna Twoje potrzeby mieszkaniowe i na tej podstawie przystąpi do zaprezentowania ofert, które je spełniają.

Na tym etapie nie potrzebujesz żadnego kompletu dokumentów, ani deklaracji. Spotkanie do niczego Cię nie zobowiązuje, a dzięki niemu dowiesz się, na jaki kredyt możesz liczyć i ile orientacyjnie wyniesie miesięczna rata.

Nawet jeśli nie potrzebujesz kredytu, masz środki na zakup mieszkania, to i tak zapraszamy Cię na spotkanie z nami. Być może planujesz zakup małego mieszkania, a dzięki środkom z banku zwiększysz swoje możliwości? Wielu naszych klientów w takich przypadkach dostrzega, że mogą sobie pozwolić na coś więcej, mieć większą kuchnię, salon, mieszkanie z własnym miejscem parkingowym czy też… dom zamiast mieszkania!

5. Sprawdź okolicę, w której zamierzasz zamieszkać

Być może już sporo wiesz na temat lokalizacji, w której chcesz zamieszkać, ale prawdopodobnie – nie wszystko. Pozyskaj jak najwięcej informacji i upewnij się, czy osiedle na pewno spełnia Twoje oczekiwania. Wpisz w naszej wyszukiwarce nazwę osiedla, a następnie kliknij „Dowiedz się więcej o tym miejscu” - uzyskasz ciekawostki związane z daną lokalizacją i upewnisz się, jakie atrakcje ona zapewnia. Czy wszystko Ci odpowiada? Jeśli nie, to sprawdź inne osiedla, natomiast w przypadku gdy właśnie tego szukasz, udaj się osobiście w dane miejsce i zweryfikuj, czy rzeczywiście przypadnie Ci ono do gustu. Czy okolica jest bezpieczna? Czy w pobliżu znajdują się żłobek, szkoła, park, basen? Czy będziesz mieć blisko na przystanek komunikacji miejskiej? Oczywiście weź pod uwagę te kwestie, które mają dla Ciebie znaczenie. 

6. Bądź na bieżąco z ofertami

Atrakcyjne nieruchomości są rezerwowane w ekspresowym tempie, dlatego, jeśli nie chcesz ich przegapić, to powinieneś nieustannie je śledzić. Oczywiście możesz liczyć na naszą pomoc – nasz doświadczony agent nieruchomości będzie Ci systematycznie dostarczał wszystkie nowe oferty, które spełniają Twoje oczekiwania. Co więcej, nie będzie się on ograniczał wyłącznie do propozycji z naszego biura – będzie brać pod uwagę wszystkie nieruchomości, które są dostępne na rynku. Nie trać czasu na samodzielne szukanie i powierz to zadanie profesjonalistom. Tym bardziej, że nic Cię to nie kosztuje.

Sprawdź nasze oferty
Ładowanie

7. Oglądaj te nieruchomości, które są najbliższe Twoim oczekiwaniom

Miej na uwadze to, że na rynku nie ma nieruchomości idealnych – jeśli akurat trafisz na taką, która jest w pełni zgodna z Twoimi oczekiwaniami, to oznacza, że masz ogromne szczęście. Natomiast najczęściej będziemy Ci proponować zapoznanie się z ofertami, które są zbliżone do tych, które uważasz za wymarzone. Dlatego sugerujemy Ci, abyś w formularzu zaznaczył, co jest dla Ciebie obowiązkowe, a co akceptowalne. Często warto dać szansę nieruchomości, która z pozoru nie wygląda atrakcyjnie na zdjęciach, ale po przekroczenia progu, może Cię od razu zachwycić. Nasze nieruchomości na sprzedaż poznasz klikając w link.

8. Dokładnie sprawdź nieruchomość przed zakupem

Zanim zdecydujesz się na zakup danego domu czy też mieszkania, zastanów się, czy aby na pewno nieruchomość spełnia Twoje oczekiwania. Wcześniej najlepiej przygotuj sobie gotową listę rzeczy do sprawdzenia – ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego, które mogą ukrywać przed Tobą wiele niespodzianek. Dlatego zweryfikuj stan posadzek, tynki i ściany, piony i poziomy, wszystkie instalacje, stan okien i drzwi, a także piwnicy – warto skorzystać z audytu technicznego lokalu wykonanego przez osobę, która ma niezbędne kwalifikacje. Jeśli nie masz doświadczenia w tej branży, to nie będziesz w stanie wychwycić ewentualnych problemów. 

Dużym kłopotem jest pleśń na ścianie – przyczyny jej powstawania mogą być różne, m.in. może to wynikać z zaniedbań lokatorów, nieprawidłowo działającej wentylacji, przemarzania ścian zewnętrznych czy też przeciekania instalacji wodno-kanalizacyjnej. Bez względu na źródło, pleśń jest bardzo niebezpieczna i w przypadku jej wystąpienia należy skorzystać z usług specjalisty, który wyeliminuje ją z mieszkania. To oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami – warto wcześniej porozmawiać z taką osobą o przyczynach problemu i cenie za jego wyeliminowanie. 

Kwestie związane ze stanem prawnym nieruchomości zostaną sprawdzone przez naszego agenta, a w tym księga wieczysta, lokatorzy i ewentualne roszczenia względem domu czy mieszkania. 

W przypadku odbioru mieszkania z rynku pierwotnego trudności może być mniej, ale nie zawsze tak jest. Nastawiasz się z pewnością na idealne lokum, a tymczasem mogą wystąpić problemy techniczne, dlatego przy odbiorze koniecznie skorzystaj z pomocy fachowca. Może on wykryć niedociągnięcia, które dla laika będą niezauważalne.

9. Podpisz umowę u notariusza

Kiedy już wybierzesz mieszkanie, przyjdzie czas na przekazanie prawa własności, którego dokonuje się u notariusza. Wszelkimi formalnościami na tym etapie zajmuje się nasz agent. Zorganizujemy spotkanie kupującego i sprzedającego w terminie akceptowalnym dla obu stron. Poinformujemy o wszystkich formalnościach, które się z tym wiążą, a także o niezbędnych dokumentach. Przed spotkaniem zweryfikujemy, czy wszystko zostało odpowiednio przygotowane, a także będziemy przy zawarciu aktu notarialnego – również na tym etapie możemy rozwiać Twoje wątpliwości związane z transakcją. 

10. Zaplanuj przeprowadzkę

Po zakupie nieruchomości trzeba zaplanować przeprowadzkę. Kwestie związane z terminem opróżniania lokalu przez sprzedającego powinny być uzgodnione przed zawarciem umowy. Konieczne jest ustalenie, które elementy wyposażenia pozostaną w lokalu jako Twoja własność, a co ma z niego zniknąć. W wielu przypadkach sprzedający dają możliwość natychmiastowego wprowadzania się do mieszkania, ale może być też tak, że będą oni potrzebować pewnego okresu na opróżnienie lokalu. Możliwe nawet, że zbywca najpierw przekaże mieszkanie, a dopiero w terminie późniejszym przynależną do niego piwnicę, gdyż będzie potrzebować więcej czasu na jej uprzątnięcie. 

11. Pamiętaj o dodatkowych kosztach związanych z zakupem

Cena nieruchomości to oczywiście nie wszystkie wydatki, którym musisz podołać. Załóżmy, że kupujesz mieszkanie za 300 tys. zł. przy wsparciu agencji nieruchomości. Wylicz wynagrodzenie firmy, wynikające z procentu podanego na umowie oraz pozostałe koszty. Jeśli jest to lokal z rynku wtórnego, to wówczas zapłacisz:

  • 2 423,10 zł opłaty notarialnej – maksymalnie może ona wynosić 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 tys. zł, w przypadku gdy nieruchomość jest warta od 60 tys. zł do 1 mln zł.
  • 200 zł – wpis prawa własności w księgę wieczystą.
  • 6 tys. zł –  podatek od czynności cywilnoprawnych – 2 proc. od wartości nieruchomości. 

Natomiast w przypadku mieszkania z rynku pierwotnego nie zapłacisz tego podatku, ani prowizji dla biura, ale pojawi się dodatkowa opłata za założenie księgi wieczystej, która wynosi 60 zł. 

Jeśli chcesz ułatwić sobie poszukiwania wymarzonej nieruchomości, to skorzystaj z gotowego formularza, który dla Ciebie przygotowaliśmy. Wypełnij go – na tej podstawie dowiesz się, czego tak naprawdę oczekujesz, a my będziemy wiedzieć, które oferty warto Ci zaprezentować. 

    Jeśli chcesz kupić nieruchomość - skontaktuj się z nami!